Na dzień dobry 10.07 debata "Granice Europy”, a na do widzenia 15.07 występ Kasi Nosowskiej. Pomiędzy: masa koncertów, wystaw i spotkań.
Z harmonogramu wynika po pierwsze, że tegoroczny festiwal będzie jeszcze bogatszy w wydarzenia plastyczne. Stąd zmiana jego nazwy - z Festiwal Muzyki "Strefa Inne Brzmienia” na Inne Brzmienia - Art'n'Music Festival.
Olszówka zaplanował aż sześć wystaw: Andrzeja Dudzińskiego - fotokompozycje, Andrzeja Fogtta - malarstwo, Jerzego Skolimowskiego - malarstwo, Janusza Foglera - fotografie, Wojciecha Prażmowskiego - fotografie i Tomasza Sikory - fotografie.
Fogler, Prażmowski, Sikora, Fogtt i Skolimowski wezmą też udział w debacie zatytułowanej "Granice Europy”. Otworzy ona festiwal 10 lipca o godz. 18 na dziedzińcu oo. dominikanów. Poprowadzi ją o. Tomasz Dostatni OP.
W tym samym miejscu 14 lipca dojdzie do dużego wydarzenia teatralnego. Wystąpi znakomity aktor Wojciech Pszoniak, który ma na koncie słynne role w filmach "Ziemia obiecana”, "Danton” i "Korczak” Andrzeja Wajdy, "Aria dla atlety” Filipa Bajona i "Austeria” Jerzego Kawalerowicza oraz w spektaklach "Rewizor” Jerzego Gruzy, "Siedem pięter” Andrzeja Barańskiego i "Śmieszny staruszek” Stanisława Różewicza.
Pszoniak zagra monodram "Belfer”. Czyli sztukę belgijskiego dramaturga Jeana Pierre'a Dopagne'a w przekładzie Bogusławy Frosztęgi i w reżyserii Michała Kwiecińskiego, będącą historią nauczyciela uczącego literatury w szkole dla tzw. trudnej młodzieży.
Jednak Inne Brzmienia to przede wszystkim atrakcje muzyczne. Olszówka zaplanował 12 występów artystów z kraju i z zagranicy. Koncerty będą na Rynku oraz w bazylice oo. dominikanów i w dominikańskim wirydarzu.
Jako pierwsi zagrają Janusz Wojtarowicz, Marcin Gałażyn i Paweł Baranek, czyli Motion Trio. Akordeoniści zaprezentują 10 lipca w dominikańskiej bazylice kompozycje Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Michaela Nymana we własnych aranżacjach.
Jako ostatnia wystąpi Kasia Nosowska. Wokalistka, znana z bardzo oryginalnego, cierpkiego brzmienia głosu i z wyjątkowego smaku literackiego, przedstawi 15 lipca na Rynku przegląd swoich najważniejszych solowych dokonań.
Największym muzycznym wydarzeniem imprezy będzie koncert zespołu Tinariwen (12 lipca, Rynek). To znakomita tuareska grupa z Mali wykonująca afrykańskiego bluesa. W jej muzyce słychać czarny puls, antyfonalne wokale, saharyjską melancholię i zachodnie dźwięki elektrycznej gitary.
Grupa tak opisuje swoje brzmienie: "Ono jest takie, jakby Keith Richards, Santana, John Lee Hooker, różni członkowie Primal Scream i The Grateful Dead zagubili się na Saharze przez dekadę a potem powrócili jako w pełni ukształtowany zespół”.
Tinariwen (w języku tamaszek Pustynie) są kultowym bandem swojej społeczności i bardzo cenioną grupą w świecie anglosaskim. Ich drugi longplay "Amassakoul” z 2004 roku został uznany przez tygodniki "The Sunday Times” i "Time Out - New York” za Album Roku. Za trzeci długograj "Aman Iman” z 2007 roku BBC Radio 3 nagrodziło ich Award For World Music 2008.
Wystąpili na festiwalach w Roskilde, Glastonbury i Montreux. Zespół The Rolling Stones poprosił ich o supportowanie wielkich koncertów w Irlandii. Grali z Carlosem Santaną i Robertem Plantem.
Oprócz Tinariwen z zagranicy przyjadą do Lublina Peyoti For Preesident (Wielka Brytania, anarcho-folk-punk), The Ark (USA/Izrael/Ukraina, etno-jazz-blues-klezmer), Gorgisheli (Ukraina, art rock), Adlibitum (Ukraina, etno-jazz-blues) i SchockolaD (Ukraina, etno-jazz).
Z polskich artystów poza Motion Trio i Kasią Nosowską na Innych Brzmieniach wystąpią Gaba Kulka, Pola i Maria Peszek oraz Voo Voo, które zagra z Haydamakami (zamiast planowanego wcześniej koncertu O.S.T.R. + Sofa).
Bilety do nabycia na www.ticketpro.pl. W Lublinie można je kupić w Altourist-Esky, ul. Skłodowskiej 52, i w Biurze Turystycznym "Hubertus”, ul. Narutowicza 69.