Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

24 maja 2017 r.
16:33

Miasto Poezji 2017: Wiersze na murach, poeci na ulicach

31 maja 2017 11:00
Na podwórku kamienicy Domu Słów, gdzie w tym roku będzie działać oficjalny Klub Festiwalowy, trwają intensywne prace. Na murach i drewnianych drzwiach przemalowanych na niebiesko komórek pojawiają się postaci z bajek.<br />
Fot. Agnieszka Mazuś
Na podwórku kamienicy Domu Słów, gdzie w tym roku będzie działać oficjalny Klub Festiwalowy, trwają intensywne prace. Na murach i drewnianych drzwiach przemalowanych na niebiesko komórek pojawiają się postaci z bajek.
Fot. Agnieszka Mazuś

Schody, ściany budynków, chodniki – jutro rozpoczyna się tatuowanie miasta strofami poezji (jeśli pogoda na to pozwoli). A w środę (31 maja) startuje 10. jubileuszowa edycja Miasta Poezji. Przez kilka dni poetów będzie można spotkać w szkołach, Domach Pomocy Społecznej, prywatnych mieszkaniach, a także na ulicach, przystankach i w trolejbusach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, co najbardziej wyróżnia lubelski festiwal wśród innych wydarzeń w kraju poświęconych słowu pisanemu, to tatuowanie wierszami miejskich przestrzeni i Mieszkania Poezji.

– Tego pomysłu, który tak świetnie się przyjął w Lublinie, zazdrości nam wiele innych miast – mówi Ala Bąk z Domu Słów.

W tym roku Mieszkań Poezji jest 30. Na liście miejsc, które odwiedzą poeci, znalazły się Domy Pomocy Społecznej, Schronisko Brata Alberta czy Kluby Osiedlowe.

– Poetę przyjmie do siebie też ponad dziesięć szkół  – dodaje Ala Bąk. – To bardzo ciekawe spotkania, młodzież chce rozmawiać nie tylko o poezji, ale ogólnie o życiu.

Jak co roku, serce Miasta Poezji będzie biło na Starym Mieście – w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN. To tu ze swoimi czytelnikami spotka się Jacek Podsiadło (środa, godz. 17), Ryszard Krynicki (czwartek, 1 czerwca, godz. 17) czy Waldemar Michalski (piątek, 2 czerwca, godz.18). Tu też odbędą się promocje tomików z serii Biblioteka Zapomnianych Poetów i Poeci Lublina, które ukazały się na 10. edycję festiwalu.

Na spotkania z młodym pokoleniem poetów oraz zajęcia dla dzieci (spotkania warsztaty z pisarzami i ilustratorami literatury dziecięcej) organizatorzy zapraszają do Domu Słów przy ul. Żmigród 1 (wejście od ul. Królewskiej).

Na podwórku kamienicy, gdzie w tym roku będzie działać oficjalny Klub Festiwalowy, trwają intensywne prace (na zdjęciu). Na murach i drewnianych drzwiach przemalowanych na niebiesko komórek pojawiają się postaci z bajek.

– Pożegnaliśmy Pinokia, witamy Piotrusia Pana – mówi Ala Bąk. – Wokół tej książki budujemy tegoroczny program edukacyjny. W tej naszej zabawie literaturą chcemy też przypomnieć, że książki mogą wiele uczyć.

Oprócz poetów (wieczorne słuchanie poezji, koncert performatywny, slam poeatycki) na Podwórku Domu Słów spotkamy też autora retrokryminałów z Lublina.

– Z Marcinem Wrońskim porozmawiamy o poetach, którzy pojawiają się w jego książkach – mówi Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. I dodaje, że zaproszenie na festiwal autora popularnych powieści nie jest przypadkowe. –Będzie coraz więcej innej literatury niż poezja. W tę stronę chcemy iść – tłumaczy.

Jak co roku, trzydniową imprezę zakończy slam poetycki (piątek, 2 czerwca, godz. 20). Poprowadzi go Tomasz Dolar Dymek.

To szczególny rodzaj poetyckiego konkursu. – O tym kto jest dobrym poetą, a kto złym decyduje publiczność – tłumaczy Jędrek. – Zainteresowanie tym wydarzeniem jest tak duże, że co roku zastanawiamy się, czy mamy wystarczająco dużą salę.

Nowe miejskie tatuaże

Na pewno powstaną trzy: Jaczewskiego 5, Pozytywistów 16, schody prowadzące na os. Skarpa przy ul. Nadbystrzyckiej. A niewykluczone, że nawet sześć (jeśli organizatorzy otrzymają wszelkie  potrzebne zgody). Wiersze, które pojawiają się na murach i chodnikach, nie są przypadkowe. W zeszłym roku nawiązywały do hasła „słowa są wolne”. W tym – do „Poezja Miasta”.

Pełny program Miasta Poezji 2017: http://teatrnn.pl/miastopoezji/program

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe informacje

Magiczny wieczór w rytmie poloneza, czyli studniówka w I Liceum Ogólnokształcącym. Zobacz zdjęcia z zabawy "Staszica"
galeria

Magiczny wieczór w rytmie poloneza, czyli studniówka w I Liceum Ogólnokształcącym. Zobacz zdjęcia z zabawy "Staszica"

Eleganckie suknie, garnitury i uśmiechy od ucha do ucha – tak wyglądała studniówka uczniów z I LO w Lublinie, którzy na jeden wieczór zamienili podręczniki w tańce i wspomnienia.

Miłość ma cztery łapy. Zagrają dla bezdomnych zwierząt

Miłość ma cztery łapy. Zagrają dla bezdomnych zwierząt

W najbliższą niedzielę w sali kongresowej Pałacu Czartoryskich odbędzie się charytatywny koncert na rzecz psów i kotów z puławskiego schroniska przy ul. Przemysłowej. Na scenie wystąpią lokalni artyści, a także piosenkarka Danuta Błażejczyk.

Walentynki z Namysłowiakami. "To właśnie miłość"
14 lutego 2025, 19:00

Walentynki z Namysłowiakami. "To właśnie miłość"

Wokaliści Sylwia Przetak i Michał Grobelny wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu podczas walentynkowego koncertu "To właśnie miłość".

Fryderyk Janaszek (Górnik Łęczna): Granie w czarnym trykocie mi służy

Fryderyk Janaszek (Górnik Łęczna): Granie w czarnym trykocie mi służy

Drugi mecz kontrolny w tym tygodniu, a czwarty w czasie zimowych przygotowań i druga wygrana Górnika Łęczna. W piątek w centrum treningowym Cracovii zielono-czarni pokonali drugoligowca ze Słowacji - FC ViON Zlate Moravce. Jak spotkanie podsumował trener Pavol Stano i zawodnicy?

Partyzanckie muzeum prawie gotowe. Ale kasy na ekspozycję nie ma
galeria

Partyzanckie muzeum prawie gotowe. Ale kasy na ekspozycję nie ma

Wykonawca aneksował umowę i budowa Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach nieco się przeciągnęła. Ale to w sumie ma niewielki wpływ na otwarcie placówki, bo nadal nie wiadomo czy będą pieniądze na jej wyposażenie.

Prof. Zbigniew Pater i prof. Paweł Komada tytuły doktorów honoris causa odbiorą w poniedziałek
NAUKA I WSPÓŁPRACA

Tytuły ukraińskiej uczelni dla naszych naukowców. Po raz pierwszy w historii

Tego jeszcze w historii nie było. Wydarzy się w poniedziałek. Po raz pierwszy naukowcy z Polski otrzymają tytuły doktorów honoris causa Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Mowa naukowcach z lubelskiej uczelni.

Icemania szykuje się na ferie. Będą promocje

Icemania szykuje się na ferie. Będą promocje

Ferie zimowe w Lubelskiem już za dwa tygodnie. Mamy dobre wiadomości dla tych, którzy w tym czasie chcieliby pojeździć na łyżwach. MOSiR Lublin zaplanowało specjalne zniżki na bilety wstępu.

W otwarciu wypożyczalni w Krasnymstawie uczestniczyli burmistrz Daniel Miciuła, jego zastępczyni Monika Sawa, dyr. Mariusz Antoniuk oraz przedstawiciele lubelskiego ROPS

Sprzęt do rehabilitacji za darmo. Ale nie dla wszystkich

Poniatowskiego 8b – pod tym adresem w Krasnymstawie od ponad tygodnia działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Jest jedną z 12 w województwie, które powstały dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Kto może z niej korzystać?

Górnik Łęczna pokonał w sparingu drugoligowca ze Słowacji [zobacz bramki]

Górnik Łęczna pokonał w sparingu drugoligowca ze Słowacji [zobacz bramki]

W piątek Górnik Łęczna rozegrał kolejny mecz kontrolny. Tym razem drużyna Pavola Stano zmierzyła się ze słowackim drugoligowcem FC ViOn Zlate Moravce. Chociaż zielono-czarni błyskawicznie stracili gola, to ostatecznie pokonali rywali 3:2.

Sprawcy brutalnych napaści zostali zatrzymani, a sąd ich aresztował

Tłukli łańcuchem, przypalali papierosami. Już nikogo więcej nie napadną

Jest ich trzech. Każdemu grozi do 15 lat więzienia. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. To sprawcy brutalnych napaści, do jakich doszło ostatnio w powiecie opolskim.

Główna siedziba Książnicy Zamojskiej mieści się na ul. kamiennej 20. Biblioteka ma też kilka swoich filii w mieście

Miliony dla biblioteki. Zdalne wypożyczenia i zwroty

"Cyfryzacja na najwyższym poziomie wkracza do Zamościa, co stanowi milowy krok w kierunku budowania społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia kompetencji cyfrowych lokalnej społeczności" - zakomunikował w prezydent Rafał Zwolak, informując o podpisaniu umowy na kilkumilionowy projekt dla biblioteki.

Piotr Rzetelski, wicestarosta puławski z PSL-u (z lewej) i Mariusz Wicik, szef puławskiego PiS-u, zawiązali porozumienie, które pozwoliło ich ugrupowaniom przejąć władzę w puławskiej radzie miasta. W powiecie PSL również rządzi, ale z Koalicją Obywatelską i Polską 2050

Polityczne zmiany w Puławach. Czy sięgną powiatu?

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość do spółki z Polskim Stronnictwem Ludowym przejęło władzę w Radzie Miasta Puławy. Czy ta nowa koalicja idąca w poprzek ogólnopolskiego podziału politycznego dotrze także do powiatu? Zapytaliśmy o to puławskich polityków.

Zarzuty dla adwokata. Oszukał kościelne instytucje na duże pieniądze

Zarzuty dla adwokata. Oszukał kościelne instytucje na duże pieniądze

Prokuratura Regionalna w Lublinie przedstawiła 55-letniemu adwokatowi z Wrocławia zarzuty oszustwa instytucji kościelnych na ponad 1,2 mln zł. Według ustaleń powoływał się też na wpływy w prokuraturze, obiecując pomoc w uchyleniu aresztu prywatnemu klientowi. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Lubelscy politycy PiS apelują: Poprzyjcie Karola Nawrockiego

Lubelscy politycy PiS apelują: Poprzyjcie Karola Nawrockiego

Politycy Prawa i Sprawiedliwości z Lubelszczyzny zorganizowali konferencję prasową, aby wyrazić poparcie dla kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Apelowali do mieszkańców regionu o zbieranie podpisów i wsparcie finansowe kampanii, podkreślając, że wybory 18 maja to szansa na powrót do „normalności” i obronę wartości takich jak Bóg, honor i ojczyzna.

Wjechał prosto w dziewczynkę na przejściu
FILM Z MONITORINGU
film

Wjechał prosto w dziewczynkę na przejściu

To mogło się skończyć tragicznie. Jadący nissanem mężczyzna wjechał prosto w przechodzącą przez ulicę nastolatkę.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28