Parlamentarzyści mają wiele obowiązków – od pracy w poważnych komisjach po organizację imprez rozrywkowych. Na szczęście często wiążą się one z przyjemnościami. Mowa oczywiście o Parlamencie Studentów PWSZ.
Działalność samorządu to głównie na sprawy bytowe i kulturalne studentów. Z jego inicjatywy powstają m.in. koła naukowe, grupy artystyczne czy zespoły sportowe. Przedstawiciele samorządu zasiadają w Senacie PWSZ czyli najwyższym organie władzy uczelni, mają swój głos przy podziale funduszy na działalność studencką, są organizatorami różnego rodzaju akcji, imprez, konferencji, „dni otwartych” czy Dni Kultury Studenckiej.
Do członków Parlamentu studenci zwracają się o pomoc i poradę w bardzo różnych kwestiach. Dotyczą one przeważnie codziennego funkcjonowania na uczelni, ale także spraw osobistych. – Jesteśmy dla kolegów – mówi Krzysztof Dąbek, przewodniczący parlamentu. – Staramy się robić wszystko dla ich dobra. Czasami jednak to parlamentarzyści liczą na wsparcie, bo któż może mieć lepsze pomysły na życie studenckie, jeśli nie sami studenci. Bez ich pomocy parlament niewiele by wskórał.
Samorząd tworzą wszyscy studenci, choć nie wszyscy w jednakowym stopniu angażują się w jego działalność. Tymczasem członkostwo w takiej strukturze może stanowić niezłą „rozgrzewkę” przed przyszłą pracą zawodową. Posiedzenia Samorządu Studenckiego odbywają się raz w tygodniu, zwykle we wtorki. Może w nich uczestniczyć każdy zainteresowany. Siedziba parlamentu to pokój 115 w Instytucie Nauk Technicznych przy ul. Pocztowej.