Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

25 czerwca 2015 r.
8:00

Imprezy w czwartek w Lublinie. Rusza Otwarte Miasto, replika festiwalu Euroshorts i piosenki Osieckiej

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
Katarzyna Łopata Osiecką w Chatce Żaka
Katarzyna Łopata Osiecką w Chatce Żaka

Wybrane imprezy i wydarzenia w czwartek 25 czerwca w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

WYDARZENIE

Spotkania ze sztuką, godz. 16.30, nowa pracownia Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11, wstęp wolny

Spotkania ze sztuką to okazja, aby poznać twórczość polskich artystów XIX i XX wieku. Przybliżymy ich warsztat, a także ciekawostki z ich życiorysów. Dowiemy się m.in. dlaczego Olga Boznańska nie była impresjonistką i z jakich powodów Rafał Malczewski przestał nagle malować górskie pejzaże. Zajęcia poprowadzi Rafał Lis.

Cała (!) historia sztuki, godz. 17, Frutti di Mare, Czwartaków 4, wstęp wolny

Czym jest historia sztuki? Jak można mówić o sztuce, tak, by wyrwać się ze stereotypowego, akademickiego przekazu? Tego dowiecie się na otwartych wykładach, które wystartują we Frutti di Mare już w kwietniu. Dowiecie się więcej o historii społeczeństw pierwotnych a zgodnie z chronologią przejdziemy przez wszystkie kluczowe momenty w historii kultury Europy.

Spotkanie z redakcją miesięcznika „Ruch muzyczny”, godz. 18, Restauracja Hades Szeroka, ul. Grodzka 21

O koncepcji czasopisma mówić będą: redaktor naczelny Tomasz Cyz oraz sekretarz redakcji Katarzyna Ryzel. Gościem specjalnym będzie Adam Strug.

Kabaret WiR w Cax Mafe, godz. 19, Cax Mafe, ul. Staszica 1, wstęp wolny

Po spektaklu premierowym, wygranej w konkursie Kuriera Lubelskiego na najlepszy młody kabaret z regionu oraz występie u boku kabaretu Smile, Pazury, Kryszaka i Dańca na imprezie "Giganci Kabaretu", tym razem zapraszamy Was na bardziej kameralny występ w niezwykle klimatycznym miejscu, jakim jest pub Cax Mafe. Skecze kabaretu WiR opierają się na inteligentnym humorze społeczno-obyczajowym z solidną dawką ironii i dystansu do otaczającego nas świata. W swoich skeczach Kabaret WiR udowadnia, że do każdego tematu można podejść w niecodzienny, pomysłowy i inteligentny sposób, co bardzo podoba się publiczności.

Kabaret WiR w Cax Mafe

 

Kapela Bornego z Podzamcza + Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, godz. 20, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Kapela Bornego z Podzamcza - Działa od wiosny 2012 r., grając polską muzykę tradycyjną. Korzystają z takich instrumentów jak skrzypce, suka, basy dłubane i bęben obręczowy. Materiał czerpią przeważnie od mistrzów Roztocza Zachodniego.

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej - Muzycy tradycyjni młodego pokolenia grają muzykę taneczną z Lubelszczyzny i północnej Małopolski. Główny obszar ich zainteresowań to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych.

Koncert Retro Trio, godz. 20, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Organizatorzy projektu przeniosą uczestników wydarzeń na cztery dni w romantyczną podróż do przedwojennego Lublina. Będą oni mieli okazję zobaczyć miasto oczami kochanków z tamtych czasów, poznać magiczne miejsca, zasmakować przedwojennej kuchni, posłuchać największych szlagierów, zaznać uroków życia towarzyskiego i nocnego, poflirtować w dawnym stylu. Zaplanowane wydarzenia pobudzą zmysły, posłużą rozrywce i integracji międzypokoleniowej oraz poszerzą wiedzę na temat historii i kultury retro.

Koncert Katarzyna Łopata Osiecką, godz. 20, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, wstęp wolny

Projekt „Osiecką” zrodził się kilka lat temu w jednej z studenckich kawalerek w Lublinie. Wszystko zaczęło się od Wojtka Klona i Kasi Łopaty, którzy skomponowali muzykę do poezji Agnieszki Osieckiej. Nie zrobili tego tak od razu - wybrali teksty mało znane. Szukali czegoś, czego jeszcze nie było, wychodząc z założenia, że Osiecką wprawdzie śpiewa wielu, ale wciąż to samo. Cięgle słyszymy utwory, które zostały zinterpretowane i wykonane po kilka razy, przez wielu artystów. Właśnie dlatego powstały aranżacje nowe, świeże i współczesne, jednak nawiązujące do klasyki, jaką jest sama Osiecka.

KINO

Replika festiwalu Euroshorts, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 7 zł.

Euroshorts jest festiwalem filmów krótkometrażowych i twórczej reklamy. Pierwsze pokazy festiwalu odbyły się w 1992 roku w Galerii Zachęta w Warszawie. Odtąd nieprzerwanie wspiera i wyróżnia młodych filmowców z całego świata. Pokazy obejmują filmy fabularne, dokumentalne i animowane, a także „Amerykański Film Reklamowy 2014” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Replika festiwalu Euroshorts

 

„Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”, godz. 19, Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a, wstęp wolny

Komediodramat społeczny i obyczajowy zarazem. Duet? Oczywiście ostatni z wielu duetów najgłośniejszych kochanków Hollywoodu, Hepburn i Tracy’ego. Oglądaliśmy ich pięknych i młodych w „Tess Harding” 1942. Ale właściwie każdy film tej pary to popis męsko-damskich pojedynków pary. Nigdy śmiertelnych bo zawsze zakochanej pary. Trudno odróżnić w nich aktorską kreację od ich realnego życia. Byli gwiazdami tak na ekranie, jak i w społecznym życiu Ameryki. Niezrównani i w tych ekranowych i życiowych rolach. Tracy już chorował podczas realizacji filmu. Katherine, młodsza, która przeżyła go wiele lat nigdy nie obejrzała tego filmu. Twierdziła, że to dla niej za trudne spotkanie z odchodzącym ukochanym.

WYSTAWA

Panel dyskusyjny: „Czysta formalność”, godz. 12, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5

Wystawa "Czysta formalność" w Galerii Labirynt to obszerna prezentacja sztuki opartej na rozwiązaniach formalnych, będąca wynikiem wnikliwej obserwacji twórczości artystów młodego pokolenia. Formalizm — jak wskazuje Marcin Krasny — jest najbardziej podstawowym językiem artystycznym, dającym przede wszystkim zmysłową przyjemność i estetyczną radość kontaktu ze sztuką, a zdaniem niektórych zapewniający również te najwznioślejsze, transcendentne doznania. W wystawie wezmą udział zarówno artyści już docenieni przez krytykę, publiczność oraz kolekcjonerów, jak i tacy, którzy dopiero niedawno pojawili się na scenie artystycznej, ale ich prace zdążyły wzbudzić żywe zainteresowanie odbiorców.

Wernisaż festiwalu Otwarte Miasto, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

Artyści: Olaf Brzeski, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Oskar Dawicki, Ryan Gander, Anna Kutera, Paulina Ołowska, Błażej Pindor, Katarzyna Przezwańska, Mandla Reuter, Marcin Sudziński, Josh Thorpe.

Otwarcie wystawy Frutti di Mare, godz. 20, Frutti di Mare, Czwartaków 4

Wystawa prezentująca dzieje Frutti di Mare przez pierwsze 9 miesięcy od „poczęcia”. Pokażemy jak rozwijało i kształtowało się Frutti, które traktujemy jak swoje dziecko od początku istnienia. Ekspozycja zdjęć i filmów z wydarzeń, spotkanie z organizatorami i oprowadzanie to tylko część tego, czego można będzie doświadczyć, przychodząc na Czwartaków 4.

WARSZTATY

Samba na moście, warsztaty perkusyjne, godz. 17, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Jeśli chciałbyś zgłębić tajniki gry na instrumentach brazylijskich – te warsztaty są dla Ciebie. Zajęcia prowadzone są przez Łukasza Szulca i Rafała Maja – członków lubelskiego zespołu perkusyjnego Sambasim. Uczestnicy mają zagwarantowane instrumentarium do nauki gry samby i innych rytmów batucadowych: surda (bębny basowe), caixa, repinique, agogo, tamborimy, chocalho, cuica.

Bombardowanie włóczką, godz. 17, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

Bombardowanie włóczką (Urban Knitting) to otwarte spotkania dla wszystkich, którzy pasjonują się szydełkowaniem czy dzierganiem na drutach, chcą się dzielić tą pasją i wziąć udział w akcji artystycznej ożywiającej miasto. Kolorowe prace pojawią się w przestrzeni publicznej, nadając jej zupełnie nowy charakter.

 

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna