Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 października 2022 r.
11:36

Ciągniki, kombajny, ogromny dron i kruszynek. Co można zobaczyć na Agro-Parku?

Ogromne drony, które sieją i pryskają. Pożyteczne owady zamknięte w papierowych kulkach, które rozprawiają się ze szkodnikami. Maszyny, nasiona, usługi, nawozy i chemia rolnicza. W halach Targów Lublin trwają XIV Targi Rolnicze Agro-Park.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– A do czego on nie jest? – śmieje się Anna Achremienia, senior sales menager w Innoagro, pytana o zastosowanie olbrzymiego drona, który chwilę wcześniej wznosił się nad budynkami Targów Lublin. – Opryski, wysiew, nawożenie, mapowanie terenu – wylicza.

Urządzenie jest wszechstronne, ale też nie jest tanie. Ceny rolniczych dronów zaczynają się od 90 tys. zł. Na polskim rynku Innoagro (spółka-córka litewskiego dystrybutora dronów i rolniczych pojazdów bezzałogowych) działa dopiero od pół roku.

Na Litwie sprzedajemy drony od trzech lat – opowiada. – W Polsce jesteśmy obecnie w fazie szukania pionierów. Z rolniczymi nowinkami to jest tak, że ktoś musi być pierwszy. Pierwszy sprzedany w Polsce trafi do rolnika z Podlaskiego. Tyle, że cały kontener z pięćdziesięcioma urządzeniami utknął w Hamburgu. Już trzy tygodnie temu, a mówi się, że może to potrwać jeszcze miesiąc.

Dron jest ciężki – waży 26-28 kg. Do tego zbiornik na 55 kg lub 80 litrów. Bateria wystarcza na 15 minut lotu.

Anna Achremienia przekonuje, że jego nawigacja jest banalnie prosta. – Wystarczą umiejętności jak do obsługi telefonu komórkowego.

Pytana o zainteresowanie mówi, że „obecnie to szaleństwo”. – Jest ogromne. Ale wynika to też z tego, że do 21 października ARMiR przyjmuje wnioski na świadczenie usług rolniczych. Można dostać dotację do 500 tys. zł – podkreśla. I dodaje: – Moim celem, tutaj w Lublinie, jest nie tyle sprzedanie samego urządzenia, ale zdobycie dystrybutora na Lublin. I pokazanie rolnikom, że coś takiego w ogóle istnieje.

 

Podobny cel ma Paweł Domeracki ze stoiska obok, który na Agro-Park przyjechał z kruszynkiem. Kruszynek to niewielki owad – naturalny wróg omacnicy prosowianki, gąsienicy żerującej na kukurydzy. Na pole można je aplikować w papierowych kulkach lub zawieszkach. Koszt – 35 euro/ha.

– Najważniejszy jest odpowiedni moment. Trzeba to zrobić dokładnie wtedy gdy omacnica składa jaja – tłumaczy field sales menager w niemieckiej firmie Biocare.

Domeracki podkreśla, że jego firma specjalizuje się w kruszynku od 30 lat, a ta metoda walki ze szkodnikiem w zachodniej Europie nie jest „żadną ekstrawagancją”. Ale w naszym kraju mało kto wie o jej istnieniu. – W Niemczech sprzedajemy go na obszar 40 tys. hektarów, w we Francji na 38 tys. ha, w Polsce jedynie na 2,5 tys. ha, podczas gdy kukurydza jest podobno uprawiana na 2 mln ha. Rzecz w tym, że gdy niemiecki rolnik ma problem to dzwoni do doradcy. A polski do hurtowni środków ochrony roślin.

Kruszynki hodowane są w laboratoriach Biocare koło Getyngi na jajach skośnika zbożowiaczka (szkodnik magazynowy zbóż).

–  Nadwyżki tych jaj, nawet 160 kg tygodniowo, wysyłamy do Almerii w Hiszpanii, gdzie służą do namnażania innych pożytecznych owadów. Bo w uprawach pod folią pestycydów stosować nie wolno – tłumaczy specjalista.

Jedno z największych stoisk w hali C to zajmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa.

– O co najczęściej ludzie pytają? O program Młody Rolnik, zakup i dzierżawę ziemi, fotowoltaikę, dotacje na obniżenie kosztów produkcji, o nowy program Ekosystemy, który wejdzie od 2023 r. – wylicza Marta Piech z ARMiR. – Z pytaniami przychodzą do nas nie tylko rolnicy z Lubelskiego, ale też na przykład z kieleckiego, którzy specjalnie przyjechali do Lublina na targi. A także osoby, które dopiero planują wejście w rolnictwo.

XIV Targi Rolnicze Agro-Park w halach A i C (ul. Dworcowa 11) w niedzielę potrwają do godz. 17. Wstęp wolny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamojska Akademia Kultury mieści się przy ul. Akademickiej. Jest w niej m.in. muzeum, kino, galeria, biblioteka. Ma tutaj również swoją siedzibę I LO im. Jana Zamoyskiego
1 marca 2025, 10:00

ZAK kończy rok. Wielkie świętowanie w weekend

Od roku w murach historycznej Akademii Zamojskiej działa Zamojska Akademia Kultury. I już szykuje się na świętowanie rocznicy. Cykl urodzinowych wydarzeń zaplanowano na sobotę, 1 marca.

MKS FunFloor Lublin kończy dzisiaj rundę zasadniczą

MKS FunFloor kontra MKS URBIS Gniezno

MKS FunFloor już we wtorek zagra kolejne spotkanie ligowe. Drużyna Pawła Tetelewskiego o godz. 20.30 podejmie MKS URBIS Gniezno.

2,5 mln przekroczeń prędkości, 1881 osób martwych – drogowy bilans 2024

2,5 mln przekroczeń prędkości, 1881 osób martwych – drogowy bilans 2024

W całym 2024 roku policjanci przeprowadzili ponad 7,5 mln kontroli drogowych, które poskutkowały wykryciem niemal 2,5 mln przekroczeń prędkości; ponad 60 proc. to przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych - wynika z danych przekazanych PAP przez Biuro Ruchu Drogowego KGP.

Arena na rysunku projektowym

Rusza budowa Świdnik Areny. Na razie widać płot

To będzie największa w historii miasta inwestycja. Pod nazwą Multifunkcyjnego Centrum Rozwoju kryje się nowoczesna hala sportowo-widowiskowa za 79 milionów złotych. Pomieści 2 tysiące osób.

Motor pokonał w poniedziałek GKS Katowice 3:2

Przegrał zespół zdecydowanie lepszy na boisku, czyli opinie po meczu Motor - GKS Katowice

Motor Lublin i GKS Katowice w poniedziałkowy wieczór stworzyły bardzo ciekawe widowisko. Goście zagrali całkiem niezłe zawody, ale trzy punkty zostały w Lublinie. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Od rana w powietrzu. Polskie myśliwce zostały poderwane

Od rana w powietrzu. Polskie myśliwce zostały poderwane

Wojsko polskie poderwało we wtorek nad ranem swoje myśliwce przy wschodniej granicy w związku z rosyjskimi atakami na Ukrainie. Poinformowało o tym na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ).

Sporo goli i emocji w meczu beniaminków, Motor lepszy od GKS Katowice
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Sporo goli i emocji w meczu beniaminków, Motor lepszy od GKS Katowice

Trzeba uczciwie przyznać, że GKS Katowice nie zasłużył w poniedziałek na porażkę. Piłka nie zawsze jest jednak sprawiedliwa i tym razem skorzystał na tym Motor Lublin, który w starciu beniaminków pokonał „Gieksę” 3:2.

Ksiądz Mieczysław Puzewicz: Zawsze będę stał po stronie Ukrainy

Ksiądz Mieczysław Puzewicz: Zawsze będę stał po stronie Ukrainy

Rozmowa z księdzem Mieczysławem Puzewiczem, założycielem Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Wizualizacja obiektu

Doktorant z Lublina chce zrewolucjonizować energetykę jądrową

Grzegorz Mrugała wraz z grupą badawczą pracuje nad stworzeniem reaktora. Urządzenie ma być bezpieczne i znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle.

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm: Igor Shepetun i Hubert Sidoruk wrócili z mistrzostw Polski w Radomiu z brązowymi medalami

Medale zawodników Cementu-Gryfa Chełm w mistrzostwach Polski w zapasach

Na najniższym stopniu podium podczas mistrzostw Polski w zapasach stanęli chełmianie Hubert Sidoruk i Igor Shepetun

Polacy i Ukraińcy razem. Zamość w 3. rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie
galeria

Polacy i Ukraińcy razem. Zamość w 3. rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie

Aby powiedzieć, że wojna to zło i kto za nią stoi. By wyrazić braterstwo, ale też dziękować za okazaną pomoc, a także oddać hołd tym, którzy zginęli. Po to w poniedziałek, 24 lutego, w 3. rocznicę wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą na Rynku Wielkim w Zamościu spotkali się Polacy i Ukraińcy.

Trzy lata od kolejnego ataku Rosji na Ukrainę. W Lublinie pamiętali
ZDJĘCIA
galeria

Trzy lata od kolejnego ataku Rosji na Ukrainę. W Lublinie pamiętali

Oddanie hołdu poległym żołnierzom, wspólne wywieszenie flag i odśpiewanie hymnów – w ten symboliczny sposób Ukraińcy i Polacy upamiętnili początek wojny za wschodnią granicą.

Przed pierwszym gwizdkiem Motor pożegnał byłego kapitana Rafała Króla

Pierwsza ligowa wygrana w 2025 roku. Motor Lublin - GKS Katowice (zapis relacji na żywo)

Nie było łatwo, w wielu fragmentach GKS Katowice pokazał się z bardzo dobrej strony, ale trzy punkty w poniedziałkowy wieczór wywalczył Motor Lublin, który wygrał starcie beniaminków 3:2.

Niewybuch znaleziony przy ogrodzeniu

Niewybuch znaleziony przy ogrodzeniu

Chełmianin znalazł pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Do akcji wkroczyli saperzy.

ZDiTM wygrywa z Warbusem

ZDiTM wygrywa z Warbusem

Po kilku latach procesu, Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok w sprawie roszczeń spółki Warbus z Warszawy. Żądała ona wielomilionowego wynagrodzenia od miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty