– Jedyną pomoc, jaką dotychczas otrzymaliśmy, to umorzenie przez gminę Janów Podlaski podatku od nieruchomości – przyznaje Władysław Grochowski, założyciel i prezes grupy hotelarskiej Arche.
– Nasz spadek sprzedaży w stosunku do roku 2019 przekroczył już kwotę 100 milionów złotych – przyznaje Władysław Grochowski.
Grupa Arche to dziś sieć trzynastu hoteli. Kolejne są w przygotowaniu. Od 2016 roku nad Bugiem działa Zamek Biskupi. To jeden z największych hoteli w tej części Polski: blisko 200 pokoi, ponad 460 miejsc noclegowych, 16 sal konferencyjnych i 40 hektarów terenu.
– Jedyną pomoc, jaką dotychczas otrzymaliśmy, to umorzenie przez gminę Janów Podlaski podatku od nieruchomości za dwa miesiące w wysokości 59 tys. 542 złotych. Pozostałe gminy wydają decyzje odmowne lub przedłużają procedurę wymagając kolejnych dokumentów – stwierdza prezes.
Wójt Janowa przyznaje, że podatek umorzył nie tylko hotelowi Arche.
– To był taki ukłon w stronę hoteli i innych tego typu miejsc, które musiały zostać zamknięte przez dwa miesiące – tłumaczy wójt Leszek Chwedczuk. – Dzięki Zamkowi Biskupiemu przyjeżdża do nas wielu turystów. Płyną z tego obopólne korzyści. Po stadninie to miejsce, które jest kolejną atrakcją w gminie. Mamy nadzieję, że hotel będzie się nadal rozwijał.
Grupa Arche czekała na trzeci program pomocowy w związku z pandemią, czyli tarczę finansową i pożyczki skierowane do dużych firm.
– Złożyliśmy wstępny wniosek do Polskiego Funduszu Rozwoju o pożyczkę w wysokości 100 mln złotych. Niestety, firmy prowadzące działalność deweloperską zostały z programu pomocowego wyłączone. Ponieważ prowadzimy również działalność hotelarską, nasze hotele zostały pozbawione pomocy – ubolewa Grochowski.
Przyznaje jednocześnie, że tak naprawdę na dotacje wcale nie liczył. – Oczekujemy możliwości otrzymania pożyczki obrotowej, którą będziemy mogli oddać za 2 lub 3 lata. Jest to szczególnie ważne z uwagi na obecny brak dostępnych kredytów bankowych – tłumaczy.
Zapewnia też, że jego firma nie upadnie. – Ale zwolni tempo wzrostu i inwestowania, a tym samym nie zapłaci w okresie najbliższych 5 lat co najmniej 100 mln większych podatków, nie zatrudni kolejnego tysiąca pracowników, nie da zleceń setkom podwykonawców i kontrahentów. Nie jest to w interesie państwa, społeczeństwa i firmy – zauważa biznesmen.
Przypomnijmy, że Arche zajmuje się również działalnością deweloperską. Dotychczas firma wybudowała ok. 7000 domów i mieszkań. – Wykluczenie naszej firmy z możliwości skorzystania z tarczy finansowej odbieram jako element niesprawiedliwości i karę, że w ramach jednej firmy prowadzimy różne działalności – stwierdza Grochowski.