We wtorek (22 listopada) o godz. 19.00 w Galerii Labirynt w Lublinie (ul. Grodzka 5a) odbędzie się performance/wykład Alevtiny Kakhidze, ukraińskiej artystki, na podstawie cyklu rysunków "Najbardziej komercyjny projekt”.
– Dlaczego to mi się przydarzyło? – zastanawia się Alevtina. – Wydaje mi się, że to dlatego, że dorastałam w Związku Radzieckim.
I to była inspiracja do zainteresowania się tym tematem, kulturą konsumpcyjną oraz związanej z nią władzą, bogactwem i przyjemnością. Kakhidze od kiedy wyjechała z Ukrainy na stypendium do Maastricht i realizuje projekty, w których bada relacje pomiędzy sztuką, a towarem, poruszając przy tym zagadnienia wartości funkcji sztuki, potrzeby estetyki w życiu człowieka oraz siły iluzji.
Temat, który inspiruje Kakhidze przewija się w sztuce, przede wszystkim tej zachodniej -- to commodidty art czyli sztuka towaru.
Artyści znajdujący inspiracje w obszarze kultury popularnej, w przedmiotach codziennego użytku, badają relacje pomiędzy tak zwanymi rzeczami zwykłymi czy użytecznymi ,a tymi niezwykłymi – symbolicznymi i "bezużytecznymi”.
Performance Kakhidze jest prezentacją spojrzenia na nadmiar Zachodu oczami gościa z Ukrainy, gdzie robienie zakupów jeszcze niedawno określano jako rzecz "odrażającą”.