Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

2 września 2010 r.
11:46
Edytuj ten wpis

Festiwal smaku w Lublinie: Sprawdź co i gdzie zjesz

0 0 A A

W ciągu trzech dni będzie można na Starym Mieście w Lublinie spróbować kuchni z Lubelszczyzny, Polski, Litwy, Łotwy, Grecji, Cypru i Belgii. Podpowiadamy, co będzie można degustować na Scenie Smaku, próbować i kupować na Jarmarku Św. Jacka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do największego festiwalu smaku w Polsce organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku, Miasto Lublin i Dziennik Wschodni zostało kilka dni. W piątek 10 września na Placu po Farze pojawi się Scena Smaku, gdzie będą odbywać się pokazy i prezentacje kulinarne, a wieczorem festiwalowe koncerty.

Dookoła Trybunału Koronnego stanie Miasteczko Smaku ze straganami, w których pojawią się producenci naturalnej żywności z całej Europy. Wezmą udział w Jarmarku św. Jacka, który jest częścią II edycji Europejskiego Festiwalu smaku.

Pokazy na Scenie Smaku

Każdego dnia na Scenie Smaku będzie można zobaczyć gotowanie na żywo w wykonaniu pasjonatów regionalnej kuchni z całej Lubelszczyzny.

W piątek 10 września o godz. 15 gospodynie z Gałęzowa będą gotować słynne bychawskie pierogi. Dalej na scenie zobaczymy Janów Lubelski ze słynnymi serami zagrodowymi i żurawinówką oraz Gminny Ośrodek Kultury z Krynic z pączkami kapuścianymi i pokazem bicia oleju.

W sobotę 10 września na Scenie Smaku będą królowały dania Wschodu. O 15 Karczma Poleska z Kołacz będzie częstować potrawami kuchni ukraińskiej. Gminny Ośrodek Kultury z Łukowa przyrządzi jadło Azji Tuhajbejowicza, bohatera powieści Henryka Sienkiewicza. Będzie także rycerski napitek. Dalej wystąpią potomkowie polskich Tatarów – Zrobimy kozaki płow – zapowiada Łukasz Węda ze Studzianki. Sensacyjnie zapowiadają się pokazy Tatarskiej Jurty z Kruszynian, która pokaże tatarską kuchnię, która smakowała księciu Karolowi.

W niedzielę 12 września o godz. 16 spróbujecie żydowskiej kuchni. – Ugotujemy czulent Sztukmistrza z Piask – mówi Eliza Kunc z restauracji "U Elizy”. Cymesy pobożnych cadyków przedstawi gmina Wojsławice.

Europa na talerzu

Każdego dnia na Scenie Smaku wystąpią zawodowi kucharze z pokazami kuchni europejskiej. W piątek, 10 września o godz. 18 Ismael Hernandez Suarez z Hiszpanii i Kamil Kotarski z polski ugotują Rabo de Toro, znaną potrawę z ogonów wołowych.


W sobotę 11 września także o 18 na scenie pojawi się znany aktor Jerzy Rogalski czyli Pan Tosiek z serialu "Plebania”. Ugotuje ognisty węgierski gulasz. Obok Pana Tośka zobaczymy słynne Wiejskie SPA z Hołowna – piękne dziewczęta będą częstować publiczność rumiankową herbatą.


W niedzielę 12 września posmakujecie pasztetu Singera. Na scenę wyjdą Tomasz Gołębiewski z restauracji Złote Tarasy w warszawie i Zbigniew Zamielski z La Passion du Vin – będzie można spróbować słynnych win z Izarela.


– W niedzielę od 12 na Scenie Smaku będzie trwał festiwal pierogów. Zapraszamy na degustacje, pokazy i konkursy – mówi Andrzej Malinowski ze Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników.

Wielka kumulacja na jarmarku

W ciągu trzech dni, od rana do wieczora w specjalnych, ekologicznych domkach będzie można spróbować zdrowej i ekologicznej żywności z całej Europy.

– Będą litewskie wędliny, chleby z Łotwy, oliwki z Cypru, piwa z Belgii, sery z Grecji – mówi Janusz Dwornicki z Biura Promocji Promedia, który opiekuje się wystawcami. Smakowicie zapowiadają się pokazy kuchni karaimskiej.


Będą słynne sery z Korycina, polskie sery pleśniowe i sery kozie z polskich rodzinnych manufaktur smaku, wędliny dojrzewające z całej Polski, wyśmienite ryby wędzone. Do tego słynne przysmaki regionalne z Lubelszczyzny.

Sprawdź program festiwalu

Dokładny program festiwalu, informacje, ciekawostki znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu
www.europejskifestiwalsmaku.pl

Pozostałe informacje

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym.

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna