Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

27 sierpnia 2022 r.
9:30

Zabraknie bąbelków do wody i piwa? Problem jest spory, panika jeszcze większa

57 6 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Browary zastanawiają się, na jak długo wystarczą im zapasy dwutlenku węgla. Podobne obawy mają producenci wód mineralnych, wędlin i mleczarnie. Wszystko dlatego, że czołowi wytwórcy CO2 radykalnie ograniczyli jego produkcję. Rząd zapowiada interwencję

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jest bardzo nerwowo. Od rana miałem już blisko 50 telefonów – mówi przedstawiciel firmy handlującej dwutlenkiem węgla (CO2), z którego powstają bąbelki w piwie.

Nerwowo zrobiło się wtedy, gdy jedna z dużych firm piwowarskich (Carlsberg Polska) ogłosiła, że wstrzymuje produkcję piwa z powodu niedoboru CO2.

Dwutlenek węgla jest wytwarzany głównie jako produkt uboczny przy produkcji nawozów i amoniaku. Kilka dni temu wytwórcy nawozów ograniczyli swoją produkcję z powodu wysokich cen gazu ziemnego, więc siłą rzeczy radykalnie zmalała też produkcja CO2.

– Utrzymujemy obecnie 30 proc. wolumenu znamionowej produkcji dwutlenku węgla – tłumaczy Paweł Wójcik, rzecznik prasowy Grupy Azoty „Puławy”.

– Takiej sytuacji nie było jeszcze nigdy. Owszem, były przestoje techniczne, ale zawsze wtedy gazy produkował drugi z wytwórców – tłumaczy lubelski dystrybutor gazów.

– Niektórzy wpadają w panikę. Jeden z klientów, który normalnie bierze dwie butle, teraz zamówił 60, bo chce mieć zapas. Dzwoni gastronomia, zakłady przetwórstwa mięsnego czy placówki medyczne, które potrzebują dwutlenku węgla chociażby do krioterapii – przyznaje nasz rozmówca, który stara się uspokajać klientów. – Tłumaczę, że jak wszyscy zaczną kupować na zapas, to zaburzy to normalny łańcuch dostaw. Proszę, by zachować spokój i czekać na reakcję rządu.

– Ograniczenia w dostawie dwutlenku węgla niosą za sobą poważne ryzyko wstrzymania lub drastycznego ograniczenia w dostępie do mineralnych wód gazowanych i lekko gazowanych – przyznaje Sylwia Mikiel z biura prasowego Nałęczowa Zdroju, spółki produkującej Cisowiankę.

Problem mogą mieć też producenci mrożonek, które transportuje się najczęściej na tzw. suchym lodzie, czyli zestalonym dwutlenku węgla. CO2 jest też używany też w przemyśle mięsnym i to właśnie firmy z tej branży najgłośniej biją na alarm, w tym duże ubojnie i zakłady, które zużywają duże ilości CO2 do próżniowego pakowania wędlin.

– Problem w branży mięsnej rzeczywiście jest, odczuwają go duże firmy – mówi Monika Karwicka, współwłaścicielka Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” z podlubelskiego Nasutowa. I chociaż ten zakład nie używa CO2, to Karwicka nie ma złudzeń, że problemy nie ominą także mniejszych producentów. – Jesteśmy od siebie współzależni. To jedna branża, jeden sektor. Jeśli duże zakłady staną, to małe tego nie udźwigną.

Związek producentów branżowych „Polskie Mięso” już alarmuje, że za kilka dni, gdy skończą się zapasy CO2, stanie ubój trzody i drobiu.

Niepewność dopadła również browary.

– Od naszego dostawcy dostaliśmy zawiadomienie o wystąpieniu tzw. siły wyższej i krytycznych niedoborów ciekłego dwutlenku węgla. W praktyce może to oznaczać zmniejszenie produkcji, może nawet jej wstrzymanie. Decyzję podejmiemy w ciągu kilku dni – mówi nam Joanna Jagiełło-Hulaniecka, współwłaścicielka browaru Jagiełło z Pokrówki pod Chełmem. Szacuje, że zapas CO2 wystarczy browarowi do połowy września.

Większe zapasy, nawet na trzy miesiące, ma za to Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach. – Więc na razie nie jest to dla nas problemem – mówi Mirosław Domański, prezes piaseckiej OSM. – Problem mają zakłady, które dużo pakują próżniowo. U nas to taka trochę uboczna produkcja, więc nasza spółdzielnia może normalnie pracować.

Zamieszanie wokół dwutlenku węgla ma też inne konsekwencje. Klienci nie zaczęli, co prawda, rozchwytywać piwa ze sklepowych półek, ale browary już widzą większy ruch w interesie. – Hurtownie robią większe zakupy, bo przeczuwają problemy z dostępnością naszych produktów – przyznaje Jagiełło-Hulaniecka.

Rząd zapowiada już interwencję na rynku, która przekonać państwowe gazownictwo do tego, by kluczowym firmom chemicznym sprzedawało gaz ziemny po preferencyjnej cenie. Optuje za tym Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez Jacka Sasina.

Problem w tym, że cena gazu na europejskim rynku przekroczyła już 300 euro za MWh i nadal rośnie. Branża chemiczna obawia się, że samo ścięcie marży przez państwowego dostawcę gazu, choć przez nią oczekiwane, może nie przynieść wielkich efektów. A to od nich zależy, czy zwiększona zostanie produkcja nawozów, a wraz z nią dwutlenku węgla do wód, piw i pakowania jogurtów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium