- Wspólnie poszukamy wierszy o rzeczach ważnych i aktualnych - mówi Magdalena Krasuska, organizatorka Lubelskiej Sceny Poetyckiej. To festiwal dla wszystkich wielbicieli sztuki słowa mówionego i pisanego, który odbędzie się w dniach 26-28 maja w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej.
Przez trzy dni na muzealnym patio organizowane będą spotkania z ciekawymi gośćmi, czytania poezji, koncerty i inne atrakcje związane z szeroko rozumianą poezją. Nie zabraknie również okazji do prezentacji własnej twórczości dla tych, którzy chcieliby podzielić się z innymi swoim postrzeganiem rzeczywistości.
- Poezja to wspaniały sposób, by się wyrazić, choć wciąż jeszcze pokutuje niepotrzebny mit natchnionego poety czy poetki. Z biegiem lat pisanie staje się częścią życia. Myślę, że wielu młodym ludziom może pomóc się wyrazić. Zwłaszcza silny obecnie nurt poezji mówionej na głos. Dlatego w programie tak wiele okazji do prezentacji własnej twórczości - mówi Grzegorz Jędrek z zespołu LSP.
Festiwalowe wydarzenia będą się rozpoczynać codziennie o godz. 17. Całość zainauguruje w czwartkowy wieczór spotkanie z poetką Anną Adamowicz, autorką tomów "Wątpia", "Animalia" i "Nebula". Wśród gości festiwalu będą także Małgorzata Lebda, Patrycja Sikora czy ukraińska poetka i tłumaczka Ija Kiwa.
- Muzeum Józefa Czechowicza od samego początku swojego istnienia związane jest z poezją. Od ponad pięćdziesięciu lat odbywają się tutaj spotkania autorskie, warsztaty oraz inne wydarzenia związane z literaturą, dlatego niezmiernie cieszymy się, że będziemy mieli okazję gościć uczestników tak wspaniale zapowiadającego się festiwalu - zaprasza Aleksander Wójtowicz, dyrektor Muzeum Józefa Czechowicza.
Na gości festiwalu czekają także muzyczne akcenty. W piątek o godz. 20 odbędzie się koncert lubelskich muzyków. Będzie to duet dobrze znanej wokalistki i autorki tekstów Moniki Kowalczyk oraz wokalisty Jana Wąsaka (występującego w składzie Pasażera).
Lubelską Scenę Poetycką zwieńczy w sobotę slam poetycki, który będzie jednocześnie eliminacjami do Szóstych Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego. Wizytę w Lublinie zapowiedzieli już slamerki i slamerzy z innych miast. Organizatorki liczą też na osoby piszące z Lublina. Zwycięzcę czy zwyciężczynię wyłonią wyłącznie głosy publiczności.
- W Lubelskiej Scenie Poetyckiej może wziąć udział każda osoba, którą ciekawi współczesna literatura czy szerzej sztuka słowa mówionego i pisanego. Nie musisz mieć doktoratu i znać całej klasyki, możesz przyjść, posłuchać, porozmawiać, spotkać lub poznać kilka nowych, twórczych osób, a podczas niektórych wydarzeń nawet wystąpić przed publicznością - dopowiada Magdalena Krasuska.
Program:
26 maja:
- 17:00 Spotkanie z Anną Adamowicz
- 18:30 Spotkanie z Małgorzatą Lebdą
- 20:00 Turniej Jednego Wiersza
27 maja:
- 17:00 Spotkanie z Patrycją Sikorą
- 18:30 Poeci i poetki Lublina
- 20:00 Koncert: Monika Kowalczyk & Jan Wąsak
28 maja:
- 17:00 Poetki na czasy zarazy
- 18:30 Spotkanie z Iją Kiwą
- 20:00 Slam Poetycki / Eliminacje do Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu - miejsce: Cafe Lulu, ul. Rynek 2 (wejście od ul. Olejna 5)