Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

2 września 2010 r.
11:46
Edytuj ten wpis

Festiwal smaku w Lublinie: Sprawdź co i gdzie zjesz

0 0 A A

W ciągu trzech dni będzie można na Starym Mieście w Lublinie spróbować kuchni z Lubelszczyzny, Polski, Litwy, Łotwy, Grecji, Cypru i Belgii. Podpowiadamy, co będzie można degustować na Scenie Smaku, próbować i kupować na Jarmarku Św. Jacka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do największego festiwalu smaku w Polsce organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku, Miasto Lublin i Dziennik Wschodni zostało kilka dni. W piątek 10 września na Placu po Farze pojawi się Scena Smaku, gdzie będą odbywać się pokazy i prezentacje kulinarne, a wieczorem festiwalowe koncerty.

Dookoła Trybunału Koronnego stanie Miasteczko Smaku ze straganami, w których pojawią się producenci naturalnej żywności z całej Europy. Wezmą udział w Jarmarku św. Jacka, który jest częścią II edycji Europejskiego Festiwalu smaku.

Pokazy na Scenie Smaku

Każdego dnia na Scenie Smaku będzie można zobaczyć gotowanie na żywo w wykonaniu pasjonatów regionalnej kuchni z całej Lubelszczyzny.

W piątek 10 września o godz. 15 gospodynie z Gałęzowa będą gotować słynne bychawskie pierogi. Dalej na scenie zobaczymy Janów Lubelski ze słynnymi serami zagrodowymi i żurawinówką oraz Gminny Ośrodek Kultury z Krynic z pączkami kapuścianymi i pokazem bicia oleju.

W sobotę 10 września na Scenie Smaku będą królowały dania Wschodu. O 15 Karczma Poleska z Kołacz będzie częstować potrawami kuchni ukraińskiej. Gminny Ośrodek Kultury z Łukowa przyrządzi jadło Azji Tuhajbejowicza, bohatera powieści Henryka Sienkiewicza. Będzie także rycerski napitek. Dalej wystąpią potomkowie polskich Tatarów – Zrobimy kozaki płow – zapowiada Łukasz Węda ze Studzianki. Sensacyjnie zapowiadają się pokazy Tatarskiej Jurty z Kruszynian, która pokaże tatarską kuchnię, która smakowała księciu Karolowi.

W niedzielę 12 września o godz. 16 spróbujecie żydowskiej kuchni. – Ugotujemy czulent Sztukmistrza z Piask – mówi Eliza Kunc z restauracji "U Elizy”. Cymesy pobożnych cadyków przedstawi gmina Wojsławice.

Europa na talerzu

Każdego dnia na Scenie Smaku wystąpią zawodowi kucharze z pokazami kuchni europejskiej. W piątek, 10 września o godz. 18 Ismael Hernandez Suarez z Hiszpanii i Kamil Kotarski z polski ugotują Rabo de Toro, znaną potrawę z ogonów wołowych.


W sobotę 11 września także o 18 na scenie pojawi się znany aktor Jerzy Rogalski czyli Pan Tosiek z serialu "Plebania”. Ugotuje ognisty węgierski gulasz. Obok Pana Tośka zobaczymy słynne Wiejskie SPA z Hołowna – piękne dziewczęta będą częstować publiczność rumiankową herbatą.


W niedzielę 12 września posmakujecie pasztetu Singera. Na scenę wyjdą Tomasz Gołębiewski z restauracji Złote Tarasy w warszawie i Zbigniew Zamielski z La Passion du Vin – będzie można spróbować słynnych win z Izarela.


– W niedzielę od 12 na Scenie Smaku będzie trwał festiwal pierogów. Zapraszamy na degustacje, pokazy i konkursy – mówi Andrzej Malinowski ze Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników.

Wielka kumulacja na jarmarku

W ciągu trzech dni, od rana do wieczora w specjalnych, ekologicznych domkach będzie można spróbować zdrowej i ekologicznej żywności z całej Europy.

– Będą litewskie wędliny, chleby z Łotwy, oliwki z Cypru, piwa z Belgii, sery z Grecji – mówi Janusz Dwornicki z Biura Promocji Promedia, który opiekuje się wystawcami. Smakowicie zapowiadają się pokazy kuchni karaimskiej.


Będą słynne sery z Korycina, polskie sery pleśniowe i sery kozie z polskich rodzinnych manufaktur smaku, wędliny dojrzewające z całej Polski, wyśmienite ryby wędzone. Do tego słynne przysmaki regionalne z Lubelszczyzny.

Sprawdź program festiwalu

Dokładny program festiwalu, informacje, ciekawostki znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu
www.europejskifestiwalsmaku.pl

Pozostałe informacje

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek, potwierdził, że wybiera się do USA. Polityk weźmie udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na urząd 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Piłkarze Motoru mają za sobą pierwszy sparing podczas obozu w Turcji, a drugi przy okazji zimowych przygotowań. Podopieczni trenera Mateusza Stolarskiego w piątek zremisowali z węgierskim MTK Budapeszt 1:1. Na boisku w ogóle nie pojawili się: Samuel Mraz i Kaan Caliskaner.

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie Ściany Pamięci przy dawnym cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojskowego w Lublinie, pomimo wcześniejszych trudności, pozostaje w planach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Jak poinformował prezes Portu Lotniczego Lublin trwają już przygotowania do podpisania umów cywilnoprawnych i operacyjnych między lotniskiem a wojskiem.

Od wielu lat zamojski finał WOŚP odbywa się w gościnnych progach Galerii Twierdza. Tak będzie i w tym roku
21 stycznia 2025, 9:00
galeria

Cały Zamość gra dla WOŚP. Wiemy, co w programie

Licytacje na allegro już trwają. We wtorek ruszą „Kiermasze z serduszkiem”, ale najwięcej w ramach 33. Finału WOŚP wydarzy się w Zamościu w niedzielę. Zresztą nie tylko w mieście, dla zamojskiego sztabu gra też cała gmina Zamość.

Po wpadce w Spale świdniczanie chcą wrócić do wygrywania. Z takim zamiarem jadą do Radomia

PZL Leonardo Avia Świdnik chce się zrehabilitować za wpadkę w Spale

Wyjazdowym rywalem PZL Leonardo Avii Świdnik będzie w sobotę spadkowicz z PlusLigi Czarni Radom. Mecz rozpocznie się o godzinie 15

Światowy Dzień Pizzy. Gdzie zjeść dobrą pizzę w Lublinie?
galeria

Światowy Dzień Pizzy. Gdzie zjeść dobrą pizzę w Lublinie?

17 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Placek z pomidorami i serem pochodzi Włoch, jednak podbił podniebienia całego świata. Gdzie w Lublinie zjemy najlepszą pizzę?

CZAS NA PRZEDSTAWIENIE

Teatr Centralny: trzy miesiące na scenie (repertuar)

Teatr Centralny w Lublinie pochwalił się planami i premierami, które zobaczymy w najbliższym czasie. Będzie dużo Lema, będzie komedia z wątkiem kryminalnym osadzona w sanatorium.

Zamknięty przejazd wywołał burzę w mieście. Ale prokuratura śledztwo umarza

Zamknięty przejazd wywołał burzę w mieście. Ale prokuratura śledztwo umarza

Zamknięcie przejazdu kolejowego w październiku 2023 roku budziło duże emocje w Międzyrzecu Podlaskim. Starostwo powiatowe złożyło nawet zawiadomienie do prokuratury. Ale ta niedawno umorzyła śledztwo.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31