(Jacek
Jeśli Chełm będzie się kłócił z Lublinem o 3 Brygadę, to w końcu ta formacja zostanie wycofana poza Lubelszczyznę - mówi prezydent Chełma Henryk Dżaman. - W kraju są ośrodki, które tylko na to czekają.
H. Dżaman podkreśla, że intencją władz miasta nie jest otwarta wojna z Lublinem o brygadę. Dopuszcza kompromis, polegający chociażby na tym, że w Lublinie pozostanie sztab, batalion dowodzenia i orkiestra, a do Chełma trafią pozostałe pododdziały. Koncepcja ta spotkała się ze zrozumieniem między innymi gen. broni Edwarda Pietrzyka, dowódcy wojsk lądowych.
W sprawie utrzymania brygady prezydent Chełma i starosta chełmski Kazimierz Stocki odbyli szereg spotkań w dowództwie 2 Korpusu Powietrzno-Desantowego, któremu podlega brygada, w Dowództwie Wojsk Lądowych, czy też sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej. W efekcie chełmską jednostkę wizytowali gen. broni E. Pietrzyk, dowódca wojsk lądowych, gen. dywizji Mieczysław Stachowiak, dowódca 2 Korpusu, jak również obecny bezpośredni zwierzchnik lubelsko-chełmskiej formacji gen. brygady Włodzimierz Zieliński, dowódca 1 Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. Nieoficjalnie, jeszcze przed objęciem stanowiska ministra obrony narodowej, gościem żołnierzy był obecny minister Jerzy Szmajdziński. Opinie na temat warunków stacjonowania całej brygady w Chełmie były pozytywne.
- Jeśli rzecznicy zatrzymania 3 Brygady w Lublinie twierdzą, że obiekty wojskowe w Chełmie są przestarzałe, to niech pokażą u siebie lepsze. Standard ich i naszych obiektów jest porównywalny i w obu przypadkach odpowiada oczekiwanym wymogom - mówi jeden z najwyższych rangą oficerów chełmskiego garnizonu.
W oficjalnych stanowiskach chełmscy radni najpierw upominali się o utrzymanie 3 Brygady na Lubelszczyźnie, po czym już wprost wyrazili wolę przyjęcia wszystkich jednostek wchodzących w skład 3 Brygady. Jednocześnie rada zadeklarowała gotowość udostępnienia gruntów pod wojskowe budownictwo mieszkaniowe, pomoc w uzyskaniu około 100 mieszkań dla kadry oraz zastosowanie ulg i zwolnień w opłatach i podatkach lokalnych przez pięć lat. W tym samym czasie podobne ulgi i zwolnienia za poligon wojskowy zadeklarowała także Rada Gminy Chełm. Tamtejsi radni postawili też do dyspozycji brygady grunty, które pozwolą na rozbudowanie poligonu ze strzelnicą w Srebrzyszczu.
Wszystkie te deklaracje dowództwo wojsk lądowych przyjęło za dobrą monetę. Zwróciło się do chełmskiego samorządu o uszczegółowienie oferty. W odpowiedzi Rada Miejska postawiła 3 Brygadzie do wykorzystania 60 działek pod budownictwo jednorodzinne oraz trzy działki pod budownictwo wielorodzinne. Ponadto zadeklarowała pomoc w pozyskaniu 260 mieszkań. Potwierdzając gwarancje całkowitego zwolnienia z podatku od nieruchomości radni wyrazili oczekiwanie, że jego równowartość dowództwo wojsk lądowych przekaże na rzecz chełmskich jednostek, z przeznaczeniem na inwestycje i remonty.
Poza tymi deklaracjami już w 1999 roku ze środków miejskich w chełmskiej jednostce zmodernizowano żołnierską łaźnię. Natomiast w roku ubiegłym dzięki finansowemu wsparciu ze strony miasta i powiatu dowództwo chełmskiej jednostki mogło sobie pozwolić na remont placu alarmowego, służącego też jako plac defilad. Miejscowa Telekomunikacja Polska SA gotowa jest przekazać na wyposażenie 3 Brygady nowoczesną centralę telefoniczną. Jeśli chodzi natomiast o wprowadzenie zwolnień od podatku od nieruchomości, to Rada Miejska swoją deklarację zdążyła już przypieczętować uchwałą. W efekcie w Chełmie wojsko za swoje nieruchomości już nie płaci.