Jest szansa, że sieć rowerów miejskich powstanie już w przyszłym roku.
Chełm przygotowuje już przetarg, w którym wyłoni projektanta miejskiej sieci rowerów.
– Nasz projekt przewiduje na początek budowę 17 stacji, z czego 14 znajdzie się bezpośrednio w mieście, a trzy na przedmieściach – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Jednocześnie powstawać będą nowe ścieżki rowerowe, a część z nich w ramach tego samego projektu.
Lokalizacja poszczególnych stacji nie została jeszcze sprecyzowana. To zadanie projektanta, któremu miasto przedstawi swoje sugestie.
– Przede wszystkim pod uwagę bierzemy miejsca o największym natężeniu ruchu, czy też lokalizacje umożliwiające skomunikowanie różnych części miasta, w tym rejony dworców, śródmieścia oraz punktów umożliwiających dostępność dla różnych osiedli – mówi Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM. – Są też ograniczenia, gdyż w miejscach stacji rowerowych musi być dostęp do sieci elektrycznej, a także wystarczająca powierzchnia terenu należącego do miasta. Tam, gdzie będzie to możliwe, stacje powinny być również objęte miejskim monitoringiem.
Budowa miejskiej sieci rowerów to jedno z przedsięwzięć uwzględnionych w chełmskich Strategicznych Inwestycjach Terytorialnych, które mają szanse na unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Łączna wartość chełmskich SIT-ów to około 60 mln zł. Między innymi część tej kwoty ma zostać przeznaczona na modernizację amfiteatru w Kumowej Dolinie. W tym przypadku sporządzenie dokumentacji wykonawczej miasto zleciło już sprawdzonemu, warszawskiemu biuru projektowemu. Teraz przyszła kolej na sieć miejskich rowerów.
Bezpośrednio po sporządzeniu projektu sieci miasto wdroży procedury przetargowe na wykonawstwo.Wtedy też będzie już wiadomo, jakiej marki rowery stworzą miejską sieć i kto zostanie jej operatorem. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to chełmianie wsiądą na miejskie rowery już w przyszłym roku.
W ramach tego samego projektu nowe ścieżki dla rowerzystów mają powstać między innymi wzdłuż ul. Hrubieszowskiej oraz na terenach sąsiednich gmin. Kolejne ścieżki, już poza projektem, będą budowane w ramach przebudowy i remontów miejskich ulic.
Częścią projektu będą natomiast planowane prace związane z modernizacją placu Dworcowego przy ul. Kolejowej i parkingu przy parku Miejskim w sąsiedztwie wjazdu na bulwar spacerowo-rowerowy wzdłuż Uherki. Prawdopodobnie właśnie w tych miejscach zostaną urządzone stacje roweru miejskiego.
>>>
W których miejscach na pewno powinny powstać stacje rowerów miejskich w Chełmie? Piszcie w komentarzach.