Obraz z głównego ołtarza do rejestru się "nie załapał", ale już te z bocznych z Matką Boską, św. Franciszkiem i św. Barbarą, tak. Na oficjalnej liście zabytków znalazło się jeszcze kilka elementów kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym.
O wpisanie obrazów i figur do rejestru zabytków zabiegał proboszcz parafii w Górecku Kościelnym. Dlaczego? – O takie zabytki należy bardziej dbać. Nie można ich swobodnie przenosić ani odnawiać na własną rękę, ale tylko zgodnie z wytycznymi konserwatorów. Zależało mi, by były bardziej starannie chronione – odpowiada ks. Jarosław Kędra, kierujący parafią od 2016 roku.
Zdaje sobie sprawę, że teraz także na nim spoczywa większa odpowiedzialność, a być może także większe wydatki. – Ale też wpis do rejestru zabytków otwiera nowe możliwości finansowania prac renowacyjnych i np. ubiegania się o dotację czy to u konserwatora zabytków czy w ministerstwie kultury – tłumaczy duchowny.
Podkreśla również, że teraz o uznanych już za zabytkowe obiektach będzie się mogło dowiedzieć więcej ludzi, bo np. zostaną opisane w naukowych, specjalistycznych publikacjach. Cieszy go m.in. uznanie za zabytkowy obraz św. Barbary patronki dobrej śmierci, bo to rzadki egzemplarz i jest niewiele wizerunków tej świętej.
Choć Górecko Kościelne i zabytkowy kościół już są bardzo popularne wśród turystów, to ksiądz przewiduje, że teraz zainteresowanie nimi pasjonatów historii będzie jeszcze większe. – A to ważne i dla mnie, i na pewno także w przyszłości dla mojego następcy – uważa ks. Kędra.
Jest też gotowy do rozpoczęcia renowacji elementów wyposażenia kościoła, bo są nadszarpnięte zębem czasu. A parafianie się cieszą. – Ksiądz proboszcz dba o kościół. Odnawia m.in. złocenia na głównym ołtarzu. A teraz wszystko będzie jeszcze bardziej zadbane, a dla naszej parafii to większa ranga i prestiż – mówi Joanna Marzec, sołtys Górecka Starego.
Konserwatorzy zabytków rozpatrując wniosek proboszcza z Górecka Kościelnego pozytywnie zaopiniowali propozycję wpisania do rejestru rzeźby Chrystusa znajdującej się przy słupie ołtarza głównego, która pierwotnie była najpewniej eksponowana w jakiejś kaplicy. Za zabytkowe uznano również obrazy z bocznych ołtarzy, przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem z 2 poł. XVIII w, św. Franciszka pod krzyżem z 2 poł. XIX w. i św. Barbarę autorstwa Antoniego Michalaka z 1927 r. Ochroną prawną objęte zostały również rzeźby krucyfiksów i Chrystusa Zmartwychwstałego, a także monstrancja z początku XX wieku, krzyż procecyjny z XiX w, klęcznik zdobiony krzyżem maltańskim i kamienna kropielnica.
Proboszcz wnioskował również o obraz św. Stanisława Biskupa Męczennika z ołtarza głównego, ale pojawiły się co do niego pewne wątpliwości i uznano, że konieczna jest bardziej dokładna analiza konserwatora dzieł sztuki.
TROCHĘ HISTORII
Górecko Kościelne to dawna osada leśna wchodząca w skład dóbr szczebrzeskich, należących od 1593 roku do hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Z maleńką wioską związany jest przekaz o objawieniu św. Stanisława, który 7 października 1648 r. miał się tutaj ukazać i uratować osadę przed spaleniem przez Kozaków oblegających Zamość. Po tych zdarzeniach, w 1668 roku późniejszy ordynat Marcin Zamoyski ufundował dwie kaplice i kościół. Świątynia została zniszczona przez Szwedów na początku XVIII w., ale w 1768 r. Jan Jakub Zamoyski ufundował obecny, drewniany kościół.