Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

25 lutego 2013 r.
15:27
Edytuj ten wpis

Studenckie Konfrontacje Filmowe 2013 (program)

Autor: Zdjęcie autora (red)
0 0 A A
TO TYLKO WIATR reż.: Benedek Fliegauf (Materiały dystrybutora)
TO TYLKO WIATR reż.: Benedek Fliegauf (Materiały dystrybutora)

Jubileuszowa, XX edycja jedynego w Lublinie filmowego festiwalu zaczyna się 1 marca. Od środy (27 lutego) sprzedaż karnetów na 17 pokazów w Kinie Studyjnym "Chatka Żaka”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Cykl projekcji rozpocznie czarno-biały, osadzony w konwencji kina niemego, portugalski melodramat "Tabu” Miguela Gomesa. Ten na pozór zniechęcający ociężałą formą film nabiera jednak wigoru, rozkręca się, a w końcu wciąga emocjonalnie i może nawet – jak sugerują recenzenci - budzić podziw. "Tabu” będzie jednym z 16 filmów reprezentujących kino europejskie. Jedynym filmem spoza Europy będzie kanadyjski hitu ostatniego sezonu "Monsieur Lazar” Philippe Falardeau.

Zgodnie z linią programową Studenckich Konfrontacji Filmowych niemal wszystkie filmy po raz pierwszy trafią na lubelski ekran, a pięć z nich zostanie pokazanych przed ich ogólnopolską premierą. Są to zdobywcy nagród na festiwalach w Berlinie (" Barbara”), Cannes ("W pół drogi”), czy Wenecji ("RAJ: Wiara”).

- Wśród proponowanych przez nas filmów uwagę zwróci kino włoskie za sprawą dwóch filmów Pupi Avatiego, zabrzmią echa Sputnika Nad Polską ("Portret o zmierzchu”) czy Wyżu znad Skandynawii ("JACKPOT”). Nie zabraknie nowofalowego akcentu rumuńskiego ("Wszyscy w naszej rodzinie”). A polskim akcentem będzie najlepszy dokument ostatniego festiwalu w Warszawie, kontrowersyjny "FUCK FOR FOREST” – zachęcają organizatorzy jubileuszowej edycji imprezy.

A gdyby z racji urodzin Studenckich Konfrontacji Filmowych ktoś się zastanawiał dlaczego w ogóle one w Lublinie powstały – wyjaśniamy. Okazuje się, że pomysłu na organizację wydarzenia dostarczyła smutna rzeczywistość, kiedy to większość – uznanych już przez międzynarodowe gremia jurorów za wartościowe i wyjątkowe – tytułów konsekwentnie omijała Lublin. Postanowiono zmienić ten stan rzeczy i przeprawiać przez Wisłę filmy, które dotąd mogli oglądać jedynie ci, którzy pojechali na polski lub zagraniczny festiwal filmowy. Warto tu dodać, że chodzi o czasy przed Internetem, przed tanimi liniami lotniczymi i przed obecnością Polski w UE.

Obok UMCS Studenckie Konfrontacje Filmowe organizuje lubelskie Stowarzyszenie Filmowe CinéEuropa, fundator Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, które wraz z Kinem Studyjnym "Chatka Żaka” UMCS i Dyskusyjnym Klubem Filmowym "Bariera” przygotowuje program imprezy.

Do kina na miasteczku uniwersyteckim będziemy chodzić prawie przez miesiąc, bo od 1 do 27 marca. Filmy nie są w każdy wieczór, trzeba uważać, żeby nic nie przegapić. No i sprawdzić kiedy jest początek projekcji bo raz jest to godz. 18, a raz 19 albo 20.

Karnet na wszystkie 17 projekcji kosztuje 120zł. Bilety na pojedyncze seanse są po 15zł. Sprzedaż karnetów zaczyna się w środę 27 lutego.
Program

1 marca g. 19.00
TABU reż.: Miguel Gomes
Portugalia/Niemcy/Brazylia/Francja 2012 (111 min)
Mimo że przypomina w sumie konwencjonalny romans, właśnie dzięki oryginalnej stylizacji i odważnym eksperymentom for-malnym przekracza granice romantycznego banału. Zyskuje metafizyczno-nostalgiczny wymiar, stając się bezkompromisową opowieścią o pamięci, upływie czasu, urojonym życiu, ważniejszym od codziennych doświadczeń w realu.

3 marca g. 19.00
PAN LAZHAR reż.: Philippe Falardeau
Kanada 2011 (94 min)
Ten kanadyjski film jest dramatem o ludziach, którzy żyją normalnie, ale noszą w sobie rozmaite traumy. A jednak "Pan Lazhar" nie przygnębia. Odwrotnie. Pozwala uśmiechnąć się, bo przypomina o solidarności, cieple, potrzebie zrozumienia i kontaktu z drugim człowiekiem.

4 marca g. 18.00
PORTRET O ZMIERZCHU reż.: Andżelina Nikonowa
Rosja 2011 (105 min)
Tryb "twilight portrait", czyli "portret o zmierzchu", to funkcja w aparacie pozwalająca na wykonywanie portretów w ciemnych miejscach - umożliwia zachowanie ostrości zdjęcia również w ciemności, bez utraty mrocznej atmosfery otoczenia. Tytuł udanego fabularnego debiutu Andżeliny Nikonowej odnosi się do jednej ze scen, w których główna bohaterka Marina (Olga Dychowiczna) robi takie zdjęcie mężczyźnie.

5 marca g. 19.00
KURCZAK ZE ŚLIWKAMI reż.: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Francja/Niemcy/Belgia 2011 (93 min)
Nowy film Marjane Satrapi (autorki doskonałego "Persepolis”) zaczyna się jak perska opowieść, ale nie sposób nie dostrzec, że baśniowe motywy to przemyślany ornament i że tym razem najistotniejszym źródłem inspiracji był melodramat literacki i filmowy. Realizatorka czerpie śmiało z różnych źródeł, ze szczególnym uwzględnieniem francuskiego realizmu poetyckiego, także hollywoodzkich melodramatów w stylu Douglasa Sirka i niemieckiego ekspresjonizmu, ale ten eklektyzm stylistyczny przefiltrowany przez doświadczenia autorów powieści graficznych daje się przełknąć.
6 marca g. 18.00
W PÓŁ DROGI reż.: Andreas Dresen
Niemcy/Francja 2011 (110 min)
Bohater filmu nie ma jeszcze pięćdziesiątki. Kamera towarzyszy mu przez kilka miesięcy. Rejestruje bunt, strach, depresję, po-godzenie ze śmiercią. Powolne odchodzenie człowieka i ból jego rodziny – żony, dwojga dzieci, rodziców.
Każdy przeżywa te miesiące inaczej, na swój sposób. Dresen pokazuje chwile czułości, żalu, ale też zniechęcenia i zniecierpliwienia.

7 marca g. 20.00
FUCK FOR FOREST reż.: Michał Marczak
Polska/Niemcy 2012 (85 min)
Cóż za paranoiczna sytuacja: przybysze z Europy - która według proroctwa Michela Houellebecqa w “Mapie i terytorium” zamieni się w przyszłości w porośnięty puszczą rezerwat - konfrontują się z Indianami, dla których liczy się postęp i technologia. Jaką pozycję zajmuje w tej konfrontacji autor tego pasjonującego dokumentu? Myślę, że sam jest poszukiwaczem i więcej w nim idealisty niż ironisty. W tym rzeczywiście przypomina Herzoga. Najciekawszy w jego filmie jest moment zaskoczenia, gdy na naszych oczach świat się komplikuje, a widz staje na rozdrożu i zaczyna wątpić w świętą sprawę ratowania Amazonii.

11 marca g. 18.00
CAFE DE FLORE reż.: Jean-Marc Vallée
Kanada/Francja 2011 (120 min)
W Paryżu lat 60. samotna matka Jacqueline (słusznie chwalona za tę rolę Vanessa Paradis) wychowuje kilkuletniego synka (Marin Gerrier) z zespołem Downa. Dla niej chłopiec jest całym światem, on zaczyna dzielić uczucia między matkę i koleżankę, również z zespołem Downa. Z kolei we współczesnej Kanadzie wrażliwy, chwilami wręcz pretensjonalny didżej Antoine (Kevin Parent) rozstaje się z żoną Carole (Hélène Florent), by znalazłszy nową miłość, męczyć się wyrzutami sumienia.

12 marca g. 19.00
TO TYLKO WIATR reż.: Benedek Fliegauf
Węgry/Niemcy/Francja 2011 (91 min)
Polacy mają swoje "Pokłosie”, a Węgrzy "To tylko wiatr” – przejmujący dramat społeczny o pogromach Cyganów, które miały miejsce nad Balatonem wcale nie tak dawno, bo cztery lata temu. Obrzucono wtedy koktajlami Mołotowa 16 budynków na obrzeżach małej mieściny. Oddano kilkadziesiąt strzałów z broni palnej. 55 osób zostało ciężko rannych, a sześć zamordowano. Węgrzy mają więc także powody, by ze wstydem wspominać swoją przeszłość.

13 marca g. 18.00
DŁUGIE DZIECIŃSTWO reż.: Pupi Avati
Włochy 2010 (98 min)
Avati po raz kolejny przygląda się bohaterom dotkniętym życiową skazą. Lino i Francesca stają się dla reżysera interesujący w momencie, gdy ich szczęście zostaje zakłócone. Powodem jest nieoczekiwana przypadłość mężczyzny. Znany dziennikarz sportowy coraz częściej skarży się na problemy z pamięcią, a diagnozy lekarskie bardzo szybko potwierdzają, że zapadł na chorobę Alzheimera. Natura tego schorzenia sprawia, że Lino zostaje odtrącony przez dawnych przyjaciół i współpracowników.

16 marca g. 19.00
RAJ: WIARA reż.: Ulrich Seidl
Austria/Niemcy/Francja 2012 (113 min)
To druga część okrutnej trylogii Ulricha Seidla. Składają się na nią wzięte z życia historie, ofiarnie zagrane przez aktorów i naturszczyków, dzięki czemu tworzą złudzenie dokumentalnego zapisu. Bohaterkami trylogii są samotne Austriaczki - dwie siostry i córka jednej z nich - metodycznie poszukujące recepty na szczęście. Każda z nich przeżyje na tej drodze gorzkie rozczarowanie. Na czym polegał błąd?

17 marca g. 19.00
MADRYT, 1987 reż.: David Trueba
Hiszpania 2011 (104 min)
Popisowa reżyseria Davida Trueby, potrafiącego przez półtorej godziny utrzymać napięcie dialogu między dwójką bohaterów, kiedy kamera nawet na chwilę nie opuszcza klaustrofobicznego pomieszczenia. I koncertowy pojedynek aktorski starego wygi hiszpańskiego kina, José Sacristána oraz młodziutkiej Marii Valverde.

18 marca g. 18.00
BARBARA reż.: Christian Petzold
Niemcy 2012 (105 min)
Obyczajowa opowiastka osadzona w schyłkowym okresie istnienia Niemieckiej Republiki Demokratycznej okazuje się w praktyce przewrotną pochwałą jednostkowego buntu. "Barbara" w pozbawiony patosu sposób – zaczerpnięty rodem z esejów Havla bądź poezji Barańczaka – odnotowuje istnienie swoistego heroizmu codzienności.

19 marca g. 19.00
DIAZ. NIE UPRZĄTAJCIE TEJ KRWI reż.: Daniele Vicari
Włochy/Rumunia/Francja 2012 (127 min)
Włoski film przypomina o haniebnych postawach policji, która bezpardonowo zaatakowała grupę alterglobalistów przebywających w Genui z okazji szczytu G8 w 2001 roku. Demaskujący słabość funkcjonowania współczesnego państwa demokratycznego "Diaz" dorównuje pod względem sugestywności polsko-rumuńskiej "Drodze na drugą stronę". Świat filmu Vicariego ocieka krwią, a obcowanie z nim sprawia niemal fizyczny ból.

20 marca g. 18.00
WSZYSCY W NASZEJ RODZINIE reż.: Radu Jude
Rumunia/Holandia 2012 (107 min)
Radu Jude nakręcił film, który wciska w fotel. Jego działanie rozpięte jest gdzieś pomiędzy "Funny Games” Hanekego, a "Rzezią” Polańskiego.
W filmie dominuje sceptycyzm autora wobec instytucji rodziny. Wszystkie rodziny, które przewijają się na ekranie, jawią się jako dysfunkcyjne, toksyczne twory, sparaliżowane ogromem problemów z wzajemną komunikacją. Sama dekonstrukcja rodzinnego mitu czy krytyka tradycyjnej obyczajowości nie byłaby, rzecz jasna, niczym nowym. Ale w filmie Jude cenne jest to, że krytyka obejmuje także wypracowane w nowoczesnym społeczeństwie mechanizmy rozwiązywania tych znanych i niejako oczywistych problemów.
25 marca g. 18.00
SPAIN reż.: Anja Salomonowitz
Austria/Bułgaria 2012 (102 min)
Anja Salomonowitz pokazuje kilka postaci jakby wytrąconych z biegu życia. Poranionych, oszukanych, niekochanych i źle ra-dzących sobie z uczuciami. Próbują jakoś odbić sobie własne niepowodzenia, naprawić coś w swoim życiu, ale w gruncie rzeczy podtrzymują tylko złudzenia, że tym razem musi się udać.

26 marca g. 19.00
DZIEWCZYNY O WIELKICH SERCACH reż.: Pupi Avati
Włochy 2011 (85 min)
Miejscowy Casanova, która uwiódł już wszystkie miejscowe dziewczyny (niesamowitą, naturalną kompozycją zapachu z ust) i tylko dwóm siostrom udało się obronić przed nim swoją cnotę. Nie przypadkiem, bo dwie niezbyt urodziwe stare panny w ogóle nie mają wzięcia. Ich bogaty ojciec chętnie pozbyłby się z domu przynajmniej jednej z nich. Składa zatem wspomnianemu uwodzicielowi propozycję nie do odrzucenia: jeśli poślubi którąś z sióstr, w prezencie ślubnym dostanie motocykl, motoryzacyjny hit lat 30., a jego rodzinie przedłuży o 10 lat dzierżawę domu. Na dokonanie wyboru ma miesiąc.


27 marca g. 18.00
JACKPOT reż.: Magnus Martens
Norwegia 2011 (90 min)
Twórca "Jackpot” pomyślał własny film jako nostalgiczną podróż do lat 90. W opowieści o grupie przyjaciół, którzy w podejrzanych okolicznościach wygrywają na loterii zawrotną sumę 1,7 miliona koron aż roi się od odniesień do najważniejszych filmów końca ubiegłego wieku. "Jackpot” łączy w sobie wizualne nawiązania do "Pulp Fiction” Quentina Tarantino, atmosferę kumpelskiej wspólnoty rodem z "Trainspotting” Danny'ego Boyle'a i fascynację absurdalnością ludzkiego losu wyrażoną w "Fargo” braci Coen.

(oprac. na podstawie materiałów organizatora)

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia