Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

26 grudnia 2007 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Mąż surfuje, żona szydełkuje

Z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu? Nieprawda! Z krewnymi można też prowadzić dobrze działający biznes.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rodzinny interes już dawno przestał być utożsamiany z niewielką - jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych osób - i mało dochodową firmą. Dziś coraz częściej małżonkowie decydują się założyć własny biznes, a dzieci dołączyć do spółki zarządzanej przez rodziców bądź dziadków. Ze statystyk wynika, że przedsiębiorstwa rodzinne stanowią najliczniejszą grupę firm w Polsce. Najwięcej spółek opartych o familijne powiązania powstało w latach 2001 i 2002.


Od czego zacząć

Formalności niezbędne do założenia firmy rodzinnej są takie same, jak w wypadku każdej innej działalności gospodarczej. Zgodnie z prawem, przedsiębiorcą staje się osoba, która uzyskała wpis do ewidencji gospodarczej. Taką ewidencję prowadzi każda gmina.

Następnie trzeba uzyskać numer identyfikacji podatkowej, czyli popularny NIP. Można to załatwić w urzędzie skarbowym lub składając wniosek w urzędzie gminy.
Kolejna sprawa to zdobycie numeru statystycznego REGON. Załatwia się to w lokalnym urzędzie statystycznym. Jeśli chcemy zatrudnić pracowników, musimy jeszcze odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Plusy

Firmy rodzinne zakładane są przede wszystkim z myślą o dalszej przyszłości. Ich największą siłą jest sukcesja na kolejne pokolenia. Właściciele firm rodzinnych są bowiem nie tylko przedsiębiorcami, ale także rodzicami, którzy chcą jak najlepiej dla swoich dzieci. Pracują, licząc na to, że ich pociechy przejmą założoną i pielęgnowaną przez nich, firmę. Dlatego wpajają swoim dzieciom, jak ważna jest odpowiedzialność i kompetencja w zakresie rodzinnej marki. Z drugiej strony nowe pokolenie - o ile się na to zdecyduje - wnosi do firmy własną wizję i nowe strategie rozwoju.

- Pracuję z ojcem już kilka ładnych lat. Nigdy nie miałem wątpliwości, czy chcę się do niego przyłączyć - mówi Grzegorz Staniek z działającej na terenie Lubelszczyzny firmy STANPOŻ - systemy przeciwpożarowe. - Dogadujemy się bez problemów, może dlatego że mamy podobne charaktery - dodaje.

Firma rodzinna to możliwość kontynuacji tradycji i dalszego rozwijania dorobku rodziny, niezależność, wspólne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów. Podstawą takiego interesu są także wieloletnie i różnorodne doświadczenia członków rodziny oraz zaufanie, jakim darzą się krewni.

Minusy, ale...

Członkowie rodziny prowadzący wspólną działalność gospodarczą często pracę przenoszą do domu. Granica pomiędzy sferą zawodową ich życia a sferą prywatną bywa bowiem prawie niewidoczna. Rozmowy o firmie podczas spacerów, obiadów czy imprez rodzinnych są właściwie nieuniknione. Co prawda, teoretycznie istnieje czas pracy, ale gdy się jest zaangażowanym emocjonalnie w biznes, nie ma to znaczenia.

- Pracujemy właściwie 24 godziny na dobę, ale nie narzekamy - twierdzi Beata Nieszporek ze Świdnika. Przed wakacjami razem z mężem założyła sklep internetowy i pracownię dziewiarską "Ręczna robota”. Ona robi na drutach i szydełku swetry, czapki i sukienki, on aktualizuje stronę internetową.

Teoretycznie małżonkowie w każdej chwili mogą zaplanować wspólne wczasy. Trudniej się na nie wybrać i opuścić firmę na dłuższy czas.

- Na urlop z prawdziwego zdarzenia na razie nie możemy sobie pozwolić. Dopiero zaczynamy jako przedsiębiorcy, mamy mnóstwo obowiązków na głowie. Ale z czasem.... Nie będziemy musieli prosić nikogo o kilka dni wolnego - mówi pani Beata.

Biznes rodzinny to także duża odpowiedzialność, konieczność podejmowania ryzyka, niepewna pensja. Zdarzają się też konflikty międzypokoleniowe, które wynikają najczęściej z odrębnej wizji prowadzenia firmy.

Ale, jak mówi stare powiedzenie, "kto nie ryzykuje, ten nie jedzie”.

Kilka wskazówek

• Oddziel pracę od relacji rodzinnych
• Zbuduj silny zespół
• Wybierz odpowiedni moment na przekazanie firmy swoim dzieciom

Liczby ważne

25 proc. firm z listy stu największych w Europie to biznesy rodzinne

60 proc. spółek publicznych w USA kontrolowanych jest przez biznesy rodzinne

75 proc. biznesów europejskich to biznesy rodzinne

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium