Mieszkańcy Chełma przekonali się, że segregacja śmieci się opłaca. Z takiej możliwości korzysta już ponad dziewięćdziesiąt procent właścicieli domów jednorodzinnych.
– Przeciętna rodzina, która mieszka w domu jednorodzinnym i selekcjonuje odpadki, może miesięcznie zaoszczędzić nawet 20 złotych – mówi Zbigniew Fidor, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta w Chełmie. – Ludzie zaakceptowali takie rozwiązanie, bo jest naprawdę opłacalne. Spośród 5,5 tysiąca miejskich posesji, posegregowane śmieci nie są odbierane zaledwie od pięciuset osób.
Segregacja śmieci nie wymaga ani dużo czasu, ani zaangażowania. ZOM bezpłatnie udostępnia worki do segregacji szkła, makulatury i tworzywa sztucznego i specjalne stojaki.
Nie ma też problemu z odbiorem odpadków. Na większych osiedlach ustawione są duże kontenery do selektywnej zbiórki.
– Tutaj jest to trochę bardziej kłopotliwe, bo przecież nie mam w domu kilku koszy na śmieci – mówi Karolina Dworska – Dlatego chociaż staram się segregować śmieci, to jednak zdarza mi się wrzucać odpadki do wspólnego kontenera.
Pan Bronisław segreguje plastik, szkło i makulaturę. – Odkładam je do specjalnej szafki, a gdy nazbiera się ich większa ilość, wrzucam do konkretnych pojemników – tłumaczy.
Szczególnie ważna jest segregacja plastiku. To surowiec, który może być przerabiany wielokrotnie. Na przykład z 35 zużytych butelek specjalistyczne zakłady są w stanie wyprodukować materiał na polarową bluze. Plastik użyty jako składnik alternatywnego paliwa również jest bardzo wydajny.
Energia, która może powstać z torby plastikowej pozwala zasilić 60-watową żarówkę przez 10 minut.
Taki rodzaj świadomości ekologicznej i korzyści wynikających z segregacji odpadów chce promować Fundacja Plastics Europe Polska.
Już po raz trzeci prowadzi kampanię, która ma zachęcać Polaków do świadomej selekcji śmieci. Akcja potrwa cały sierpień, a informacje do mieszkańców będą docierać dzięki specjalnym materiałom informacyjnym.
– Każdy wyrzucony plastik ma swoją wartość. To surowiec wtórny i nie powinien trafiać na wysypiska – mówi Grzegorz Rytko, dyrektor Fundacji Plastics Europe Polska – Dzięki segregowani odpadów z tworzyw sztucznych, każdy może przyczynić się do pełnego wykorzystania ich potencjału. To wpływa na ochronę środowiska, oszczędzanie surowców naturalnych i energii.