(Joanna Sadowska)
Dzisiaj w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego startuje kolejna edycja Festiwalu Nauki i Sztuki. Niezwykle bogaty program imprezy gwarantuje, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Usatysfakcjonowani powinni być i humaniści, i ci, którym bliższe są nauki ścisłe.
Czego jeszcze możemy spodziewać się w tym roku? Uczestnicy festiwalu na pewno będą mogli liczyć na szereg ciekawych wykładów z różnych dziedzin. Będzie mowa m.in. o tym, dlaczego warto uczyć się obcych języków, o kołysankach polskich i rosyjskich, wojskowości starożytnych Rzymian, umysłach zwierząt, archeologii podwodnej i o tym, jak zrobić karierę w mediach. Będą warsztaty z fizyki, pokazy chemiczne i konkurs poezji angielskiej.
– Formuła festiwalu jest otwarta – mówi Ewa Betiuk, nauczycielka z I LO, pracująca przy organizacji imprezy. – Poszukujemy ciągle nowych rozwiązań, które byłyby atrakcyjne dla uczestników. Nowością tegorocznego festiwalu jest przedsięwzięcie pod nazwą "Młodzi młodym”. Oddajemy w nim głos studentom, często absolwentom naszego liceum. Uznaliśmy, że potencjał naszych absolwentów jest tak ogromny, że warto odwołać się do ich doświadczeń i sukcesów zawodowych i naukowych, które często mają już na swoim koncie.
Przy organizacji festiwalu pomagają też uczniowie. Wśród nich trzecioklasista Kuba. Festiwal Nauki i Sztuki po raz pierwszy odwiedził jako gimnazjalista. Już wtedy mu się podobało.
– To jedyny taki festiwal w Polsce, jaki organizowany jest w liceum – mówi. – Na czym polega jego atrakcyjność? To ciekawa alternatywa dla lekcji z podręcznikami. Podczas festiwalu mamy szansę posłuchać i porozmawiać z ludźmi, na co dzień dla nas niedostępnymi. Znanymi jedynie z telewizji, czy publikacji. To zupełnie coś innego, jeśli o jakimś zagadnieniu opowiada osoba, która na co dzień się tym zajmuje. W dodatku zwykle to ludzie bardzo interesujący, inspirujący. Spotkanie z nimi to prawdziwa przyjemność.
Drugoklasistka Magda nazywa festiwal "oknem na świat”. To impreza, która poszerza horyzonty i zachęca, aby rozwijać swoje zainteresowania, ale także szukać nowych. – Ja na pewno zajrzę na wykłady z dziedziny geografii, bo to mnie interesuje – mówi.
Będą też wystawy: m.in. "Wasza solidarność, nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego”. Tę zobaczymy na dziedzińcu liceum.
A to zaledwie część interesującego programu festiwalu. Szczegółowy program zainteresowani znajdą na stronie: www.1lo.chelm.pl/festiwal/2012/.
Impreza potrwa do soboty. Z propozycji organizatorów, jak co roku mogą skorzystać wszyscy chętni, nie tylko uczniowie liceum. Bo taka jest idea festiwalu: popularyzowanie wiedzy i dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców.