Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

22 września 2019 r.
10:01

Wielki sukces filmu o jazzowym pianiście związanym z Zamojszczyzną

(fot. Łukasz Bąk/RE Studio)

Na zakończonym właśnie 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy dostał Srebrne Lwy. I nie jest to jedyna nagroda jaką przyznano twórcom historii niezwykłego pianisty spod Tomaszowa Lubelskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak określają fachowcy Mieczysław Kosz łączył pianistykę jazzową z tradycjami muzyki romantycznej i charakterystycznymi nawiązaniami melodycznymi do polskiego folkloru. Pod względem stylistycznym porównywano go do Billa Evansa. W 1967 roku wystąpił na najważniejszym polskim festiwalu jazzowym – Jazz Jamboree. Wzbudził wówczas powszechny entuzjazm. Niemal z dnia na dzień obwołano go jednym z największych i najoryginalniejszych talentów w polskiej muzyce. W tym samym roku Kosz dokonał pierwszych nagrań dla Polskiego Radia.

Mieczysław Kosz gdy był dzieckiem zaczął tracić wzrok z powodu nie leczonej choroby oczu. Jako nastolatek był już ociemniały. To w Laskach, w internacie gdzie słuchano jak gra na harmonijce, odkryto jego talent muzyczny. Zanim zainteresował się jazzem skończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu.

Zginął tragicznie w 1973 roku wypadając z okna mieszkania w Warszawie. Istnieje hipoteza, że było to samobójstwo. Został pochowany we wsi Tarnawatka między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim.

Imię pianisty nosi Stowarzyszenie „Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza” w Zamościu.

- Skłamałbym, gdybym powiedział, że znałem wcześniej jego utwory i zawsze chciałem zrobić ten film. Prawdę mówiąc, gdy Piotr Adamczyk zasugerował mi, żebym zwrócił uwagę na tę biografię, byłem bardzo sceptyczny, bo nie chciałem, żeby przypięto mi łatkę reżysera od kalek. Ale z ciekawości zacząłem słuchać jego muzyki, czytać o nim. Stopniowo się do niego przybliżałem. Decydujący okazał się moment, w którym poznałem splot paradoksów, który odłożył się na jego życiu. Najbardziej zainteresował mnie jako człowiek. Niepełnosprawność jest elementem w życiu Mietka Kosza - ważnym, ale nie najważniejszym – mówił po premierowym pokazie w Gdyni Maciej Pieprzyca, reżyser filmu „Ikar”.

W sobotni wieczór werdyktem jury przyznano historii o niewidomym jazzmanie nagrodę „Srebrne Lwy”. Oprócz reżysera dostali je producenci: Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś. Z nagrodą za główną rolę męską wyjechał w sobotę z Gdyni Dawid Ogrodnik, który wcielił się w rolę pianisty.

- Słuchaj Kosza, słuchaj Kosza. Takie rady słyszałem od wielu osób – wspominał początek swojej drogi zawodowej na konferencji prasowej po premierze filmu Leszek Możdżer, który skomponował muzykę do „Ikara”. W sobotę jury festiwalowe przyznało Możdżerowi nagrodę indywidualną za muzykę do filmu o Mieczysławie Koszu.

Kolejne nagrody dla twórców „Ikara”, to: nagroda indywidualna dla Witolda Płóciennika za zdjęcia; dla Jolanty Dańdy za charakteryzację i dla Agaty Culak za kostiumy.

(oprac. agdy za Marek Romański „Mieczysław Kosz – Życie jest dramatyczną przygoda”)

  1. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (pełny werdykt)

WIELKĄ NAGRODĘ 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „ZŁOTE LWY” dla najlepszego filmu OBYWATEL JONES otrzymuje reżyserka AGNIESZKA HOLLAD oraz producenci: STANISŁAW DZIEDZIC, KLAUDIA ŚMIEJA-ROSTWOROWSKA i ANDREA CHALUPA.

NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA otrzymuje reżyser MACIEJ PIEPRZYCA oraz producenci: RENATA CZARNKOWSKA-LISTOŚ i MARIA GOŁOŚ.

NAGRODĘ SPECJALNĄ 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych ZA PROPOZYCJĘ DOSKONALE ZREALIZOWANEGO KINA GATUNKOWEGO dla ŁUKASZA KOŚMICKIEGO, reżysera filmu UKRYTA GRA.

NAGRODY INDYWIDULANE otrzymują:

  • JAN KOMASA za reżyserię filmu BOŻE CIAŁO,
  • MATEUSZ PACEWICZ za scenariusz do filmu BOŻE CIAŁO,
  • BARTOSZ KRUHLIK za debiut reżyserski lub drugi film za film SUPERNOVA,
  • WITOLD PŁÓCIENNIK za zdjęcia do IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
  • LESZEK MOŻDŻER za muzykę do filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
  • GRZEGORZ PIĄTKOWSKI za scenografię do filmu OBYWATEL JONES,
  • MARCIN JACHYRA, JAROSŁAW CZERNICHOWSKI, OLIWIER SYNKOWSKI, MARCIN LENARCZYK za dźwięk w filmie INTERIOR,
  • ROBERT GRYKA, WOLFGANG WEIGL, KRZYSZTOF ARSZENNIK za montaż filmu UKRYTA GRA,
  • JOLANTA DAŃDA za charakteryzację do filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
  • AGATA CULAK za kostiumy do filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
  • ELIZA RYCEMBEL za drugoplanową rolę kobiecą w filmie BOŻE CIAŁO,
  • SEBASTIAN STANKIEWICZ za drugoplanową rolę męską w filmie PAN T.,
  • MAGDALENA BOCZARSKA otrzymuje nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie PIŁSUDSKI,
  • DAWID OGRODNIK za główną rolę męską w filmie IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
  • ZOFIA DOMALIK za profesjonalny debiut aktorski w filmie WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI.

W tym roku jury obradowało w składzie:

Maciej Wojtyszki (przewodniczący), Ewa Braun, Bożena Dykiel, Piotr Dzięcioł, Paweł Laskowski, Ilona Łepkowska, Maria Sadowska, Nikodem Wołk-Łaniewski, Jerzy Zieliński

Dawid Ogrodnik w roli Mieczysława Kosza

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finałowej serii

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. Już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. Już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

Kto wypełni puste miejsce po przewodniczącej Rady Miasta Chełm?

Po odwołaniu Doroty Rybaczuk: Kto będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta?

Ostatnia sesja Rady Miasta Chełm przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Choć początkowo miała dotyczyć przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, to niespodziewane wydarzenia związane z odwołaniem Doroty Rybaczuk z funkcji przewodniczącej zdominowały obrady. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla politycznego układu sił w mieście.

Motor Lublin - Lech Poznań. Naperwno będą emocje, I dodatkowe autobusy

Motor Lublin - Lech Poznań. Naperwno będą emocje, I dodatkowe autobusy

W niedzielę palmową na Arenie Motor Lublin piłkarze z Lublina zmierzą się z Lechem Poznań. Kibice po meczu będą mogli skorzystać z większej ilości kursów autobusów.

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

Uczniowie z Lublina znów mogą zmieniać swoje szkolne otoczenie dzięki Szkolnym Budżetom Obywatelskim. Nabór do konkursu „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie” juz trwa.

Radny Marek Woch (PiS) uważa, że urzędnicy podlegający Teresie Gutowskiej (PO) popełnili błąd i złamali kodeks wyborczy. Starosta puławska z taką oceną się nie zgadza
polityka

Agitacja za Trzaskowskim w urzędzie? Starosta przekonuje, że prawa nie złamano

Wysyłanie drogą urzędową kierowanych do radnych rady powiatu puławskiego ulotek wyborczych Rafała Trzaskowskiego zostało uznane przez starostę puławską Teresę Gutowską za zgodne z prawem. Tym samym komisarz wyborczy nie zostanie o tym fakcie poinformowany.

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych
galeria

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych

W radzyńskim pałacu Potockich odbędzie się aukcja warszawskiego domu aukcyjnego Art in House. Do licytacji będzie 75 przedmiotów.

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Spłonął pustostan przy ulicy Dolnej w Białej Podlaskiej. Trwa dogaszanie pogorzeliska.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30