Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

26 grudnia 2007 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Mąż surfuje, żona szydełkuje

0 0 A A

Z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu? Nieprawda! Z krewnymi można też prowadzić dobrze działający biznes.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rodzinny interes już dawno przestał być utożsamiany z niewielką - jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych osób - i mało dochodową firmą. Dziś coraz częściej małżonkowie decydują się założyć własny biznes, a dzieci dołączyć do spółki zarządzanej przez rodziców bądź dziadków. Ze statystyk wynika, że przedsiębiorstwa rodzinne stanowią najliczniejszą grupę firm w Polsce. Najwięcej spółek opartych o familijne powiązania powstało w latach 2001 i 2002.


Od czego zacząć

Formalności niezbędne do założenia firmy rodzinnej są takie same, jak w wypadku każdej innej działalności gospodarczej. Zgodnie z prawem, przedsiębiorcą staje się osoba, która uzyskała wpis do ewidencji gospodarczej. Taką ewidencję prowadzi każda gmina.

Następnie trzeba uzyskać numer identyfikacji podatkowej, czyli popularny NIP. Można to załatwić w urzędzie skarbowym lub składając wniosek w urzędzie gminy.
Kolejna sprawa to zdobycie numeru statystycznego REGON. Załatwia się to w lokalnym urzędzie statystycznym. Jeśli chcemy zatrudnić pracowników, musimy jeszcze odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Plusy

Firmy rodzinne zakładane są przede wszystkim z myślą o dalszej przyszłości. Ich największą siłą jest sukcesja na kolejne pokolenia. Właściciele firm rodzinnych są bowiem nie tylko przedsiębiorcami, ale także rodzicami, którzy chcą jak najlepiej dla swoich dzieci. Pracują, licząc na to, że ich pociechy przejmą założoną i pielęgnowaną przez nich, firmę. Dlatego wpajają swoim dzieciom, jak ważna jest odpowiedzialność i kompetencja w zakresie rodzinnej marki. Z drugiej strony nowe pokolenie - o ile się na to zdecyduje - wnosi do firmy własną wizję i nowe strategie rozwoju.

- Pracuję z ojcem już kilka ładnych lat. Nigdy nie miałem wątpliwości, czy chcę się do niego przyłączyć - mówi Grzegorz Staniek z działającej na terenie Lubelszczyzny firmy STANPOŻ - systemy przeciwpożarowe. - Dogadujemy się bez problemów, może dlatego że mamy podobne charaktery - dodaje.

Firma rodzinna to możliwość kontynuacji tradycji i dalszego rozwijania dorobku rodziny, niezależność, wspólne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów. Podstawą takiego interesu są także wieloletnie i różnorodne doświadczenia członków rodziny oraz zaufanie, jakim darzą się krewni.

Minusy, ale...

Członkowie rodziny prowadzący wspólną działalność gospodarczą często pracę przenoszą do domu. Granica pomiędzy sferą zawodową ich życia a sferą prywatną bywa bowiem prawie niewidoczna. Rozmowy o firmie podczas spacerów, obiadów czy imprez rodzinnych są właściwie nieuniknione. Co prawda, teoretycznie istnieje czas pracy, ale gdy się jest zaangażowanym emocjonalnie w biznes, nie ma to znaczenia.

- Pracujemy właściwie 24 godziny na dobę, ale nie narzekamy - twierdzi Beata Nieszporek ze Świdnika. Przed wakacjami razem z mężem założyła sklep internetowy i pracownię dziewiarską "Ręczna robota”. Ona robi na drutach i szydełku swetry, czapki i sukienki, on aktualizuje stronę internetową.

Teoretycznie małżonkowie w każdej chwili mogą zaplanować wspólne wczasy. Trudniej się na nie wybrać i opuścić firmę na dłuższy czas.

- Na urlop z prawdziwego zdarzenia na razie nie możemy sobie pozwolić. Dopiero zaczynamy jako przedsiębiorcy, mamy mnóstwo obowiązków na głowie. Ale z czasem.... Nie będziemy musieli prosić nikogo o kilka dni wolnego - mówi pani Beata.

Biznes rodzinny to także duża odpowiedzialność, konieczność podejmowania ryzyka, niepewna pensja. Zdarzają się też konflikty międzypokoleniowe, które wynikają najczęściej z odrębnej wizji prowadzenia firmy.

Ale, jak mówi stare powiedzenie, "kto nie ryzykuje, ten nie jedzie”.

Kilka wskazówek

• Oddziel pracę od relacji rodzinnych
• Zbuduj silny zespół
• Wybierz odpowiedni moment na przekazanie firmy swoim dzieciom

Liczby ważne

25 proc. firm z listy stu największych w Europie to biznesy rodzinne

60 proc. spółek publicznych w USA kontrolowanych jest przez biznesy rodzinne

75 proc. biznesów europejskich to biznesy rodzinne

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium