Ponad 1,8 mln złotych zostanie przeznaczonych na zajęcia wyrównawcze dla uczniów chełmskich szkół. Pieniądze pochodzą z unijnego budżetu. Wnioski o dotacje wspólnie stworzyli nauczyciele i urzędnicy magistratu.
- Dlatego będziemy organizować zajęcia wyrównawcze z matematyki i języka polskiego, ale także indywidualne konsultacje z logopedą i psychologiem - wylicza Barbara Anchimowicz, wicedyrektor SP nr 4 w Chełmie. - Długofalową pomocą obejmiemy uczniów uczących się w klasach I-IV.
Szkoła chce także zorganizować specjalne spotkania z terapeutą, w których będą uczestniczyły dzieci cierpiące na ADHD. Będą też zajęcia motywacyjne dla uczniów mających problemy z odnalezieniem się w szkolnej społeczności. Na wszystkich zostaną wykorzystane nowoczesne pomoce dydaktyczne, które mają zaciekawić uczniów.
Z takiej propozycji cieszą się rodzice dzieci. - U mojej córki rok temu zdiagnozowano dysleksję. Sama staram się jej pomagać, ale nie zawsze pozwala mi na to praca i domowe obowiązki - tłumaczy pani Barbara, mama 9-letniej Marty. - Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi będę mogła bardziej liczyć na pomoc nauczycieli i szkoły. Na pewno dopilnuję, żeby Marta chodziła na wszystkie dodatkowe zajęcia.
Zupełnie inny pomysł na wykorzystanie unijnych pieniędzy mają nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Chełmie. Projekt będzie adresowany do jednej z klas gimnazjalnych. Weźmie w nim udział 25 osób. - Ma pomóc w budowaniu pozytywnych więzi wśród uczniów, a przy tym wyeliminować agresję - mówi Dorota Cieślik, dyrektor szkoły. - Chcemy ich też nauczyć asertywności i rozwiązywania konfliktów. Ponadto będą zajęcia kształcące umiejętność szybkiego czytania i zapamiętywania.
Szkolny program ruszy po świętach. Uczniowie mają już zagwarantowane spotkania z psychologiem i pedagogiem, zajęcia sportowo-rekreacyjne. Za pieniądze z projektu zostanie też sfinansowany wyjazd na zimowisko w czasie najbliższych ferii. Szkoła uzyskała stuprocentowe dofinansowanie dla swojego przedsięwzięcia.