To wydawnictwo bez precedensu na rodzimym rynku księgarskim. Ponad 1000 stron w czterech tomach liczy sobie już Encyklopedia Chełma. Wśród kilkuset haseł żmudnie opracowanych przez grono ponad 30 osób znajdziemy prawdziwe kompendium wiedzy o mieście, jego historii, ludziach i ważnych dla niego wydarzeniach. Podobnymi opracowaniami może poszczycić się niewiele miast w Polsce.
- Oddajemy w ręce czytelników tom II "Miejsca – część 2.", czyli hasła od litery L do Z. To owoc pracy całego zespołu historyków, regionalistów, ale przede wszystkim ludzi zakochanych w Chełmie – mówi Zygmunt Gardziński z komitetu redakcyjnego Encyklopedii Chełma.
Wydawnictwo zapoczątkował w 2010 roku prof. dr hab. Andrzej Stępnik, ówczesny wykładowca PWSZ w Chełmie. Pierwszy tom, zatytuowany "Ludzie" i liczący 600 haseł, ukazał się rok później. Następne pojawiały się w latach 2013 i 2017. Większość nakładu trafi do chełmskich szkół oraz bibliotek i tak skorzystają z nich chełmianie, którzy chcą lepiej poznać historię swego miasta.
Encyklopedię redaguje zespół w składzie: Zygmunt Gardziński, Zbigniew Lubaszewski, Paweł Kiernikowski, Zbigniew Waldemar Okoń, Andrzej Rybak, Iwona Lasek Surowiec, Elżbieta Kuszelewska. Wydawcami są Chełmskie Towarzystwo Naukowe, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie,