Dobiega końca termin zgłaszania inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Do tej pory magistrat przyjął już około 100 formularzy. Najwięcej – ponad 30 – złożyli mieszkańcy os. Działki.
– Procedura jest prosta – mówi Rolad Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta miasta. – Wybraną inwestycję należy wskazać na formularzu dostępnym w Internecie lub siedzibie urzędu miasta i tam też go złożyć. Można tego dokonać również online z wykorzystaniem platformy epuap.
Urzędnicy zapewniają, że cały czas pozostają do dyspozycji mieszkańców i w razie jakichkolwiek wątpliwości służą pomocą i wyjaśnieniami. Zasady budżetu obywatelskiego opisane są również na stronach internetowych urzędu.
– W przeciwieństwie do dwóch poprzednich edycji, w tym roku obserwujemy znacznie mniej zgłoszeń na to samo zadanie – mówi Krystyna Majówka, dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru, a jednocześnie członek komisji ds. Budżetu Obywatelskiego. – Wcześniej bywało, że na jedną inwestycję składano nawet po kilkadziesiąt formularzy. Jestem przekonana, że liczba wniosków jeszcze znacząco wzrośnie. Zazwyczaj część mieszkańców aktywizuje się w ostatniej chwili.
Tradycyjnie najwięcej złożonych już wniosków dotyczy remontów i budowy dróg i chodników. Pierwsze zgłoszenia zostały już poddane formalnej weryfikacji. Na kolejne przyjdzie czas w lipcu. Tymczasem nieprzekraczalny termin składania formularzy upłynie 30 czerwca. Samo głosowanie na poszczególne inwestycje przewidziane jest w drugiej połowie września. Mieszkańcy będą mieli na to tydzień.
Tegoroczny budżet obywatelski funkcjonuje już na zmienionych zasadach. Władze miasta zwiększyły całkowitą pulę środków z 2 do 2,5 mln zł do podziału już nie na cztery okręgi, ale na dziesięć osiedli. Oznacza to, że każde osiedle będzie miało do wykorzystania ćwierć miliona złotych.
W przeciwieństwie do osiedla Działki z Dolnej Dyrekcji jak dotąd do magistratu wpłynęły zaledwie dwa wnioski, a z osiedla Cementownia zaledwie jeden.