Zostało już postanowione, że z początkiem przyszłego roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej studenci mechaniki i budowy maszyn zaczną się specjalizować w zakresie nawigacji oraz budowy samolotów i silników lotniczych. Na wieść o tym rada pedagogiczna Zespołu Szkół Technicznych podjęła starania o rozszerzenie programu nauczania o specjalność technik mechanik lotniczy.
Wśród kadry ZSzT są nauczyciele zawodu z dostatecznymi kwalifikacjami, by podjąć się kształcenia przyszłych lotniczych mechaników. Szkoła liczy także na dobrą współpracę z PWSZ. W końcu absolwenci technikum mogą być potencjalnymi, dobrze przygotowanymi kandydatami na studia w Instytucie Nauk Technicznych.
Z myślą o lotniczej specjalizacji prowadzimy już rozmowy z MON, Zakładami Lotniczymi w Mielcu oraz aeroklubami w sprawie przekazania nam wycofanych z eksploatacji lotniczych silników – mówi Zygmunt Gardziński, dyrektor gabinetu rektora PWSZ. – Wstępnie mamy już obiecany silnik do Tu-154.
Za sprzętem, który mógłby służyć jako pomoce naukowe chełmska uczelnia rozgląda się także na Ukrainie. Między innymi liczy, że coś uszczknie przy okazji likwidowania lotniska w Równem. W międzyczasie przeprowadziła już przetarg na adaptację dawnej szkoły w Kol. Depułtycze Nowe, przekazanej uczelni przez gospodarzy gminy Chełm. Będzie to kolejny szkolny obiekt dydaktyczny, w tym przypadku położony w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego lotniska. Rozpoczęcie prac, związanych z jego urządzaniem uzależnione jest od terminu przyjęcia przez władze gminy nowego planu zagospodarowania przestrzennego, uwzględniającego lotnisko z całym jego zapleczem.
Zaproszenie na seminarium
Jutro w Auli Komputerowej Instytucie Matematyki i Informatyki przy ul. Pocztowej 54 o godz. 11 rozpocznie się seminarium na temat wykorzystania technik satelitarnych w nawigacji oraz w systemach informacji geograficznej.