Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

30 czerwca 2019 r.
21:31

To największa firma w Chełmie. Inwestują w nowe technologie i rozwiązania proekologiczne

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
13 4 A A

Cemex w Chełmie jest nie tylko jednym z największych pracodawców, ale także aktywnie działa dla lokalnej społeczności. To dobry przykład jak światowa korporacja wkomponowała się w region, w myśl zasady: myśl globalnie, działaj lokalnie. Cemex nieustanne inwestuje w nowe technologie i rozwiązania proekologiczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chełmska cementownia to część Cemex Polska. A Cemex Polska to z kolei narodowa filia międzynarodowego koncernu z centralą w Meksyku, w Monterrey. Na terenie Polski Cemex ma dwie cementownie – w Chełmie i w Rudnikach, betoniarnie, kopalnie kruszyw oraz sieci sprzedażowe. Zatrudnia ok. 1100 osób.

Cementownia Chełm jest zakładem, który nieustannie się rozwija pod kątem zarówno bezpieczeństwa pracowników i dostawców, jak i ulepszeń technologicznych, produkcyjnych oraz środowiskowych. Projekty modernizacyjne realizowane na terenie zakładu służą nie tylko poprawie efektywności produkcyjnej i ekonomicznej cementowni, ale również w dużej mierze przyczyniają się do zmniejszenia oddziaływania na otaczające środowisko.

– Przykładamy bardzo dużą wagę do tego, aby produkcja materiałów budowlanych przez naszą firmę uwzględniała wszelkie krajowe i międzynarodowe standardy. W każdym z naszych biznesów – w produkcji cementu, kruszyw czy betonu – kładziemy nacisk na najwyższą jakość produktów, spełnianie obowiązujących norm, a także wychodzimy poza wymagania prawne – mówi Tadeusz Radzięciak, członek zarządu, dyrektor Pionu Produkcji i Technologii, dyrektor cementowni Cemex w Chełmie.

Cemex jest największą firmą w Chełmie. Dlatego nie dziwi, że zgodnie z filozofią koncernu firma zaangażowała się społeczne i ekologiczne. W swoich działaniach dąży do minimalizowania wpływu na środowisko poprzez m.in. ograniczanie emisji zanieczyszczeń i rekultywację kopalń. W kwestiach społecznych głównym narzędziem działania jest Fundacja Cemex – Budujemy Przyszłość.

Powstała z myślą o lokalnych inicjatywach. Wspiera edukację, sport, kulturę, ekologię i szeroko rozumiane programy obywatelskie. Jej najważniejszymi filarami są organizowany co roku Konkurs Grantowy „Fabryka Pomysłów”, w którym wziąć udział może każda organizacja działająca na terenie, gdzie firma Cemex prowadzi swoją działalność oraz funkcjonujący od 2011 roku Program Wolontariatu Pracowniczego.

Od 2009 roku zostały zrealizowane 94 projekty fundacji. W tym zostało zrealizowanych 29 projektów przez wolontariuszy-pracowników Cemex (trzy zaplanowano na ten rok) oraz 65 projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe i placówki edukacyjne, w tym 6 w tym roku.

Cemex to także firma, która wciąż inwestuje w nowe technologie. W ostatnich latach powstały dwa ogromne silosy klinkieru, eliminujące, ważny z perspektywy społeczności lokalnej, problem pylenia z odkrytych składowisk.

Znacząco zwiększono poziom wykorzystania paliw alternatywnych w cementowni, tj. zbudowano pierwszą na świecie suszarnię paliw alternatywnych. Utworzony Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych na terenie cementowni wpisuje się w program ochrony środowiska w zakresie zagospodarowania odpadów, głównie komunalnych. Paliwo alternatywne produkowane jest z wysortowanych z odpadów komunalnych frakcji palnych.

Czy wiecie, że

* Temperatura gazów w piecu cementowym wynosi 2000 st. Celsjusza.

* Temperatura podgrzanego materiału w piecu cementowym to 1450 st. Celsjusza.

* Roczna moc produkcyjna cementu to 2 miliony ton

* W cementowni znajduje się 12 silosów cementu o pojemności 7000 t każdy oraz dwa magazyny klinkieru o pojemności 125 tys. ton każdy.

* Do produkcji klinkieru i cementu rocznie w Cementowni Chełm zużywa się około 350 tys. ton paliw alternatywnych oraz tyle samo surowców odpadowych, takich jak popioły lotne z elektrowni, pyły żelazonośne z hut, gipsy syntetyczne z odsiarczania spalin i inne, dzięki czemu odpady są eliminowane ze środowiska i jednocześnie zachowuje się rezerwy surowców i paliw kopalnych.

Złota Setka 2018: Pełny ranking

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wścieklizna w natarciu. Wykryto przypadek u psa

Wścieklizna w natarciu. Wykryto przypadek u psa

Teren zagrożony wścieklizną się rozrasta. Policja może zapukać do naszych domów i sprawdzić, czy zwierzęta przeszły odpowiednie szczepienia.

Ptasia grypa uderza na Lubelszczyźnie. 7 tysięcy indyków pożegnało się z życiem

Ptasia grypa uderza na Lubelszczyźnie. 7 tysięcy indyków pożegnało się z życiem

Zagrożone są trzy powiaty. Właściciele drobiu muszą wprowadzić szczególne środki ostrożności.

„Wtorek na Dzielni”: Dziś jesteśmy w dzielnicy Szerokie
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na Dzielni”: Dziś jesteśmy w dzielnicy Szerokie

W dzisiejszym programie „Wtorek na Dzielni” poruszymy temat oświetlenia traktu pieszego przy Siewierzan. Zaprojektowanie i wybudowanie tego oświetlenia w kierunku ul. Nałęczowskiej kosztowało 76,2 tys. zł brutto. Powiemy też o budowie oświetlenia ul. Jaśminowej, na odcinku około 175 metrów. Ten projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wartość to 94,7 tys. zł. Realizacja tego zadania nastąpi jeszcze w tym roku

Kopali pod parkiem, żeby go zrewitalizować. Co znaleźli pod ziemią?
Radzyń Podlaski

Kopali pod parkiem, żeby go zrewitalizować. Co znaleźli pod ziemią?

W ziemi szukali śladów historii parku. Wszystko po to, by to miejsce w Radzyniu Podlaskim odzyskało dawny blask. Koncepcja już powstaje.

Plac Litewski zaświeci najpierw dla dzieci, a potem dla Ukrainy
Lublin

Plac Litewski zaświeci najpierw dla dzieci, a potem dla Ukrainy

Miasto Lublin włącza się w akcję Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Nie zapomną także o tysięcznym dniu od rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Śledztwo w sprawie wyciętych drzew. Ocenią skalę zniszczeń przy Gęsiej
Lublin

Śledztwo w sprawie wyciętych drzew. Ocenią skalę zniszczeń przy Gęsiej

Wracamy do sprawy drogi dojazdowej w okolicy ul. Gęsiej. Deweloperowi przeszkadzały drzewa, więc je wyciął i szybko zabrał z działki. Dopiero po naszej interwencji sprawę podjął Urząd Marszałkowski. Trwa śledztwo i szacowanie skali zniszczeń.

W poprzednich latach w konkursie brali udział wokaliści z różnych rejonów województwa
23 listopada 2024, 10:00

Dla Ciebie Polsko – konkurs patriotycznej piosenki już w weekend

Zgłoszenia są przyjmowane do środy (20 listopada), ale już wiadomo, że w sobotę na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców. Będą walczyć o nagrody podczas Konkursu Piosenki Patriotycznej „Dla Ciebie Polsko”.

Muzyczny hołd dla Lemmyego
koncert
22 listopada 2024, 19:30

Muzyczny hołd dla Lemmyego

Już 22 listopada (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będziecie mogli zobaczyć Orgasmatron, supergrupę, która hołduje twórczości Lemmyego Kilmistera i formacji Motörhead.

Małgorzata Bzówka, Krzysztof Turczyn i Andrzej Smyk spotkali się w poniedziałek z dziennikarzami, aby wyjaśnić na czym polegały „insynuacje i pomówienia” Franciszka Josika. Wszyscy zapewniali, że działali zgodnie z prawem. Mówili też, że ewentualnego prokuratorskiego śledztwa się nie obawiają, bo „nie mają nic do ukrycia”
Zamość

„Korupcyjny układ” w PGK? Jest odpowiedź na zarzuty prezesa

Deweloperska firma nie zamierza już płacić podatków w Zamościu. Przeniesie się poza miasto. To jeden z efektów piątkowej konferencji prasowej obecnego prezesa PGK. „Padły tam nieprawdziwe informacje, insynuacje i pomówienia” – przekonują udziałowcy spółki Cegielnia Inwestycje, byli pracownicy PGK.

Zamojska klasa okręgowa. Grom Różaniec na autostradzie do awansu

Zamojska klasa okręgowa. Grom Różaniec na autostradzie do awansu

Za nami półmetek sezonu 2024/2025 „najciekawszej ligi świata”. I jak zwykle przydomek ten pasuje do rozgrywek jak ulał. Choć zgodnie z przewidywaniami mistrzem jesieni został Grom Różaniec, to za plecami lidera doszło do wielu zaskakujących rozstrzygnięć

Po słynnych happeningach, gdzie na rusztowaniach przy swojej kamienicy Janusz Palikot konsumował ostentacyjnie alkohol pozostało gorzkie wspomnienie

Janusz Palikot już tu nie mieszka

Janusz Palikot, który 3 października br. został zatrzymany przez CBA i potem aresztowany pod zarzutami oszustw i przywłaszczania mienia stracił kamienicę na Starym Mieście w Lublinie, którą zajął komornik.

Zachęcali do zatrudniania osób z chorobami psychicznymi. Przeciw stygmatyzacji
praca
galeria

Zachęcali do zatrudniania osób z chorobami psychicznymi. Przeciw stygmatyzacji

Jak przełamywać bariery i przeciwdziałać stygmatyzacji pracowników niepełnosprawnych lub zmagających się z zaburzeniami psychicznymi - zastanawiali się uczestnicy konferencji poświęconej temu problemowi. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

Rewolucja w strefie płatnego parkowania
Dzień Wschodzi
film

Rewolucja w strefie płatnego parkowania

Od poniedziałku dwa pojazdy prowadzą e-kontrolę w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. O tej małej rewolucji PZM rozmawiamy z Grzegorzem Malcem, dyrektorem Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie. Zamiany pozwolą to na zwiększenie liczby kontroli oraz usprawni funkcjonowanie samej strefy.

Boisko w Biskupicach od 1,5 roku było domem Tura Milejów

Tur Milejów wraca do domu. Koniec remontu klubowych obiektów

Tur Milejów wraca do siebie i będzie mógł pochwalić się jednym z najnowocześniejszych kompleksów sportowych w regionie.

Porady stomatologiczne dla seniorów – studenci zapraszają na darmowe konsultacje

Porady stomatologiczne dla seniorów – studenci zapraszają na darmowe konsultacje

Samobadanie, higiena, protetyka i leczenie. Od dzisiaj taka oferta czeka na osoby starsze w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii. Warto z niej skorzystać.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium