Z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu? Nieprawda! Z krewnymi można też prowadzić dobrze działający biznes.
Od czego zacząć
Następnie trzeba uzyskać numer identyfikacji podatkowej, czyli popularny NIP. Można to załatwić w urzędzie skarbowym lub składając wniosek w urzędzie gminy.
Kolejna sprawa to zdobycie numeru statystycznego REGON. Załatwia się to w lokalnym urzędzie statystycznym. Jeśli chcemy zatrudnić pracowników, musimy jeszcze odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Plusy
- Pracuję z ojcem już kilka ładnych lat. Nigdy nie miałem wątpliwości, czy chcę się do niego przyłączyć - mówi Grzegorz Staniek z działającej na terenie Lubelszczyzny firmy STANPOŻ - systemy przeciwpożarowe. - Dogadujemy się bez problemów, może dlatego że mamy podobne charaktery - dodaje.
Firma rodzinna to możliwość kontynuacji tradycji i dalszego rozwijania dorobku rodziny, niezależność, wspólne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów. Podstawą takiego interesu są także wieloletnie i różnorodne doświadczenia członków rodziny oraz zaufanie, jakim darzą się krewni.
Minusy, ale...
- Pracujemy właściwie 24 godziny na dobę, ale nie narzekamy - twierdzi Beata Nieszporek ze Świdnika. Przed wakacjami razem z mężem założyła sklep internetowy i pracownię dziewiarską "Ręczna robota”. Ona robi na drutach i szydełku swetry, czapki i sukienki, on aktualizuje stronę internetową.
Teoretycznie małżonkowie w każdej chwili mogą zaplanować wspólne wczasy. Trudniej się na nie wybrać i opuścić firmę na dłuższy czas.
- Na urlop z prawdziwego zdarzenia na razie nie możemy sobie pozwolić. Dopiero zaczynamy jako przedsiębiorcy, mamy mnóstwo obowiązków na głowie. Ale z czasem.... Nie będziemy musieli prosić nikogo o kilka dni wolnego - mówi pani Beata.
Biznes rodzinny to także duża odpowiedzialność, konieczność podejmowania ryzyka, niepewna pensja. Zdarzają się też konflikty międzypokoleniowe, które wynikają najczęściej z odrębnej wizji prowadzenia firmy.
Ale, jak mówi stare powiedzenie, "kto nie ryzykuje, ten nie jedzie”.
Kilka wskazówek
• Zbuduj silny zespół
• Wybierz odpowiedni moment na przekazanie firmy swoim dzieciom
Liczby ważne
60 proc. spółek publicznych w USA kontrolowanych jest przez biznesy rodzinne
75 proc. biznesów europejskich to biznesy rodzinne