Lubycza Królewska, Urzędów i Siedliszcze od nowego roku mają uzyskać prawa miejskie. Rozporządzenie w tej sprawie rząd powinien wydać do końca lipca.
Do ministra administracji i cyfryzacji wpłynęło w tym roku 20 wniosków od rad gmin w sprawie ustalenia granic gmin i miast, nadania miejscowościom statusu miasta i zmiany siedziby władz gminy. Z przygotowanego projektu rozporządzenia wynika, że od nowego roku na mapie pojawią się cztery nowe miasta.
Wśród nich są trzy miejscowości z województwa lubelskiego: Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim, Urzędów w powiecie kraśnickim i Siedliszcze w powiecie chełmskim.
– Żeby rozporządzenie weszło w życie, Rada Ministrów powinna przyjąć je do 31 lipca. Wnioski z trzech gmin naszego regionu przeszły całe postępowanie legislacyjne i otrzymały pozytywne opinie wojewody. Jest niemal pewne, że od 1 stycznia 2016 roku przybędą nam trzy nowe miasta – mówi Marcin Bielesz, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.
Urzędów zyska 600 mieszkańców
Jeśli Urzędów będzie miastem, to od 1 stycznia 2016 r. zyska ponad 600 mieszkańców. We wniosku, który rada gminy skierowała do ministra administracji i cyfryzacji o nadanie statutu miasta wsi Urzędów znalazły się też miejscowości – Zakościelne (602 mieszkańców), Dębniak – kolonia wsi Urzędów (8 mieszkańców), Dębniak – osada leśna (niezamieszkała) oraz Kajetanówka, kolonia (17 mieszkańców).
– Urzędów był już miastem w przeszłości, od 1405 r. do Powstania Styczniowego (1863 r. – red.) – mówi Jan Woźniak, wójt gminy Urzędów. – Wtedy wsie Bęczyn, Rakowskie, Góry, Zakościelne i Osada były przedmieściami Urzędowa.
Już w 1984 roku Towarzystwo Ziemi Urzędowskiej wpisało do swojego programu cel, aby Urzędów miał prawa miejskie. – Pan prof. Marian Surdacki i zarząd tego towarzystwa tę sprawę pilotowali – dodaje wójt.
Jeśli wniosek spotka się z aprobatą mieszkańcy m.in. Zakościelnego będą musieli wymienić dokumenty. Zostaną zmienione też tablice i pieczątki Urzędu Gminy jak też Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Gminnego Ośrodka Kultury.
Siedliszcze – miasto po raz trzeci
Także Siedliszcze miały już prawa miejskie i to dwukrotnie: w XVI i XVIII wieku. – Nie jesteśmy typową gminą wiejską. Mamy kilka instytucji o charakterze ponadgminnym: szpital, stację pogotowia, liceum i dom dziecka. Niedługo w naszej okolicy powstanie nowa kopalnia, poszerzyliśmy nasz obszar o tereny pod budownictwo jednorodzinne. O możliwość odzyskania praw miejskich mieszkańcy pytali już od 1990 roku, ale przez lata nie mieliśmy z czym startować – mówi Hieronim Zonik, wójt gminy Siedliszcze. Miasto będzie liczyło ok. 1,6 tys. mieszkańców, ale wójt zaznacza, że działki pod budowę domów kupuje tu coraz więcej osób, nawet z Lublina.
Lubycza Królewska – do trzech razy sztuka
Około 2,5 tys. osób będzie mieszkańcami miasta Lubycza Królewska, w skład którego wejdą także obręby ewidencyjne Dęby, Zatyle i Teniatyska.
– Do tematu podchodziliśmy trzy razy. Przy pierwszej próbie pojawiły się problemy natury geodezyjnej, za drugim razem zabrakło konsultacji społecznych. Dopiero teraz udało się bezbłędnie przeprowadzić całą procedurę i cierpliwie czekamy na decyzję rządu – mówi Marek Kellner, sekretarz gminy.
Według różnych źródeł historycznych Lubycza Królewska w przeszłości miała prawa miejskie, choć do tej pory nie udało się odnaleźć aktu lokacyjnego. – Ale nie szliśmy drogą odzyskania, tylko uzyskania statusu miasta – zaznacza Kellner.
Od 2016 roku miastem będzie także Jaraczewo w województwie wielkopolskim. Mocą tego samego rozporządzenia będące gminą miejską Pieszyce na Dolnym Śląsku staną się gminą miejsko-wiejską.