Do Muzeum Ziemi Chełmskiej wróciło z pracowni konserwatorskiej pięć cennych starodruków. Naprawa i zabezpieczenie ksiąg przed niszczeniem było możliwe dzięki finansowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Odnowione starodruki można już zobaczyć na wystawie "Znaki wiary” w dawnej Kaplicy św. Mikołaja. W przypadku jednej z ksiąg w trakcie prac konserwatorskich okazało się, że w ocalałej części okładki zachowała się dobrze zachowana, ręcznie zapisana kartka. Muzealnicy pracują nad jej odczytaniem.
Jeden z odnowionych starodruków, to "Zaręczenie wzajemne obojga narodów” z 1791 r., czyli wydane za zgodą Senatu przez Stanisława Augusta Poniatowskiego akty normatywne, gwarantujące wspólny zarząd nad wojskiem i skarbem w Koronie i Wielkim Księstwie Litewskim.
Na uwagę zasługuje także wydany w 1784 r. w Grodnie druk traktujący o wyborze Skarbka Ważyńskiego na prowincjała zakonu Bazylianów.
Do muzeum wróciły także wydane w 1558 r. w Bazylei listy św. Pawła do Rzymian, nierozszyfrowany jeszcze starodruk o treści historycznej oraz druk liturgiczny obrządku prawosławnego z 1594 r.