Zabawa w teatr, spotkania z terapeutą i integracyjne wyjazdy. To tylko niektóre z pomysłów, jak walczyć z przemocą w szkołach. W Chełmie takie działania realizują dwie placówki.
- Jego celem jest budowanie pozytywnych więzi wśród uczniów i wyeliminowanie z ich kontaktów zachowań agresywnych i ryzykownych - wyjaśnia Dorota Cieślik, dyrektor szkoły. - Chcemy pokazać, że istnieje bardzo wiele alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów. I nie chodzi tutaj tylko o ich młodzieńcze kłótnie.
Gimnazjaliści będą się też uczyć asertywności i mediacji. Pomogą w tym zajęcia terapeutyczne i wyjazd integracyjny w trakcie ferii. Planowane są też zajęcia, które pomogą w kształceniu umiejętności szybkiego czytania i zapamiętywania. Projekt potrwa do czerwca, a środki na ten cel pochłoną ponad 50 tys. zł. Przedsięwzięcie w całości zostanie sfinansowane za unijne pieniądze.
Z kolei Gimnazjum Publiczne nr 5, jako jedna z trzech szkół na Lubelszczyźnie, znalazło się w gronie laureatów konkursu "Szkoła bez przemocy”. Jego celem jest zachęcenie szkół i lokalnych społeczności do wspólnych inicjatyw przeciwko przemocy i agresji szkolnej. Gimnazjum dostało 5 tys. zł na realizację swojego projektu "Dużo wrażeń, dużo mocy, baw się z nami bez przemocy”. - W gronie laureatów jesteśmy już trzeci rok z rzędu - mówi Iwona Brzuchala, dyrektor szkoły, która wchodzi w skład Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1.
Najbliższe działania związane z projektem rozpoczną się w marcu. - Zorganizujemy m.in. konkurs plastyczny i małych form teatralnych. Będzie też specjalny dzień, który całkowicie zostanie przeznaczony na zabawę. Wszystko po to, żeby udowodnić, że agresję można odreagować w różny sposób, choćby poprzez ekspresję ruchową.