Mobilne studio kosmetyczne, wypożyczalnia rowerów elektrycznych, czy nowe kwatery dla turystów to część pomysłów, jakie rywalizują o prawie milion złotych z unijnej puli na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nowe firmy w regionie puławskim pojawią się jeszcze w tym roku.
Do ostatniego naboru ogłoszonego przez LGD "Zielony Pierścień" zgłosiło się 16 osób, które chcą rozpocząć nową działalność gospodarczą. Większość z tych pomysłów dotyczy działalności usługowej, gastronomicznej, budowlanej, a także sportowo-rekreacyjnej i turystycznej.
Przykładowo, przy jednym z wąwozów w Kazimierzu Dolnym ma pojawić się wypożyczalnia rowerów z napędem elektrycznym. W tej samej gminie mogą powstać także nowe kwatery dla turystów. W gminie Końskowola uruchomiony może zostać nowy serwis instalacji sanitarnych, a w gminie Żyrzyn - mobilne studio kosmetyczne.
W gminie Wojciechów (którą również obejmuje obszar LGD) może pojawić się nowa pracownia stolarska oraz mobilna gastronomia, w gminie Baranów - studio graficzno-fotograficzne, w gminie Janowiec - zakład produkujący tradycyjne wyroby wędliniarskie, a w gminie Nałęczów - firma tworząca artykuły na zamówienie.
Wszystkie startupy, które otrzymają unijne wsparcie muszą znajdować się i prowadzić działalność na obszarach wiejskich. Pierwszy krok przyszli przedsiębiorcy mają już za sobą. To pozytywna ocena rady działającej przy LGD. W ciągu najbliższych trzech miesięcy poszczególnym biznesplanom przyjrzą się pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. Jeśli oni również nie będą mieli zastrzeżeń, nowe firmy otrzymają (w sumie) prawie milion złotych dotacji z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na każdą z nich czeka pula 60 tys. zł. Żeby ich nie stracić, wiejskie startupy muszą przetrwać na rynku przez co najmniej dwa lata.
Wkrótce kolejny nabór, punktacja do zmiany
W ciągu najbliższych miesięcy powinien wystartować kolejny nabór wniosków dla nowych firm w obszarze LGD, czyli powiecie puławskim i gminie Wojciechów. "Zielony Pierścień" zamierza nieco zmodyfikować kryteria oceny wniosków, zmniejszając ilość punktów za przynależność do tzw. grup "defaworyzowanych", czyli np. długotrwale bezrobotnych. Na wyższą ocenę będą mogli liczyć natomiast mieszkańcy obszarów wiejskich legitymujący się stałym zameldowaniem na obszarze LGD. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w przyszłym tygodniu. Data kolejnego naboru nie została jeszcze ustalona.