Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

19 lutego 2021 r.
15:22

CBOS: 58 proc. pracujących zarobkowo ocenia, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra

Autor: Zdjęcie autora PAP
0 0 A A
(fot. archiwum/MK)

58 proc. pracujących zarobkowo oceniło, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra - to o 3 punkty procentowe więcej niż w styczniu. Minimalnie wyższe jest też poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia - wynika z najnowszego badania CBOS na temat nastrojów na rynku pracy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Badanie na temat aktualnych problemów i wydarzeń zrealizowano w dniach od 1 do 11 lutego 2021 roku, kiedy wznowiona została działalność wszystkich placówek handlowych zlokalizowanych w galeriach handlowych, a także muzeów i galerii sztuki. Zapowiedziano jednocześnie otwarcie hoteli, instytucji kultury, takich jak teatry i kina, oraz części infrastruktury sportowej, co mogło wpłynąć ‒ bezpośrednio lub pośrednio ‒ zarówno na nastroje osób związanych z tymi obszarami działalności zawodowej, jak i na ogólny klimat społeczny.

Z sondażu wynika, że w pierwszej dekadzie lutego, w porównaniu z pierwszą połową stycznia, nastąpiła niewielka poprawa ocen i prognoz sytuacji w zakładach pracy. "Blisko trzy piąte (58 proc.) pracujących zarobkowo oceniło, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra, przy czym badani na ogół (49 proc.) określali ją, jako po prostu dobrą, a tylko 9 proc. uznało ją za bardzo dobrą. Pracujący postrzegający sytuację w swoich zakładach pracy, jako "ani dobrą, ani złą" stanowili 28 proc. ankietowanych, natomiast 12 proc. respondentów uważało ją za złą (w tym 3 proc. uznało ją za bardzo złą) - pokazały badania.

W porównaniu z pierwszą połową stycznia opinie o aktualnej sytuacji w zakładach pracy nieco się poprawiły. "O 3 punkty procentowe przybyło ocen pozytywnych (z 55 proc. do 58 proc.), a o 2 punkty procentowe ubyło pracujących zarobkowo oceniających ją niejednoznacznie ‒ jako "ani dobrą, ani złą" (spadek z 30 proc. do 28 proc.). Nieznacznie mniej jest też odpowiedzi "trudno powiedzieć" (spadek o 1 punkt procentowy, do 2 proc.), natomiast nie zmienił się odsetek oceniających ją negatywnie (12 proc.).

W pierwszej dekadzie lutego generalnie lepiej oceniali sytuację w swych zakładach pracy pracownicy najemni niż właściciele firm lub gospodarstw rolnych. Na tle pozostałych grup zawodowych najgorszymi nastrojami wyróżniali się badani prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, wśród których tyle samo było ocen pozytywnych, co negatywnych (po 30 proc.). Jeszcze mniej ocen pozytywnych odnotowaliśmy wśród rolników indywidualnych i pomagających im członków rodzin (28 proc.).

 

(fot. archiwum/MK)

Z sondażu CBOS wynika, że "wyraźna poprawa ocen nastąpiła w grupie robotników niewykwalifikowanych - (wzrost odsetka ocen pozytywnych o 21 punktów procentowych przy spadku ocen negatywnych o 10 punktów) i w mniejszym stopniu wśród respondentów sprawujących funkcje kierownicze i specjalistów z wyższym wyksztalceniem oraz pracowników usług (wzrost odsetków ocen pozytywnych po 8 punktów procentowych)".

"Tak jak w poprzednich miesiącach ‒ na tle pozostałych gorszymi nastrojami wyróżniały się osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych" - wynika z sondażu CBOS.

Wskazano, że większość (59 proc.) pracujących zarobkowo w pierwszej dekadzie lutego przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian. Pozostali znacznie częściej spodziewali się poprawy niż pogorszenia (19 proc. wobec 12 proc.).

W pierwszej dekadzie lutego prognozy sytuacji w zakładach pracy były minimalnie bardziej optymistyczne niż miesiąc wcześniej. Wśród pracujących zarobkowo ubyło przekonanych, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni (spadek z 62 proc. do 59 proc.), przybyło natomiast optymistów spodziewających się poprawy (wzrost z 17 proc. do 19 proc.). Nie zmienił się odsetek obawiających się jej pogorszenia (12 proc.).

Jak podał CBOS - "oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy po raz kolejny minimalnie się pogorszyły i niemal osiągnęły poziom z listopada 2020 roku, czyli jeden z najniższych w czasie epidemii COVID-19".

"Większość (59 proc.) ogółu dorosłych Polaków w pierwszej dekadzie lutego oceniała, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę, jednak tylko co dziesiąty (10 proc.) był zdania, że bez większych problemów.

Oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy wiążą się z wielkością miejsca zamieszkania, przy czym w pierwszej dekadzie lutego najgorzej oceniali ją mieszkańcy wsi.

Nieco lepiej lokalny rynek pracy wypadał w oczach respondentów z miast mających mniej niż 20 tysięcy mieszkańców ‒ 56 proc. tam mieszkających uważało, że w okolicy można znaleźć pracę, a co trzeci (33 proc.) twierdził, że możliwości znalezienia pracy są bardzo ograniczone lub wręcz ich nie ma. Im większe miasto, tym rzadziej respondenci stwierdzali, że na lokalnym rynku pracy występują poważne trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Na trudną sytuację na lokalnych rynkach pracy najczęściej wskazywali bezrobotni (65 proc. z nich stwierdziło, że w ich okolicy możliwości znalezienia pracy są bardzo ograniczone lub wręcz ich nie ma).

Wskazano, że "niezmiennie oceny lokalnych rynków pracy wiążą się z płcią badanych ‒ mężczyźni znacznie częściej niż kobiety (13 proc. wobec 7 proc.) uważali, iż w ich miejscowości lub okolicy bez problemu można znaleźć odpowiednią pracę, natomiast kobiety znacznie częściej niż mężczyźni twierdziły, że trudno jest tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie lub że jest to wręcz niemożliwe (34 proc. wobec 27 proc.)".

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 1 do 11 lutego 2021 roku na próbie liczącej 1179 osób (w tym: 44,3 proc. metodą CAPI, 40,1 proc. ‒ CATI i 15,6 proc. ‒ CAWI). (PAP)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium