Już przed końcem września Ośrodek Rewalidacyjno-Terapeutyczny, działający w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przeniesie się do nowych pomieszczeń. Będzie więcej niż dotychczas gabinetów i, co za tym idzie, lepsze warunki pracy z dziećmi dotkniętymi autyzmem.
– Obecnie ośrodek pracuje z 24 dziećmi z autyzmem – mówi Małgorzata Kwiecińska, dyrektor Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, któremu podlega SOSW i poradnia. – Tymczasem wciąż diagnozowane są nowe przypadki. Inicjatywa rozbudowy ośrodka wychodzi zatem temu zjawisku naprzeciw.
Rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego o nowe pomieszczenia rozpocznie się jeszcze w tej wiosny. Przetarg na wykonawstwo już został z powodzeniem rozstrzygnięty.
– O uruchomienie Ośrodka Rewalidacyjno-Terapeutycznego wnioskowali rodzice dzieci dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. Jego rozbudowa pod nowym dachem zapewni należytą opiekę, z której skorzystają dotknięci tą chorobą mieszkańcy Chełma, ale też wiele osób z regionu.
– Niewielka liczba placówek zatrudniających wysoko wykwalifikowaną kadrę, problemy lokalowe, a przez to brak możliwości świadczenia kompleksowej opieki rewalidacyjno-rehabilitacyjno-terapeutycznej, niestety, przekłada się na odbieranie autystycznym dzieciom szansy na w miarę sprawne funkcjonowanie w środowisku – mówi Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty UM. – Dlatego też jeszcze pod koniec 2009 roku, na bazie istniejącej szkoły specjalnej, władze miasta powołały do życia nową placówkę.
Okoński podkreśla, że ta nowa placówka przede wszystkim ułatwia wczesne wykrywanie zaburzeń w rozwoju dziecka. Umożliwia także pełne zdiagnozowanie dziecka autystycznego, po czym dobór i wdrożenie najbardziej skutecznych, indywidualnych planów terapeutycznych. Takie rozwiązanie pozwoliło także na objęcie niepełnosprawnego dziecka specjalistyczną opieką do ukończenia edukacji, w ramach jednej instytucji i tej samej kadry.
Dziećmi autystycznymi opiekują się specjaliści, w tym neurolodzy, psychiatrzy dziecięcy, psycholog, pedagog, logopeda. Już niedługo do dyspozycji będą mieli całe piętro z kilkunastoma gabinetami, co wydatnie poprawi im warunki pracy. Całkowita wartość inwestycji to około 650 tysięcy złotych. Wykonawca na zakończenie prac budowlanych ma czas do 30 września tego roku.