Święty Mikołaj biskup, mikołajowie bardziej rozrywkowi. Renifery, elfy i łoś. Marsze, korowody, biegi. Każdy, nawet ten, kto w św. Mikołaja nie wierzy znajdzie w sobotę i niedzielę okazję do włożenia czerwonej czapki lub wsparcia dzieci.
Od wczoraj trwają w Lublinie imprezy, które składają się na Festiwal Bożego Narodzenia. Ale na weekend zapowiada się prawdziwa kumulacja wydarzeń związanych z osobą świętego Mikołaja zapowiada się w sobotę i niedzielę.
Mikołaj z Czwartku
W sobotę o godz. 9 zacznie się drugi dzień Jarmarku św. Mikołaja (tereny przy kościele pw. św. Mikołaja – na Wzgórzu Czwartek). W południe uroczystości przeniosą się przed katedrę. Tam zbiorą się uczestnicy wielkiego korowodu, który ruszy za karetą ze św. Mikołajem biskupem. Będzie występ orkiestry dętej, Teatr Panopticum, stoiska z grami rodzinnymi, stanowisko do produkcji cukierków, animacje.
– Chcemy przybliżyć postać św. Mikołaja, jako wybitnego pedagoga, wychowawcy, nauczyciela, który jest patronem dzieci i młodzieży – tłumaczył ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie, dlaczego organizatorzy podkreślają, że chcą pokazać prawdziwe oblicze świętego, kapłana, biskupa. – Chcemy rozwiać wątpliwości, jakie narosły wokół św. Mikołaja, którego przedstawia się jako czerwonego krasnala czy jako dziadka Mroza. Chcemy pokazać prawdziwą sylwetkę świętego – dodaje.
Dlatego św. Mikołaj w karecie będzie w stroju biskupim. Jego orszak wyruszy z ul. Królewskiej, przejdzie ulicami Lubartowską, Czwartek i Szkolną. Św. Mikołaj odwiedzi i obdaruje prezentami m.in. chore dzieci w lubelskich szpitalach. Koło godz. 14.00 na Wzgórzu Czwartek zaplanowano oficjalne ważenie figurki św. Mikołaja. Na jednej szali będzie figurka a na drugą posypia się monety. Pieniądze będą mogli dokładać wszyscy chętni.
Łoś Rudolf szalony
W sobotę o godz. 14.00 przed bramą Zamku Lubelskiego zacznie się mikołajowe szaleństwo organizowane w ramach projektu Gwiazdka w mieście. Tu też zbiorą się uczestnicy kolorowego korowodu ale „Odprawa Mikołajów” będzie miała inny charakter niż spotkanie pod katedrą.
– Mikołajkowy klimat zapewnią animacje i występy aktorów pracowni Sztuczka, a gorącą atmosferę muzyka zespołu Sambasim, grającego muzykę brazylijską. Paradę poprowadzi Dariusz Jeż a atrakcją korowodu będzie gigantyczna maskotka „Łosia Rudolfa” animowana przez dzieci ze Starego Miasta. Do wspólnego udziału w paradzie zapraszamy wszystkich posiadających stroje mikołaja. Tych, którzy takich kostiumów nie mają, ucharakteryzujemy sami. Zapraszamy mieszkańców, grupy animatorów, artystów – zachęcają organizatorki z Niezależnej Grupy Projektowej Piękno Panie. I apelują: przyjdźcie przebrani za pomocników św. Mikołaja, elfy, skrzaty, śnieżynki, jelonki. Przynieście janczary i co tam jeszcze chcecie.
„Łoś Rudolf” i pozostali uczestnicy zabawy przejdą na Rynek, gdzie mikołaje zostaną rozesłane w świat. To będzie najwyższa pora by zabrały się do pracy – 6 grudnia jest w niedzielę.
Świdnickie mikołaje biegają
W piątek i w sobotę można się jeszcze zapisać w biurze zawodów (w Galerii Venus w Świdniku), żeby w niedzielę brać udział w szczególnym wydarzeniu.
6 grudnia w południe z pl. Konstytucji 3 Maja w Świdniku wystartują biegacze. – Każdy może przyjść i bawić się razem z nami, a przy okazji wspomóc dzieci – zachęcają organizatorzy Charytatywnego Biegu Mikołajowego ze stowarzyszenia „Biegający Świdnik”. Liczą na liczny udział w imprezie w czasie której będą zbierane pieniądze na rzecz Placówki Opieki nad Dzieckiem i Rodziną Nasz Dom w Rybczewicach.
Dystans do pokonania – 5 km, wpisowe minimum 20 zł. Każdy z zapisanych biegaczy otrzyma numer startowy. Przed biegiem należy odebrać pakiet startowy z numerem oraz chipem do pomiaru czasu. Bez nich nie można wziąć udziału w biegu. Pakiety będzie można odebrać w dniu zawodów w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Świdniku (ul. Okulickiego 13) w godz. 9–11. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości.
No i najważniejsze – biegacze startują w strojach mikołajów, śnieżynek, reniferów, elfów. Publiczność i sympatycy imprezy też mogą się odpowiednio wystylizować.
Niedziela z aniołem
Trwają zapisy na niedzielne warsztaty robienia aniołków, które odbędą się między 14 a 16 w bazylice ojców dominikanów w Lublin. W programie oprócz samych warsztatów wykład interaktywny o Mieście Wschodu i Zachodu. Warsztaty prowadzi i zapisy przyjmuje do godz. 16 w sobotę Stowarzyszenie Klanza (biuro@klanza.org.pl)