Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

12 kwietnia 2012 r.
8:59
Edytuj ten wpis

Dziś rozpoczyna się w Chełmie Festiwal Nauki i Sztuki

Autor: Zdjęcie autora (sad)
Kuba co roku pomaga przy organizacji festiwalu <br />
 (Joanna Sadowska)
Kuba co roku pomaga przy organizacji festiwalu
(Joanna Sadowska)

Dzisiaj w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego startuje kolejna edycja Festiwalu Nauki i Sztuki. Niezwykle bogaty program imprezy gwarantuje, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Usatysfakcjonowani powinni być i humaniści, i ci, którym bliższe są nauki ścisłe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest prof. Magdalena Fikus, przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN. I to ona wygłosi dziś wykład inauguracyjny pt. "Wątpić! Kręte drogi biologii molekularnej”.

Czego jeszcze możemy spodziewać się w tym roku? Uczestnicy festiwalu na pewno będą mogli liczyć na szereg ciekawych wykładów z różnych dziedzin. Będzie mowa m.in. o tym, dlaczego warto uczyć się obcych języków, o kołysankach polskich i rosyjskich, wojskowości starożytnych Rzymian, umysłach zwierząt, archeologii podwodnej i o tym, jak zrobić karierę w mediach. Będą warsztaty z fizyki, pokazy chemiczne i konkurs poezji angielskiej.

– Formuła festiwalu jest otwarta – mówi Ewa Betiuk, nauczycielka z I LO, pracująca przy organizacji imprezy. – Poszukujemy ciągle nowych rozwiązań, które byłyby atrakcyjne dla uczestników. Nowością tegorocznego festiwalu jest przedsięwzięcie pod nazwą "Młodzi młodym”. Oddajemy w nim głos studentom, często absolwentom naszego liceum. Uznaliśmy, że potencjał naszych absolwentów jest tak ogromny, że warto odwołać się do ich doświadczeń i sukcesów zawodowych i naukowych, które często mają już na swoim koncie.

Przy organizacji festiwalu pomagają też uczniowie. Wśród nich trzecioklasista Kuba. Festiwal Nauki i Sztuki po raz pierwszy odwiedził jako gimnazjalista. Już wtedy mu się podobało.

– To jedyny taki festiwal w Polsce, jaki organizowany jest w liceum – mówi. – Na czym polega jego atrakcyjność? To ciekawa alternatywa dla lekcji z podręcznikami. Podczas festiwalu mamy szansę posłuchać i porozmawiać z ludźmi, na co dzień dla nas niedostępnymi. Znanymi jedynie z telewizji, czy publikacji. To zupełnie coś innego, jeśli o jakimś zagadnieniu opowiada osoba, która na co dzień się tym zajmuje. W dodatku zwykle to ludzie bardzo interesujący, inspirujący. Spotkanie z nimi to prawdziwa przyjemność.

Drugoklasistka Magda nazywa festiwal "oknem na świat”. To impreza, która poszerza horyzonty i zachęca, aby rozwijać swoje zainteresowania, ale także szukać nowych. – Ja na pewno zajrzę na wykłady z dziedziny geografii, bo to mnie interesuje – mówi.
W programie są też imprezy towarzyszące. Wśród nich pokazy medyczne oraz kursy. Będzie można poznać tajniki wizażu, nauczyć się wyplatania z rattanu i malowania na szkle. Chętni będą mieli możliwość dowiedzieć się czegoś więcej o masażu gorącymi kamieniami, a nawet wypróbować na własnej skórze, jak działa.

Będą też wystawy: m.in. "Wasza solidarność, nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego”. Tę zobaczymy na dziedzińcu liceum.

A to zaledwie część interesującego programu festiwalu. Szczegółowy program zainteresowani znajdą na stronie: www.1lo.chelm.pl/festiwal/2012/.

Impreza potrwa do soboty. Z propozycji organizatorów, jak co roku mogą skorzystać wszyscy chętni, nie tylko uczniowie liceum. Bo taka jest idea festiwalu: popularyzowanie wiedzy i dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty