Już za kilka dni ruszy sprzedaż biletów na zaplanowany 11–12 czerwca Piknik „Lotnicze Depułtycze”. Jest szansa, że imprezę poprowadzi Tadeusz Sznuk, radiowy i telewizyjny prezenter, a prywatnie pasjonat lotnictwa.
Organizacyjnie i programowo piknik w Depułtyczach Królewskich praktycznie już jest dopięty na ostatni guzik. Impreza wpisuje się w tegoroczne obchody 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, jednej z dwóch uczelni w kraju, która kształci pilotów. W tym przypadku partnerem uczelni jest specjalizująca się w tematyce lotniczej lubelska firma Kagero Publishing.
– Mam nadzieję, że na uczelnianym lotnisku największą atrakcją będą wojskowe samoloty historyczne, pamiętające czasy II wojny światowej – mówi Damian Majsak, prezes Kagero. – Wśród nich znajdą się takie maszyny, jak amerykański Boeing Stearman, Piper Cub, brytyjski De Havilland Tiger Moth, samolot, na którym szkolili się polscy piloci w Wielkiej Brytanii, a także Taylorcraft Auster walczący pod Monte Cassino. W sumie w pokazach dynamicznych i na wystawie statycznej będzie ponad 40 statków powietrznych.
Właścicielem Latającego Muzeum jest Jacek Mainka. Podczas pikniku czeka go specjalne zadanie. Będzie to lot pamięci nad Rożdżałowem ku czci por. pil. Antoniego Ostowicza – pierwszego Polaka, który zestrzelił niemiecki samolot w Bitwie o Anglię i pierwszego naszego pilota, który w tej bitwie zginął. Por. Ostowicz urodził się i wychowywał właśnie w Rożdżałowie, a w Chełmie chodził do szkoły.
Przygotowywany program lotniczy został podzielony na trzy bloki.
– Pierwszy będzie się składał z prezentacji cywilnych statków powietrznych – mówi Majsak. – Rozpocznie się skokami spadochronowymi, a zakończy występem akrobacyjnym Marka Choima za sterami samolotu Extra 330 S.C. Na drugą część złożą się pokazy samolotów historycznych, a mocnym akcentem trzeciego bloku będzie inscenizacja bitwy powietrznej z czasów I wojny światowej w wykonaniu czeskiej formacji Pterodactyl Flight.
Ponadto będzie można podziwiać popisy zespołów akrobacyjnych FireBirds, Biało-Czerwone Iskry oraz Orlik. Dwudniowe pokazy zakończy ponowny start samolotów historycznych oraz skoki spadochronowe.
Organizacja tak bogatych pokazów lotniczych wymaga nie lada wysiłku logistycznego. Organizatorzy wspólnie z samorządowcami z gminy Chełm oraz gospodarzami uczelnianego lotniska muszą zadbać o objazdy i parkingi. Prowadzą też rozmowy z Chełmskimi Liniami Autobusowymi w sprawie uruchomienia w dniu pokazów dodatkowych linii. Kupiony w kasie CLA bilet na piknik zapewniałby darmowy przejazd.
Cena biletu w przedsprzedaży została ustalona na 15 zł. Bilety będzie można nabyć także w czasie trwania imprezy. Wejść na lotnisko będzie można już o godzinie 8. Szczegółowy program pikniku za kilka dni zostanie opublikowany między innymi na stronie internetowej lotniczedepultycze.pl.