Znany artysta Marek Dyjak odmówił przyjęcia tytułu Ambasadora Miasta Chełm. – Nie zajmuję się polityką – skomentował piosenkarz, który wyróżnienie miał odebrać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
Sobotnie wydarzenie było elementem obchodów przypadającego w tym roku jubileuszu Chełma. – Dzisiejszy dzień jest dla nas wyjątkowy. Kiedy kilka miesięcy temu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 630-lecia nadania praw miejskich, nie mogliśmy spotkać się w tak zacnym i szerokim gronie (z powodu pandemicznych obostrzeń – przyp. aut.). Ale nie wyobrażaliśmy sobie, żeby nie spotkać się, jak tylko to będzie możliwe i podziękować wszystkim tym, którzy wykonują ciężką pracę na rzecz naszego miasta – mówił podczas uroczystej sesji prezydent Jakub Banaszek.
Mimo zmiany terminu, nie wszyscy goście dotarli do Chełma. Zabrakło m.in. wyróżnionego tytułem Ambasadora Miasta Chełm prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który nagrodę ma odebrać przy innej okazji. Została mu ona przyznana na wniosek miejskich radnych PiS za wkład w pozyskanie przez samorząd dotacji na warte ponad 700 mln zł inwestycje.
>>Rekordowe pieniądze dla Chełma<<
– Większość tych środków pochodzi z programów rządowych, a ambasadorem ich otrzymania jest premier Jarosław Kaczyński. Niniejsza nagroda jest podsumowaniem pozyskanego przez miasto wsparcia, a także wyrazem uznania oraz szacunku względem zmian, jakie dokonują się w Chełmie, które nie byłyby możliwe bez silnego ambasadorstwa w tak zwanej Warszawie – uzasadniał przewodniczący Rady Miasta Longin Bożeński.
Z powodu wyróżnienia Kaczyńskiego przyjęcia tytułu odmówił Marek Dyjak, kompozytor i piosenkarz, a także okazjonalnie aktor, którego ostatnio można zobaczyć w zyskującym coraz większą popularność serialu „Wielka Woda”. Artysta w czwartek opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym wyraził radość i podziękowanie za przyznanie mu tytułu. Zaznaczył jednak, że go nie odbierze ze względu na uhonorowanie tą samą nagrodą „prominentnego polityka”.
- Jestem człowiekiem wolności, przez co rozumiem także wolność od uwikłania w bieżące spory polityczne. Unikam wszelkich działań, które mogłyby takie uwikłanie spowodować. Nie zajmuję się polityką i nie chcę się nią zajmować. Chcę pozostać artystą, który śpiewa piosenki i miłości – napisał Dyjak.
Tytuły Ambasadorów Miasta Chełm zostały przyznane po raz pierwszy jako wyraz uznania za działalność na rzecz miasta promującą je w kraju i za granicą. Oprócz Kaczyńskiego i Dyjaka kapituła nagrodziła nimi także:
- konsula honorowego Ukrainy w Chełmie Stanisława Adamiaka,
- burmistrza partnerskiego niemieckiego miasta Sindelfingen Bernda Vohringera,
- Browar Jagiełło,
- Cementownię Chełm,
- MKS Cement-Gryf Chełm,
- Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Chełmie (dawna PWSZ),
- Spółdzielnię Mleczarską Bieluch,
- parafię pw. Najświętszej Maryi Panny.
Po raz pierwszy przyznano także wyróżnienia Zasłużony dla Miasta Chełm. Tu także nie zabrakło polityków różnych opcji. Nagrodzeni zostali:
- europosłanka Beata Mazurek,
- senator Józef Zając,
- była prezydent Agata Fisz,
- poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Grabczuk.
- Tytuły otrzymali także:
- historyk Zbigniew Lubaszewski,
- dyrygent Danuta Bałka-Kozłowska,
- artystka operowa Bożena Zawiślak-Dolny,
- fotograf Ryszard Kaczmarski,
- wieloletni kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej Roman Jakubowicz.
To nie koniec nagród, bo w sobotę wręczono także kolejny tytuł Chełmianina Roku. Przypadł on Jagodzie Barczyńskiej, historykowi sztuki i wieloletniej kierownik Działu Sztuki Współczesnej i Galerii 72 w Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Podczas uroczystej sesji podpisano także umowy z nowymi miastami partnerskimi: ukraińskim Mikołajowem i Ozurgeti w Gruzji.