Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

16 października 2002 r.
20:44
Edytuj ten wpis

Czasami brakuje mi siły

Najłatwiejszy odcinek to miejski deptak. Jest równo i nie ma samochodów. Schody zaczynają się dopier
Najłatwiejszy odcinek to miejski deptak. Jest równo i nie ma samochodów. Schody zaczynają się dopier

Aby zdążyć na lekcje, Marzena Bilik z Chełma wstaje codziennie o piątej rano. Krótka toaleta, pakowanie rzeczy, śniadanie. O szóstej zjeżdża podjazdem z mieszkania na parterze. Do szkoły ma pięć kilometrów. Aż pięć kilometrów. Pokonuje je na wózku inwalidzkim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Na początku nie miałam za bardzo wprawy, bo na wózek przesiadłam się dopiero w czerwcu - tłumaczy. - Ale nie było innego wyjścia. Nie chciałam zrezygnować z nauki w szkole. Jest ciężko. Szczególnie, gdy spadnie deszcz albo tak jak ostatnio śnieg. Kółka się ślizgają, brakuje siły. To jest jednak daleko.

Chcę do szkoły!

Marzena od urodzenia cierpi na dysplazję bioder. Przez siedemnaście lat przeszła ponad dwadzieścia operacji. Niemal całe życie poruszała się o kulach. W związku z kłopotami zdrowotnymi przez siedem lat miała indywidualny tok nauczania. W ósmej klasie uparła się jednak, że chce chodzić do szkoły.
Placówka nie należała jednak do tolerancyjnych. Rodzicom Marzeny sugerowano wprost, że córka powinna zrezygnować i uczyć się w domu. Dziewczyna postawiła jednak na swoim i szkołę skończyła wraz z innymi uczniami. Gdy przyszedł czas na wybór szkoły średniej, Marzena złożyła dokumenty do ogólniaka, który - choć położony daleko od domu - zapewniał jej realizację poszerzonego programu matematyki i informatyki. Przedmiotów, którymi interesuje się najbardziej.
Problem pojawił się na początku roku szkolnego, kiedy okazało się, że Marzenie nie przysługuje prawo do bezpłatnego dowozu do szkoły. Na nic zdały się wielokrotne interwencje rodziców w Wydziale Zdrowia Urzędu Miejskiego. Propozycje urzędników mające rozwiązać problem były dla rodziny nie do przyjęcia.
- Chcieli, żebyśmy pokrywali koszty przejazdu, płacąc 1,55 złotego za kilometr - mówi Krystyna Bilik, matka Marzeny. - Nie mogliśmy się zgodzić na taką cenę, bo nas po prostu na to nie stać.

Marzena jest leciutka

Gdy okazało się, że sprawa dojazdu utknęła w martwym punkcie, a rok szkolny się rozpoczął, nie było wyboru. Marzena zdecydowała się, że będzie dojeżdżała, ale sama - na wózku. Do liceum jest pięć kilometrów. Droga, którą samochodem pokonać można w niecałe dziesięć minut, zajmuje jej półtorej godziny. I tak jest już od półtora miesiąca.
Najłatwiejszy odcinek to miejski deptak. Jest równo i nie ma samochodów. Resztę trasy Marzena pokonuje ulicami. - Na chodnikach są za wysokie krawężniki - narzeka. - Najtrudniej pokonać tory na ulicy Szpitalnej, nieopodal szkoły. To właśnie tam o mały włos nie potrącił mnie nieostrożny kierowca. W ogóle kierowcy na mnie nie zważają.
Wjazd do szkoły ułatwia jej podjazd. Schody, w dosłownym znaczeniu, zaczynają się dopiero za progiem. Tu jednak zawsze może liczyć na pomoc kolegów z klasy. Bez specjalnej zachęty, przenosząc wózek, pomagają jej kilka razy dziennie pokonywać stopnie.
- To żaden kłopot - śmieje się Pa-
weł, opuszczając delikatnie wózek na ziemię. - Zresztą Marzena jest leciutka.
Po lekcjach Marzena swój czas dzieli pomiędzy przyjaciół, naukę, muzykę i swoje zwierzęta: psa Wojtka, rudo-białe kocisko zwane Maćkiem i dwa króliki.
- To dzielna i pełna życia dziewczyna. Wszędzie jej pełno, wszyscy ją znają. Z łatwością nawiązuje kontakty, ma mnóstwo przyjaciół - mówi o Marzenie ojciec Henryk. - Zjednuje sobie ludzi - dodaje mama. - Chce nie tylko brać od innych, ale także dzielić się tym, co ma, choćby obiadem ze szkolnej stołówki.
On i jego żona Krystyna również są niepełnosprawni i mają pierwszą grupę inwalidzką. Również ich druga córka, Justyna, ma problemy ze zdrowiem.
Nasza propozycja: 40 groszy
Po długich negocjacjach wydział zdrowia przedstawił Bilikom ostateczną propozycję: Marzena będzie mogła korzystać z dojazdów specjalnym busem, płacąc stawkę 40 groszy za kilometr.
- Problem jest już rozwiązany - mówiła nam we wtorek Grażyna Pitucha, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Chełmie. - Dla państwa Bilików zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy. Czasami nawet wykraczając poza obowiązujące przepisy.
Ale okazało się, że można więcej. Wystarczyło, by informacja o problemach Marzeny ukazała się w Teleekspresie. Zareagowała Krystyna Łybacka, minister edukacji. Zaproponowała Bilikom, że z ministerialnej kasy pokryje całkowity koszt dojazdów ich córki do szkoły.
- Jestem szczęśliwa - mówi Marzena. - Nie będę musiała siedzieć w domu i będę mogła spotykać się z moimi przyjaciółmi.
Zapytana o plany, odpowiada bez namysłu. - Chcę skończyć szkołę, zdać maturę i dostać się na studia. Najlepiej na informatykę.

Pozostałe informacje

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte
REKRUTACJA

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte

Dlaczego mechanicy lotniczy są tak poszukiwani na rynku pracy? Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego? - szukających odpowiedzi na takie pytania Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte.

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

W Lublinie we wtorek będzie gorąco i to nie za sprawą temperatury. Do miasta przyjadą górnicy z Bogdanki i będą protestować w centrum. Autobusy pojadą inaczej, a strefa płatnego parkowania zostanie wyłączona z użytku.

Po wygranej w Legnicy Przemysław Banaszak i jego koledzy zagrają u siebie z Kotwicą Kołobrzeg

Przyspieszenie w Betclic I Lidze. We wtorek kolejny domowy mecz Górnika Łęczna

W piątek piłkarze z Łęcznej pokonali na wyjeździe Miedź Legnica i odnieśli tym samym drugie zwycięstwo z rzędu w rundzie wiosennej. Już we wtorek podopieczni trenera Pavola Stano będą mieli okazje do trzeciego triumfu kiedy do Łęcznej przyjedzie walcząca o utrzymanie Kotwica Kołobrzeg

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

We wtorek rano doszło do czołowego zderzenia na trasie Włodawa-Łęczna. Trzy osoby są ranne.

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty