Pacjent nic nie traci, a może wiele zyskać: zdrowie, a nawet życie - mówią lekarze. I zachęcają do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.
Na szczęcie okazały się one nie groźne. Mimo to pani Krystyna zaczęła bardziej dbać o siebie. Nauczyła się samokontroli piersi. - Wiem, że muszę częściej chodzić do lekarza. Kontrolować te zmiany - mówi.
- Między innymi właśnie dlatego należy systematycznie wykonywać badania - zachęca mieszkańców Joanna Lis, szefowa Ośrodka Jakości i Promocji Zdrowia chełmskiego szpitala. - Dobrze mieć pewność że jesteśmy zdrowi, a w razie jakichkolwiek zmian podjąć jak najszybciej leczenia.
Obecnie szpital realizuje cztery programy: profilaktykę raka szyjki macicy, raka płuc i gruźlicy oraz raka gruczołu krokowego. - Na cytologię zapraszamy panie w wieku 25-59 lat. Można ją wykonać w Poradni Położniczo-Ginekologicznej, przy ul. Szpitalnej 53 w godzinach od 8 do 11 - dodaje Lis.
Panowie powyżej 45 roku życia powinni zdecydować się na badania gruczołu krokowego. Płaci za nie Starostwo Powiatowe Chełmie. Trzeba się pospieszyć bo jest tylko 230 miejsc. Zapisy pod numerem telefonu: 0-82 562-32-04 lub 0-82 562-32-11 w godz. 9-12.
Komu daleko do szpitala może skorzystać z oferty Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. W ramach profilaktyki gruźlicy i raka płuc (przychodnia przy ul. Wołyńskiej) jest prowadzona edukacja zdrowotna oraz wykonywany wywiad epidemiologiczny. I to, co dla pacjentów najważniejsze: zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej wraz z opisem. Program skierowany jest do osób mających więcej niż 18 lat.
Z kolei pacjenci, którzy mają więcej niż 30 lat mogą dodatkowo zgłosić się na badania profilaktyczne w kierunku wykrywania osteoporozy oraz cukrzycy.
Kobietom w wieku od 20 do 50 lat ZOZ proponuje natomiast profilaktykę raka piersi. W przychodni przy ul. Wołyńskiej pacjentki mogą nauczyć się tak zwanego samobadania piersi i zapisać na badanie USG.