Cemex w Chełmie jest nie tylko jednym z największych pracodawców, ale także aktywnie działa dla lokalnej społeczności. To dobry przykład jak światowa korporacja wkomponowała się w region, w myśl zasady: myśl globalnie, działaj lokalnie. Cemex nieustanne inwestuje w nowe technologie i rozwiązania proekologiczne.
Chełmska cementownia to część Cemex Polska. A Cemex Polska to z kolei narodowa filia międzynarodowego koncernu z centralą w Meksyku, w Monterrey. Na terenie Polski Cemex ma dwie cementownie – w Chełmie i w Rudnikach, betoniarnie, kopalnie kruszyw oraz sieci sprzedażowe. Zatrudnia ok. 1100 osób.
Cementownia Chełm jest zakładem, który nieustannie się rozwija pod kątem zarówno bezpieczeństwa pracowników i dostawców, jak i ulepszeń technologicznych, produkcyjnych oraz środowiskowych. Projekty modernizacyjne realizowane na terenie zakładu służą nie tylko poprawie efektywności produkcyjnej i ekonomicznej cementowni, ale również w dużej mierze przyczyniają się do zmniejszenia oddziaływania na otaczające środowisko.
– Przykładamy bardzo dużą wagę do tego, aby produkcja materiałów budowlanych przez naszą firmę uwzględniała wszelkie krajowe i międzynarodowe standardy. W każdym z naszych biznesów – w produkcji cementu, kruszyw czy betonu – kładziemy nacisk na najwyższą jakość produktów, spełnianie obowiązujących norm, a także wychodzimy poza wymagania prawne – mówi Tadeusz Radzięciak, członek zarządu, dyrektor Pionu Produkcji i Technologii, dyrektor cementowni Cemex w Chełmie.
Cemex jest największą firmą w Chełmie. Dlatego nie dziwi, że zgodnie z filozofią koncernu firma zaangażowała się społeczne i ekologiczne. W swoich działaniach dąży do minimalizowania wpływu na środowisko poprzez m.in. ograniczanie emisji zanieczyszczeń i rekultywację kopalń. W kwestiach społecznych głównym narzędziem działania jest Fundacja Cemex – Budujemy Przyszłość.
Powstała z myślą o lokalnych inicjatywach. Wspiera edukację, sport, kulturę, ekologię i szeroko rozumiane programy obywatelskie. Jej najważniejszymi filarami są organizowany co roku Konkurs Grantowy „Fabryka Pomysłów”, w którym wziąć udział może każda organizacja działająca na terenie, gdzie firma Cemex prowadzi swoją działalność oraz funkcjonujący od 2011 roku Program Wolontariatu Pracowniczego.
Od 2009 roku zostały zrealizowane 94 projekty fundacji. W tym zostało zrealizowanych 29 projektów przez wolontariuszy-pracowników Cemex (trzy zaplanowano na ten rok) oraz 65 projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe i placówki edukacyjne, w tym 6 w tym roku.
Cemex to także firma, która wciąż inwestuje w nowe technologie. W ostatnich latach powstały dwa ogromne silosy klinkieru, eliminujące, ważny z perspektywy społeczności lokalnej, problem pylenia z odkrytych składowisk.
Znacząco zwiększono poziom wykorzystania paliw alternatywnych w cementowni, tj. zbudowano pierwszą na świecie suszarnię paliw alternatywnych. Utworzony Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych na terenie cementowni wpisuje się w program ochrony środowiska w zakresie zagospodarowania odpadów, głównie komunalnych. Paliwo alternatywne produkowane jest z wysortowanych z odpadów komunalnych frakcji palnych.
Mała Toskania nad Wisłą. Rodzinna, ekologiczna winnica, czyli pomysł na biznes w Lubelskiem
Reklamowy nośnik, czyli historia z wieszaków ułożona
"To, że na prawie wszystko mnie stać, nie oznacza, że szastam pieniędzmi". Jacek Bury o zarobkach w swojej firmie i robieniu biznesu w Lublinie
Czy wiecie, że
* Temperatura gazów w piecu cementowym wynosi 2000 st. Celsjusza.
* Temperatura podgrzanego materiału w piecu cementowym to 1450 st. Celsjusza.
* Roczna moc produkcyjna cementu to 2 miliony ton
* W cementowni znajduje się 12 silosów cementu o pojemności 7000 t każdy oraz dwa magazyny klinkieru o pojemności 125 tys. ton każdy.
* Do produkcji klinkieru i cementu rocznie w Cementowni Chełm zużywa się około 350 tys. ton paliw alternatywnych oraz tyle samo surowców odpadowych, takich jak popioły lotne z elektrowni, pyły żelazonośne z hut, gipsy syntetyczne z odsiarczania spalin i inne, dzięki czemu odpady są eliminowane ze środowiska i jednocześnie zachowuje się rezerwy surowców i paliw kopalnych.