Po ubiegłorocznej wirtualnej odsłonie, festiwal promujący kulturę i tradycję Ukrainy, znów odbędzie się w przestrzeni Lublina. W tym roku organizatorzy zaproszą do udziału w festiwalu w dniach 18-21 listopada.
Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza już po raz 14. zorganizuje w naszym mieście tę wyjątkową inicjatywę, której celem jest prezentacja kultury ukraińskiej w różnych jej przejawach, aktywizacja mieszkańców miasta, próba przełamywania negatywnych stereotypów i uprzedzeń oraz nawiązywanie współpracy.
W programie festiwalu znalazło się wiele ciekawych i różnorodnych wydarzeń, m.in. konkurs wiedzy o Ukrainie wśród licealistów, konkursy fotograficzne i literackie, spotkania autorskie, warsztaty, spacery po Lublinie i wiele innych.
Jednym z wartych uwagi wydarzeń będzie spotkanie literackie z Aleksandrą Zińczuk, podczas którego zostanie zaprezentowany wydany w tym roku w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin dwujęzyczny zbiór wierszy autorki pt. "Ja De / Ї Ду Де".
Kolejnym wydarzeniem będzie prezentacja zbioru niecenzurowanych dzieł Łesi Ukrainki w 14 tomach, które zostały wydane z okazji 150 rocznicy urodzin pisarki.
Miłośnik historii Lublina, historyk o raz tłumacz Volodymyr Dyshlevuk, zaprosi na spacer po naszym mieście, podczas którego będzie można odkryć i poznać ciekawe wątki współistnienia Ukraińców i Polaków.
Na uczestników festiwalu będą czekały różnorodne warsztaty: florystyczne, lukrowania pierników, fotografii mobilnej oraz retoryki.
Organizatorzy zapraszają również młodzież licealną do udziału w konkursie wiedzy o Ukrainie pt. "Ukraina terra(in)cognita". - Konkurs ma na celu poznanie dziedzictwa kulturowego Ukrainy, dążenie do przełamywania stereotypów oraz budowania polsko-ukraińskiego dialogu – podkreślają organizatorzy. Dla młodych twórców przewidziane są też konkursy artystyczne: literacki pt. "Najlepsze wspomnienie z Ukrainy" oraz fotograficzny - "Kadr z Ukrainy".
Poszczególne wydarzenia odbywać się będą w siedzibie Fundacji przy al. Warszawskiej 71.
Fundację Kultury Duchowej Pogranicza tworzą ukraińscy studenci, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz Polacy zainteresowani Ukrainą.