W dniach 17-18 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL (ul. Chopina 27) zostanie zorganizowana pierwsza edycja East est - Festiwalu Wschodnich Podróży. Gośćmi wydarzenia będą m.in. Elżbieta Dzikowska i Piotr Milewski.
Nowy festiwal na kulturalnej mapie Lublina wpisuje się w tematykę podróżniczą. Celem organizatorów jest próba zachęcenia miłośników wojaży do rejonów wschodnich.
- Orient jest znany w niewielkim jeszcze stopniu. Czasem jednak brakuje odwagi, aby wybrać się gdzieś na Wschód, zwłaszcza w pojedynkę. Festiwal może mieć wymiar edukacyjny poprzez przybliżanie uczestnikom wydarzenia innych kręgów cywilizacyjnych. Tym sposobem może wzrosnąć w nich tolerancja wobec "innego", jeszcze nadal obcego, które wciąż wywołuje lęk i niechęć - twierdzą organizatorzy.
Podczas festiwalu poruszana będzie nie tylko tematyka związana z dalekimi rejonami Europy i Azji, ale nie zabraknie także opowieści o wschodniej Polsce.
Gośćmi wydarzenia będą podróżnicy piszący, którzy swoje wyprawy opisują w powieściach, reportażach czy felietonach. Dyskusje będą się toczyć również wokół naukowego wymiaru podróży (teoria podróży, podróżowanie w wymiarze kulturoznawczym), do czego skłania uniwersytecka przestrzeń spotkań.
W Bibliotece KUL z ciekawymi prelekcjami wystąpią m.in.: Elżbieta Dzikowska, Piotr Milewski, Piotr Brysacz, Leszek Mądzik, Dariusz Rott, Maciej Sobieraj, Wojciech Śmieja, Dominik Maiński, Jolanta Wasilewska i Albert Jerzy Wierzbicki.
Spotkania z podróżnikami to jednak nie jedyne atrakcje festiwalu. Nie zabraknie ciekawych warsztatów, pokazów i wystaw. W piątek o godz. 20 będzie miał miejsce koncert śnieżnych mis kryształowych Marty Małochy. Z kolei na finał wydarzenia, w sobotę o godz. 19.30, odbędzie się z kolei koncert Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos "Muzyka Wschodu".
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, lecz na koncerty, warsztaty i niektóre wykłady obowiązują darmowe wejściówki do odbioru w Bibliotece.
Program:
Piątek, 17 maja:
- godz. 10 - warsztaty tworzenia karpackiej biżuterii koralikowej
- godz. 11 - Otwarcie Festiwalu i wernisaż wystawy fotografii prof. Leszka Mądzika "Faktura czasu"
- godz. 12 - Wschodnie podróże teatralne – prof. Leszek Mądzik (prowadzenie: dr Dominik Maiński)
- godz. 12 - pokaz florystyczny - Paweł "Totoro" Adamiec
- godz. 12 - warsztaty ceramiczne
- godz. 13 - Zapomniany sąsiad – Białoruś – Albert Jerzy Wierzbicki (wykład i pokaz zdjęć)
- godz. 13 - warsztaty origami
- godz. 14 - Unia Lubelska 1569 roku – znaczenie dla Europy i przenikania się społeczności Wschodu i Zachodu - Maciej Sobieraj (prowadzenie: prof. Dariusz Rott)
- godz. 15.30 - Uśmiech Azji. O Chinach, Indiach, Sri Lance, Bhutanie, Mongolii… –Elżbieta Dzikowska (prowadzenie: dr Dominik Maiński)
- godz. 18 - Patrząc na Wschód – Piotr Brysacz (prowadzenie: dr Katarzyna Kołakowska)
- godz. 20 - Koncert śnieżnych mis kryształowych – Marta Małocha z Pracowni Działań Twórczych "FaraRaRa" w Lublinie
Sobota, 18 maja:
- godz. 11 - Gruzja i Armenia – między masywem Araratu a górą Kazbek – dr Dominik Maiński (wykład i pokaz zdjęć)
- godz. 12 - pokaz florystyczny - Paweł "Totoro" Adamiec
- godz. 12 - warsztaty origami
- godz. 12 - warsztaty ceramiczne
- godz. 12 - "Gorsze światy" – zapomniane społeczności Europy Południowo-Wschodniej – prof. Wojciech Śmieja (prowadzenie: prof. Dariusz Rott)
- godz. 13.30 - Wachlarz w kulturze świata i Orientu – Jolanta Wasilewska (wykład i pokaz zdjęć)
- godz. 14.30 - Wokół reportażu podróżniczego – prof. Dariusz Rott (prowadzenie: dr Katarzyna Kołakowska)
- godz. 16 - Czerwień komunizmu i zieleń islamu – kontrasty Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu - dr Dominik Maiński (wykład i prezentacja zdjęć)
- godz. 17 - "Transsyberyjską" do "Dzienników japońskich" – Piotr Milewski (prowadzenie: prof. Dariusz Rott)
- godz. 18.30 - Dyskusja podsumowująca "Jak rozumieć Wschód?" i zakończenie Festiwalu
- godz. 19.30 - koncert Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos "Muzyka Wschodu"