Po ponad dziewięciu miesiącach konsultacji przedstawiciele chińskiej spółki Sinohydro, których zadaniem jest wybudowanie linii elektroenergetycznej 400 kV Chełm-Lublin, pokazali ostateczny jej przebieg
– Ta propozycja to kompromis pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców a uwarunkowaniami planistyczno-technicznymi – mówi Krzysztof Szymański, rzecznik projektu. – To także wynik wielomiesięcznych rozmów z mieszkańcami i władzami gminy. Udało się wypracować wariant, który w minimalnym stopniu ingeruje w przestrzeń i środowisko – przekonuje.
Rozwiązania planistyczne przedstawiciele inwestora przedstawili Komisji Budżetowej oraz Komisji Gospodarczej Rady Gminy Chełm.
– Staraliśmy się uwzględniać zastrzeżenia i oczekiwania wszędzie tam, gdzie było to możliwe ze względów środowiskowych i technologicznych. Wykonaliśmy wspólnie wiele pracy, by wykorzystać każdą możliwość oddalenia linii od siedzib ludzkich, jednocześnie nie narażając najcenniejszych elementów przyrodniczych gminy – tłumaczy Szymański.
Linia 400 kV Chełm-Lublin Systemowa jest niezbędna dla bezpieczeństwa energetycznego regionu. Prace nad jej przebiegiem w gminie Chełm trwają od stycznia. Początkowe propozycje wykonawcy spotkały się z ostrymi protestami mieszkańców wsi Nowosiółki Kolonia oraz Ochoża Kolonia. Po serii spotkań z udziałem mieszkańców i władz gminy, w sierpniu wykonawca przedstawił nowy wariant przebiegu trasy linii. Po kolejnych korektach w końcu powstał ostateczny projekt.
Bezpieczeństwo dostaw
Linia elektroenergetyczna 400 kV Chełm - Lublin Systemowa to ważny element planowanej rozbudowy sieci przesyłowej w południowo-wschodniej części Polski. Będzie istotnym elementem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, zapewniając stabilność pracy i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do regionalnego systemu dystrybucyjnego.
Inwestycja jest realizowana przez chińską spółkę Sinohydro. Inwestorem jest spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne, odpowiedzialna za system sieci przesyłowych w Polsce.