Dwa tysiące złotych mogą dostać w czerwcu uczniowie pochodzący z terenów byłych PGR. Mogą dostać, jeśli zdążą złożyć wnioski o przyznanie tych pieniędzy. A na to mają nieco ponad tydzień.
Informacje na temat stypendiów trafiły do samorządów zaledwie trzy dni temu. Wczoraj o szczegółach dowiedziały się szkoły. Większość uczniów, którym pomoc może przysługiwać, jeszcze nie wie, że powinni składać wnioski. Tymczasem trzeba to zrobić
do 22 maja.
– To bardzo mało czasu – mówi Paweł, licealista z Chełma. – Ale postaram się zdążyć, bo takie stypendium na pewno mi się przyda.
Brak czasu na dopełnienie formalności odczuwają szczególnie te szkoły, w których uczy się dużo dzieci z terenu byłych PGR. W Zespole Szkół nr 1 we Włodawie jest
ich ponad setka.
– Nie mamy jeszcze potrzebnych formularzy, więc trudno cokolwiek przyspieszyć – mówi Maria Kowal z włodawskiego ZSZ nr 1.
– Na razie rozwiesiliśmy ogłoszenia z informacją o stypendium. Najgorsza sytuacja będzie z maturzystami. Oni w szkole bywają już tylko na egzaminach. Ale będziemy starać się dotrzeć do wszystkich zainteresowanych.
O tym, kto o pomoc może się ubiegać, wie dobrze Agencja Nieruchomości Rolnych.
To ona do grudnia 2004 roku koordynowała przyznawanie stypendiów. Potem odebrano jej te uprawnienia, mimo że stypendia przyznawane były uczniom na cały okres nauki, a więc najdalej do 2008 roku. Aby zapełnić powstałą lukę wprowadzono rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pochodzących z rodzin byłych pracowników PGR. – Do czerwca 2005 roku wypłacaliśmy stypendia 1865 uczniom ze 170 szkół – mówi Andrzej Arasimowicz z Agencji Nieruchomości Rolnych w Lublinie. – W tym roku o stypendium będzie ubiegało się mniej uczniów, bo ponad sześciuset już zakończyło naukę.
Jak zapewnia Arasimowicz, ANR przekazała już m.in. do kuratorium kompletną liczbę uczniów, którym stypendium przyznano. Na tym zadanie agencji się kończy, a zaczyna praca dla samorządów i szkół. To właśnie w tych ostatnich, uczniowie będą składali wnioski o przyznanie pomocy. Do nich będą musieli dołączyć oświadczenie o wysokości dochodów i pisma z ANR informujące o przyznaniu stypendium. Jeśli wyrobią się w terminie, to do 23 czerwca otrzymają jednorazową wypłatę stypendium za cały ubiegły rok. Program zakłada, że przez dwa następne lata pieniądze będą wypłacane co miesiąc,
po 200 zł .