1226 różnych wydarzeń, 3186 artystów, 803 tys. zwiedzających – wczoraj dyrekcja Centrum Spotkania Kultur podsumowała drugi rok działalności lubelskiej instytucji kulturalnej. Pochwaliła się nagrodami (architektonicznymi i kulturalnymi) i coraz większym odsetkiem publiczności spoza regionu (obecnie to 38 proc.). A co czeka nas tu w nowym roku roku?
W styczniu z okazji Chińskiego Nowego Roku (24 I) wystąpi Pekińska Akademia Tańca. W marcu i kwietniu Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena i Festiwal Wokalny im. Antoniny Campi. W maju festiwal Kody i przegląd najlepszych dokumentów z całego świata Millenium Docs Aganist Gravity
Od stycznia do marca także kolejna edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie. – Jedyne takie wydarzenie w Polsce, które przyciąga rzesze widzów – podkreśla Piotr Franaszek, dyrektor CSK.
- W tym roku festiwalowi będzie towarzyszyć niezwykle bajeczna wystawa „Dormitorium śladów. Polskie Inspiracje braci Quay”. Była pokazywana m.in. w nowojorskiej MOMA, właśnie była pokazywana w Japonii, po Lublinie wróci do Azji - dodaje Barbara Wybacz, zastępca dyrektora CSK.
Jesień to z kolei kolejna edycja wystawa Fotografii Europy Wschodniej Eaststreet, Festiwal Podróży i Reportażu Kontynenty, Targi Dobrego Stylu. - A w Noc Kultury zapraszamy na spotkanie z designem i dobrą sztuką – mówi Wybacz.
W CSK na dobre zadomowił się też Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca, a od tego roku także Mikołajki Folkowe. – Znakomicie wpisują się w naszą linię programową – podkreśla Franaszek.
Będzie też więcej wystaw, głównie grafiki i fotografii. Od 7 marca do końca maja biennale plakatu. - Ta sztuka obecnie przeżywa renesans – podkreśla Wybacz. A na I piętrze budynku, obok foyer Sali Operowej od wczoraj można oglądać wystawę konkursowych fotografii Grand Press Foto (więcej czytaj na str. 6).
Oprócz teatru (m.in. pokazywany dotąd na dziedzińcu Zamku Lubelskiego kinoteatr „Pogrom w przyszły wtorek” czy współprodukowane przez CSK monodramy), sztuk i koncertów (Lady Pank, Kult, Alicja Majewska, Maleńczuk, Fisz/Emade, Dawid Podsiadło, Stasiuk i Haydamaky z orkiestrą symfoniczna) w CSK będzie coraz więcej filmów.
- Już od stycznia pokazy filmowe w Sali Operowej. To będzie taki DKF w nowoczesnym stylu – zapowiada dyrekcja, która kinomanów zaprasza także na najlepsze dokumenty stacji Discovery, retrobajki dla dzieci czy projekcje w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Najmłodszych „W Chmurach” (od 12 do 16 grudnia).