Zmienianie świata zaczynam od kawy! – proponuje fundacja Teatrikon i zaprasza na tydzień z ekonomią społeczną od kuchni. W programie warsztaty patchworkowe, szycia wielorazowych woreczków, spotkania z kuchnią roślinną. – Chcemy pokazać, że warto robić coś razem, nie tylko dla siebie. Zainspirować innych.
Woda? Z kranu (i filtra) lub ze szklanej butelki. Piwo? Z lokalnego niedużego browaru. Słomka? Najlepiej wcale, albo papierowa. Do tego rodzinna atmosfera, godziwe wynagrodzenie i przeznaczanie całego zysku m.in. na edukację młodzieży.
Próba Cafe przy Grodzkiej 5a w ręce fundacji Teatrikon przeszła w maju. Od początku „mierzy wysoko”. A dziś ma ambicje idee ekonomii społecznej i wypracowane rozwiązania „sprzedać” innym.
– Chcemy mieć wpływ na przyszłość naszego regionu, kraju, a nawet całej planety! Chcemy zmieniać świat – deklaruje kawiarnia na Facebooku. A prezes fundacji Teatrikon Darek Figura tłumaczy:
– Dochód z każdego sprzedanego piwa czy kawy finansuje wydarzenia kulturalne, które tu organizujemy. Każda złotówka, oprócz tego, że daje zarobek pracownikom, pracuje prospołecznie. Chcemy pokazać, że warto robić coś razem, nie tylko dla siebie. I zainspirować innych.
Pretekstem do rozmów o ekonomii społecznej będą warsztaty recyklingowe, zero waste czy spotkania z ekspertem od odpowiedzialnego (i taniego) podróżowania. Pierwsze już we wtorek, ostatnie w niedzielę. Darmowe i niewymagające zapisów.
– Przez te kilka dni różnych działań chcemy trochę przybliżyć jak ekonomia społeczna może wyglądać na co dzień – tłumaczy prezes fundacji, która w tym roku będzie obchodzić okrągłą 10. rocznicę istnienia. – Idea ekonomii społecznej towarzyszy nam od około dwóch lat. Im bardziej zagłębialiśmy się w kulturę i działania edukacyjne, tym bardziej ta młodzież nas inspirowała. Do tego, by przygotować ją na przyszłość. By była gotowa na wyzwania jutra.
Jak to wygląda w praktyce?
– Program wydarzeń kulturalnych w Próbie tworzymy wspólnie z Warsztatami Kultury. Mamy partnerskie bliskie relacje, nikt nikomu nie pokazuje gdzie jego miejsce. Poza tym wymieniamy oświetlenie na energooszczędne, ograniczamy plastik, przemycamy wyroby Ósmesmake. Może nie każdy od razu przejdzie na wegetarianizm czy weganizm, ale wierzę w to, że dostęp do smacznych i jakościowych produktów roślinnych może spowodować, że zrezygnuje z mięsa przynajmniej przez jeden w tygodniu – mówi Figura. – Ze spółdzielnią Ośmesmake mamy nawet wspólne auto dostawcze. Uznaliśmy, że nie ma sensu wyrabiać dwóch pozwoleń na wjazd na Stare Miasto.
– Zarabianie pieniędzy nie musi być jedynym motorem działania. Ważny jest cel społeczny, wszelkie działania kreujące wspólnotę. Jakby to górnolotnie nie zabrzmiało, to już dawno udowodniono, że miasto buduje się w kawiarniach. Jako wspólnotę ludzi, którzy się spotykają, rozmawiają pijąc tą przysłowiową kawę – stwierdza Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. – Razem z Biurem Zamówień Publicznych staramy się promować takie podmioty. Szykujemy się też na zmiany w prawie, które sporo ułatwią. Będzie można kierować zamówienia na konkretne usługi bezpośrednio do spółdzielni socjalnych.
Przedsiębiorstwa społeczne to obok spółdzielni socjalnych także spółki non profit czy stowarzyszenie/fundacja, które taką działalność mają w swoim statucie. Jak dotąd w Lublinie jest ich zaledwie kilka: * żłobek Tuptusie, * myjnia samochodowa CleanCity, * szkoła językowa Nonstop English, * wegańskie wypieki spółdzielni socjalnej Ósmesmake, * kawiarnia Pożegnanie z Afryką, * bar Próba Cafe.
Program „Zmienianie świata zaczynam od kawy!”
poniedziałek, 4 listopada
17:30 – 19:00 Dwa słowa: Otwarte jam impro przy kawce, Próba Cafe
wtorek, 5 listopada
17:00 – 18:30 Warsztaty rękodzielnicze: woreczki wielorazowe Pożegnanie z Afryką
18:00 – 20:00 Piwo i kawa - duet idealny? Próba Cafe
środa, 6 listopada
17:00 – 19:00 Jak radzić sobie ze stresem - warsztaty, Pożegnanie z Afryką
17:30 – 19:00 Dwa słowa: Krótko-długi spektakl impro, Próba Cafe
czwartek, 7 listopada
16:00 – 17:30 Warsztaty tworzenia grafik rapidografami, Próba Cafe
17:00 – 18:30 Wernisaż wystawy fotografii Pauliny Miącz, Pożegnanie z Afryką
piątek, 8 listopada
10:00 – 22:00 Marzycielska Poczta, Próba Cafe
18:00 – 19:30 Kreatywne notatki, Pożegnanie z Afryką
sobota, 9 listopada
15:00 – 16:30 Warsztaty: Patchwork sin aguja, Próba Cafe
16:00 – 17:30 Warsztaty rękodzielnicze: biżuteria, Pożegnanie z Afryką
niedziela, 10 listopada
11:00 – 12:30 Tanie podróżowanie, Pożegnanie z Afryką
13:00 – 15:00 Spotkanie wokół kuchni roślinnej, Próba Cafe