Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

10 lipca 2015 r.
22:01

Imprezy w sobotę w Lublinie. Einstürzende Neubauten na Innych Brzmieniach

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
Einstürzende Neubauten
Einstürzende Neubauten

Wybrane imprezy i wydarzenia w sobotę 12 lipca w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

WYDARZENIE

FESTIWAL WSCHÓD KULTURY – INNE BRZMIENIA 2015

„Myślenie Fotografią” – prelekcja, godz. 11, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

„Myślenie fotografią” to unikalna forma interaktywnej prezentacji/wykładu, podczas którego  uczestnicy uczą się dobierać odpowiednią formę do prezentacji własnej twórczości fotograficznej. Fotografia ma wiele odmian, w zależności od celu w jakim powstaje. Autorskie projekty zwykle wiele mówią o twórcy, czasem przez brak dystansu do własnej pracy – niestety zbyt wiele. Swoją fotografią dzielimy się z bardzo różnymi widzami i za pomocą przeróżnych środków. Warto swoją wypowiedź odpowiednio dopasować do sposobu prezentacji.

Wystawa: „EASTREET VOL. 3”, godz. 11, Stare Miasto, wstęp wolny

Kolejna edycja jedynej na świecie tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Intencją organizatorów jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej. Stawiają m.in. pytania: jakim ludzie podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak samo otoczenie wpływa na życie człowieka, co kryje się „pod powierzchnią” codzienności.

Wystawa: „Armenian Genocide of 1915”, godz. 11 Rynek Starego Miasta, wstęp wolny

Wystawa plakatów powstałych w ramach projektu Armenian Genocide of 1915 in Contemporary Graphic and Art Posters 2001-2015 - międzynarodowej inicjatywy, która w formie konkursu graficznego na plakat upamiętniający ludobójstwo popełnione na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej w latach 1915–1917, skupia artystów z różnych krajów.

Słowobranie, godz. 12, Błonia pod Zamkiem - Klub festiwalowy, wstęp wolny

Kluboksięgarnia i czytelnia wydawnictw z krajów PW, Rosji i Polski poświęconych kulturze i sztuce współczesnej. Zgromadzona literatura dostępna będzie do kupienia i/lub przeczytania na miejscu.

Warsztaty kaligrafii, godz. 12, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny

Warsztat poprzedzony wykładem na temat pisma ormiańskiego poprowadzi artysta i fotograf – Ruben Malayan (1971). Ukończył studia w Erywaniu, w Armenii – malarstwo w Terlemezian Art College oraz grafikę w Państwowym Instytucie Sztuk Pięknych.

Prezentacja Sputnik Photos, godz. 15, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

SputnikPhotos to międzynarodowy kolektyw utworzony przez fotoreporterów z Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzez swoje projekty badają i dokumentują codzienne życie Europy. Przyglądają się światu wokół nas i starają się go zrozumieć. Puszukują tego, co jest ukryte za fasadą rzeczy i zjawisk. Fotografowie Sputnik Photos pracowali w wielu krajach świata. Ich zdjęcia były publikowane między innymi w Time, Newsweek, Stern, Sunday Times Magazine, The New York Times, Le Monde 2.

Wschodni Express, godz. 16, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny

Rozmowa o wyzwaniach stojących przed młodym pokoleniem pisarzy ormiańskich, o dyskusjach tożsamościowych, miejscu tradycji w literaturze ormiańskiej, tabu, kulturotwórczej roli nowych mediów, a także o obecności literatury ormiańskiej w świecie. W debacie udział wezmą: Karen Antashyan, Anna Davtyan, Gemafin Gasparyan, Sargis Hovsepyan. Prowadzący: Andrij Saweneć.

„Last Stop” – spotkanie i prezentacja zdjęć, godz. 18, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny

George Georgiou to brytyjski fotograf dokumentalny, znany przede wszystkim z długoterminowych projektów fotograficznych realizowanych na terenie Europy Wschodniej, dotyczących skomplikowanych zagadnień dotyczących tego regionu. Jest członkiem agencji Panos Pictures, laureatem wielu nagród, w tym Picture of the Year International i dwukrotnie World Press Photo. Podczas spotkania opowie o swoim najnowszym projekcie poświęconym przestrzeni publicznej w Londynie, pt. „Last Stop”, zakończonym w tym roku wystawą oraz publikacją albumu, a także o innych projektach i odpowie też na pytania publiczności

Opowieści Wschodniej Treści, godz. 19, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9, wstęp wolny

Baśnie, legendy i opowieści są bez wątpienia tym elementem kultury, który łączy wszystkich ludzi, bez względu na pochodzenie, wiek, wykształcenie. Zamknięte są w nich tradycje, ludowe przekazy i właściwa dla danej kultury symbolika. Dostarczają pierwszej wiedzy o świecie, uczą okazywania i rozumienia emocji, ale też wyciszają przed snem i przyklejają do powiek pozytywne obrazy.

 

Unaesthetic

Koncert: Unaesthetic, godz. 19, Błonia pod Zamkiem, wstęp wolny

Prawdziwy dynamit z Erewania. Zespół łączący melodyjne, gitarowe brzmienia i klasyczne partie wokalu z metalową energią i żywiołowością. Sprawne żonglowanie klimatem oraz muzycznymi stylami z marszu przynosi na myśl odwołania do System Of A Down czy solowej twórczości Serja Tankiana. Przed Unaesthetic otwierają się powoli drzwi wszystkich liczących się europejskich festiwali z tzw. mocną muzyką. Warto przyjrzeć się bliżej tej formacji, bo już za chwilę może być o nich naprawdę głośno. Ich występy na żywo to szerokie spectrum dźwięku – od głośnych i dynamicznych partii z pogranicza hard core i metalu poprzez melodyjne i bardziej wyciszone przejścia, aż po wycieczki w stronę ormiańskiej muzyki tradycyjnej.

 

Rimbaud – Trzaska/Budzyński/Jacaszek

Koncert Rimbaud – Trzaska/Budzyński/Jacaszek, godz. 20.30, Błonia pod Zamkiem, wstęp wolny

Trzech wybitnych twórców naszej sceny alternatywnej spotyka się we wspólnym projekcie, aby na własne (a przy okazji widowni) potrzeby przetworzyć i zredefiniować twórczość legendarnego poety Arthura Rimbaud. Każdy z uczestników projektu Rimbaud to już w zasadzie człowiek-instytucja na polskim rynku muzycznym. Ich wspólny występ stanowi doskonałą mieszankę ich talentów i możliwości. Mamy tu zatem zjawiskową elektronikę Jacaszka, niesamowity głos Budzyńskiego i brawurowe partie saksofonowe Trzaski. Trudno sobie dziś wyobrazić lepszą esencję tego, co rozumiemy przez naszą awangardę.

Film: „Joan and the voices”, godz. 22, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1, wstęp wolny

Powojenna Armenia. Film opowiada historię Joanny, młodej kobiety, która aby poradzić sobie z kryzysem osobistym, opuszcza rodzinę, przyjaciół i rozpoczyna podróż po całym kraju. Jej nowa praca polega na rozmawianiu z ludźmi i gromadzeniu danych statystycznych. Poprzez te wywiady, zwane w filmie „głosami”, bohaterka pragnie postrzegać świat na nowo i znaleźć swój własny „głos”. 
W trakcie jednej ze swoich podróży spotyka dezertera, który kryje się w opustoszałej wsi. Joanna zakochuje się w nim i jest gotowa się zaangażować. Ale przeznaczeniem Joanny jest stracić tego fascynującego nieznajomego nagle i niespodziewanie, w taki sam sposób w jaki go znalazła.

Koncert: Einsturzende Neubauten, godz. 22.30, Błonia pod Zamkiem, wstęp wolny

Legenda światowej alternatywy, prekursorzy brzmień industrialnych, podczas koncertów poza standardowym instrumentarium często wykorzystują własnoręcznie wykonane instrumenty. Zespół założony w Berlinie, w 1980 przez Blixę Bargelda - jednego z najciekawszych i najważniejszych artystów niemieckich na przestrzeni ostatnich 35 lat. Bargeld znany jest szeroko jako kreatywny kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prawdziwy człowiek kultury. Przez wiele lat współpracował m.in z Nickiem Cavem tworząc z nim kultową formację The Bad Seeds, w której grał na gitarze.

POZOSTAŁE

Lubelaki na kajaki, godz. 10, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego, opłata 16-24 zł.

Organizatorzy wspólnie z MOSiR „Bystrzyca” zapraszają na wakacyjne spływy kajakowe. W lipcu proponują wyprawę od tamy na Zalewie Zembrzyckim dzikim odcinkiem rzeki przez Lublin do Mostu Kultury. Przewidywany czas spływu to trzy godziny.

Wakacyjna Akademia Inspiracji, godz. 12, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Warsztaty pozwolą na wcielenie się w postacie ze znanych bajek, filmów i książek. Dzieci samodzielnie będą tworzyły kartonowe postacie ulubionych bohaterów, ich stroje czy fryzury.

Koncert: Eraiki Dantza Taldea, godz. 13, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy

ERAIKI DANTZA TALDEA stara się zachować dziedzictwo pozostawione przez baskijskich przodków w autentycznej formie, przykładając szczególną wagę do tradycyjnych strojów każdej prowincji oraz lokalnych instrumentów muzycznych. Od 1997r. Zespół organizuje Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Bidasoa a sam uczestniczył w festiwalach w Maroko, Francji, Słowacji, Niemczech oraz Litwie.

Koncert zespołów lubelskich, godz. 18, Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim, Aleje Racławickie

Zespół pieśni i tańca „ Jawor”

Zespół tańca ludowego UMCS

Zespół pieśni i tańca Uniwersytetu Medycznego

Zespół pieśni i tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej

Chill, Bity, Skrecze, Płyty, godz. 19, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, wirydarz, wstęp wolny

W letnie wieczory didżeje miksują muzykę dla relaksu ciała, ducha i wibracji powietrza.

 

Standard Brass Band

Koncert: Standard Brass Band, godz. 20, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego, wstęp wolny

Repertuar grupy obejmuje przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej, znane tematy filmowe oraz standardy muzyki jazzowej. Standard Brass Band jest największą orkiestrą grającą do tańca po prawej stronie Wisły.

„Wakacje w mieście”, godz. 22, Cream Club, ul. Krakowskie Przedmieście 40, bilety 10 zł.

Klub Cream zaprasza na imprezę Wakacje w mieście! Organizatorzy zamierzają udowodnić, że wakacje w mieście to absolutnie nie jest zły pomysł. Zamierzają zadbać o najlepsze koktajle oraz pozytywne wakacyjne brzmienia.

KINO

Poranki w Multikinie „Agi Bagi”, godz. 10.30, Multikino, ul. Spółdzielczości Pracy 34, bilety 12 zł.

Poranki o 10.30 to pokazy bajek adresowane do dzieci powyżej 2. roku życia. Są one doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Dzieci mają możliwość obejrzenia swoich ulubionych bohaterów na wielkim ekranie oraz dodatkowo w wybranych kinach skorzystać z licznych atrakcji. W lipcu o 10.30 Multikino zaprasza na przygody z mieszkańcami planety „Agi Bagi”.

WARSZTATY

Warsztaty perkusyjne, godz. 17, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego, wstęp wolny

Ekipa Sambasim zaprasza na warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych. Zajęcia są skierowane do wszystkich zainteresowanych brazylijską Sambą Karnawałową z Rio i Salwadoru, bez względu na wiek czy stopień umiejętności. Organizatorzy zapewniają instrumenty.

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28