Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

13 maja 2022 r.
11:29

KODY 2022. Weekend pełen atrakcji

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
13 maja 2022 18:00
(fot. materiały promocyjne)

W środę rozpoczęła się tegoroczna, 14. już edycja Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Przed nami jeszcze kilka niezwykłych koncertów, w tym premiery.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek muzyczne atrakcje rozpoczną się o godz. 18. Warto odwiedzić klasztor OO. Dominikanów przy ul. Złotej, w wirydarzu którego zabrzmi wyjątkowy, medytacyjny utwór "For Christian Wolff" Mortona Feldmana w wykonaniu artystek znanych z wielkich doświadczeń na polu nowej muzyki jak i bardzo kreatywnego podejścia do muzycznej problematyki: flecistki Ewy Liebchen i pianistki Emilii Sitarz.

Następnie o godz. 21 w pubie Trybunalska City (Rynek 4) Rafał Ryterski przedstawi oryginalny projekt "Tears are the Diamonds of the Soul". Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, artysta odsłoni przed słuchaczami świat dźwięków będący efektem złożenia plastikowych, gumowych, metalicznych i poliestrowych struktur dźwiękowych – przestrzeń, w której uwolnionej odmienności.

Kolejne muzyczne spotkania w sobotę. O godz. 17 w Teatrze Starym w Lublinie (ul. Jezuicka 18) będzie można wysłuchać koncertu "Wokół Pierrota". To klasyka Arnolda Schönberga w wykonaniu kompozytorów: Sławomira Wojciechowskiego, Marty Śniady i Piotra Tabakiernika i z udziałem młodzieży lubelskich szkół średnich. Ten koncert to specjalne zamówienie Fundacji Harmonie i Hałasy.

O godz. 20 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) wystąpi międzynarodowa grupa Ensemble E. Kolektyw działa na polu współczesnej muzyki eksperymentalnej, noise'u, muzyki improwizowanej, współczesnego folku, free jazzu i innych eksperymentalnych dziedzin i tradycji muzycznych. Artyści wykonają kompozycje Matsa Gustafssona.

Dzień zwieńczą dwa dodatkowe wydarzenia o godz. 22. W Galerii Rozdroża (Centrum Kultury) nastąpi otwarcie wystawy "Pieces of Peace & Fire!", na której zaprezentowane zostaną partytury graficzne wspomnianego już Gustafssona zestawione z instalacją "Felix" stworzoną ze zużytych i połamanych stroików saksofonowych. W tym samym czasie w Wirydarzu CK rozpocznie się potańcówka z tradycyjnymi ukraińskimi melodiami.

14. edycja KODÓW zakończy się w niedzielę. Na finał organizatorzy zaproszą na dwa ciekawe koncerty w Centrum Kultury. Najpierw, o godz. 17, scenę przejmie dwóch znakomitych solistów – wirtuozów akordeonu, Maciej Frąckiewicz i Rafał Łuc, którym towarzyszyć będzie kompozytorski kwartet - Kasia Głowacka, Mikołaj Majkusiak, Paweł Hendrich i Julius Eastman.

Festiwal zwieńczy o godz. 19 prawykonanie opery alternatywnej "Maurycy Beniowski" na motywach dzieła Juliusza Słowackiego. - Podjęliśmy wraz Krzysztofem Knittlem  próbę przedstawienia  słuchaczom zawikłanych losów Beniowskiego, co do realności których sami nie mamy żadnej pewności. Dlatego utwór nazywa się "operą alternatywną" i dlatego tak istotną role odgrywają w nim postaci "Prawdy" i "Tys prawdy" - opowiada reżyser projektu i autor libretta - Maciej Wojtyszko.

Wstęp na większość jest bezpłatny. Obowiązują jednak darmowe wejściówki, które można pobierać na stronie internetowej festiwalu oraz na portalu evenea.pl. Zapłacić trzeba jedynie za sobotni koncert formacji Ensemble E. Koszt: 50/80 zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30