Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 września 2024 r.
14:40

Biorą sprawy w swoje ręce. W ręce "Polskiego Rolnika"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Rolnicy ze stowarzyszenia zabrali głos podczas dożynek powiatowych
Rolnicy ze stowarzyszenia zabrali głos podczas dożynek powiatowych

Pracują teraz w polu, ale jeszcze przypomną o swoich postulatach. Rolnicy z powiatu bialskiego zawiązali stowarzyszenie „Polski Rolnik”. – Musimy się zjednoczyć, to jedyna alternatywa – uważa prezes Piotr Kisiel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dowiedzieli się o tym wszyscy, którzy w niedzielę bawili się na dożynkach powiatowych w Wisznicach. – Już w trakcie naszych protestów pojawił się pomysł, by zawiązać takie stowarzyszenie. Jest wiele podziałów między nami, dlatego działamy apolitycznie i transparentnie. Reprezentujemy swoje interesy – ogłosił ze sceny Kisiel, na co dzień rolnik z Holi pod Białą Podlaską. Był jednym z liderów lokalnych protestów sprzed kilku miesięcy. W marcu, gdy prezydent Michał Litwiniuk (PO) nie zgodził się na blokadę w mieście, traktory i tak przyjechały pod miejski ratusz.

- Nic się nie zmieniło od kilku miesięcy, a jest nawet gorzej. Nie mamy gdzie zbyć naszych płodów, a jeśli już się uda na skupie, to za śmieszne ceny, nieadekwatne do naszego wkładu pracy- tłumaczy nam szef stowarzyszenia. Przyznaje, że kilka dni przed dożynkami starosta bialski Mariusz Filipiuk (PSL) zgodził się, by rolnicy mogli zabrać głos. – Przecież nam w Polsce narzuca się coraz bardziej wyśrubowane normy produkcji, a jednocześnie szaleje dziki import towarów ze Wschodu, które w ogóle tych poziomów nie spełniają. A chcemy chyba wszyscy mieć zdrową, polską żywność. Ale mam wrażenie, że to zmierza do zniszczenia tego silnego filaru gospodarki- obawia się rolnik spod Białej Podlaskiej.

Do stowarzyszenia już zapisało się kilkadziesiąt osób z kilku powiatów. - To teraz jedyna alternatywa, by się zjednoczyć. Tylko w ten sposób możemy reprezentować swoje interesy i walczyć o swoje u decydentów- zaznacza Kisiel.

Po żniwach, przyszedł czas na jesienne zasiewy. Ale rolnicy nie składają broni. – Protesty nie ustaną, ale przybiorą inną formę. Nie będziemy uprzykrzać życia zwykłym obywatelom. Uderzymy tam, gdzie zapadają kluczowe decyzje, a właściwie tam, gdzie ich brakuje - stwierdza szef „Polskiego Rolnika”.  Odzew w środowisku rolniczym jest dobry na pomysł zrzeszenia się. – Zapraszamy wszystkich chętnych – dodaje Kisiel.

Do stowarzyszenia dołączył już m.in. Arkadiusz Zaniewicz z gminy Międzyrzec Podlaski. – Owszem, rolnictwo przechodzi transformację, mamy nowoczesne ciągniki i maszyny. Ale widzimy, że rządzący w Polsce i Europie lobbują za korporacjami, a nie za gospodarstwami – zauważa. – Jako rolnicy musimy być stałym ogniwem gospodarki, by gwarantować bezpieczeństwo żywnościowe- tłumaczył na dożynkach Zaniewicz.

Tymczasem, szef resortu rolnictwa obiecuje pomoc dla producentów, których uprawy zostały dotknięte tegorocznymi przymrozkami czy gradobiciem.  – Łączna kwota wsparcia wyniesie ok. 470 mln zł – zapowiedział niedawno minister Czesław Siekierski. Poza tym, resort pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym pomocy poszkodowanym w opłacaniu podatku rolnego. Tylko do maja, rząd przekazał rolnikom ponad 7 mld złotych, z tego 2,1 mld złotych stanowiły dopłaty dla producentów pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych. W przyszłorocznym budżecie państwa na rolnictwo ma być zabezpieczone 85 mld zł, czyli 9 proc. więcej niż w obecnym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wjazd na Pogodną od strony Krańcowej
lublin

Awaria kanalizacji. Utrudnienia na Pogodnej

Będą utrudnienia dla kierowców na ulicy Pogodnej. Wszystko przez awarię.

Szefowa Komisji Europejskiej zobaczy dzisiaj powódź w Polsce

Szefowa Komisji Europejskiej zobaczy dzisiaj powódź w Polsce

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjedzie dzisiaj do Wrocławia. Jej wizyta jest związana z dramatyczną sytuacją powodziową.

Daria Szynkaruk ponownie będzie kapitanem drużyny z Lublina

Daria Szynkaruk (MKS FunFloor Lublin): Mam nadzieję, że z meczu na mecz będziemy się rozkręcać

Rozmowa z Darią Szynkaruk, skrzydłową i kapitan piłkarek ręcznych MKS FunFloor Lublin

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega

Oszuści żerują na powodzi. Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami i krzykliwymi zdjęciami na portalach społecznościowych.

Powrót wielkich nazwisk i głośnych spektakli. Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Konfrontacje Teatralne
6 października 2024, 19:00

Powrót wielkich nazwisk i głośnych spektakli. Już wkrótce rozpocznie się Festiwal Konfrontacje Teatralne

29 edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 6-25 października pod hasłem „Powroty”, co oznacza powroty artystyczne oraz powrót do dużych form teatralnych. Pojawią się spektakle, które przyciągnęły widzów i zwróciły uwagę krytyków w ostatnim czasie. Na lubelskich scenach zobaczymy przedstawienia zrealizowane w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy czy Bielsku-Białej.

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Goście nie zawiedli. Licznie stawili się na urodzinach pani Eugenii

Jaki piękny wiek. Pani Eugenia skończyła 100 lat

Rodzina, ale też inni goście świętowali w sobotę wraz z panią Eugenią Szmigą jej kolejne urodziny. Sędziwa mieszkanka gminy Zwierzyniec właśnie tego dnia skończyła 100 lat.

Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy żyjemy w wolnym kraju, a u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna z najeźdźcą, z którym Polska walczyła 85 lat temu.

85. rocznica sowieckiej agresji: Chełm w hołdzie ofiarom i Sybirakom

Przedstawiciele chełmskich instytucji uczcili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, składając kwiaty w miejscach pamięci i oddając hołd ofiarom represji.

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw
galeria

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MWh energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium