Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

18 lipca 2012 r.
16:32
Edytuj ten wpis

Paweł Hajncel stworzy mural i podświetli kasztankę

0 0 A A
Paweł Hajncel (Konrad Ciężki/ MM Łódź)
Paweł Hajncel (Konrad Ciężki/ MM Łódź)

Paweł Hajncel stworzy z mieszkańcami ulicy Wrońskiej 5A mural "Chleba, pracy, igrzysk". A 20 lipca zaprasza na happening na Plac Litewski pt. "Krótkie spotkanie przy pomniku marszałka".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odsłonięcie muralu nastąpi 24 lipca o godzinie 17. Podczas pobytu w Lublinie 20 lipca o godzinie 20 artysta zaprezentuje też swoje filmy w Przestrzeni Działań Twórczych TEKTURA .

Po projekcji i spotkaniu artysta zaprasza na happening na Plac Litewski pt. "Krótkie spotkanie przy pomniku marszałka".

O happeningu:
To zaproszenie do wspólnego działania mającego na celu rozweselenie Kasztanki, sławnej klaczy marszałka Józefa Piłsudskiego, noszącej go na swym grzbiecie w słotę, upał i wichury. Stoi ona i dźwiga swego jeźdźca w dzień i w nocy na jednym z głównych placów miasta Lublina.
Dajmy jej wreszcie chwilę wytchnienia i radości, muskając ją promieniami ręcznych laserów po strefie intymnej na podbrzuszu. Kilka ciepłych, czerwonych promieni laserowych płynących od uczestników akcji powinno sprawić jej przyjemność i dać odprężenie, co pozwoli jej na dalsze, pewne tkwienie na postumencie. Promienie lasera, a przez nie w końcu zadowolona klacz stanie się znacznie bezpieczniejszym miejscem dla siedzenia marszałka Piłsudskiego.

Filmy Pawła Hajncla to istotna część jego twórczości. Składają się na nie zapisy bezpośrednich działań w przestrzeni publicznej, jak i całkiem fabularyzowane formy filmowe. Artysta twierdzi, że tematem jego działalności filmowej jest rzeczywistość. Od tej bezpośredniej, wynikającej z akcji np: " Ghost train", można uznać, że performatywnej, aż po rzeczywistość filmową, wymyśloną, wyreżyserowaną jak w filmie np: "Dziedzictwo". Stałym ogniwem łączącym oba nurty jest zainteresowanie "prawdą". Zarówno tą "prawdą" jaka jest zawarta w zastanym planie filmowym, jak i na przykład "prawdą" historyczną. Artysta znany jest z dowcipnego, uszczypliwego spojrzenia na dzieje państwa polskiego, polskości, religii, martyrologii narodowej, fobii narodowych, stereotypów ludzkich itp. Tym samym daje widzowi możliwość ustosunkowania się na płaszczyźnie humoru, co powinno sprzyjać refleksji bez obciążeń, bez nadmiernej emocji, łatwiejszej do zaakceptowania.
Filmy Pawła Hajncla powstają od 2002 r.

O muralu i akcji na ul. Wrońskiej

Praca pt: Chleba! Pracy! Igrzysk!, dotyczy muralu na jednym z bloków w Lublinie. Towarzyszy mu postawiony na placu drogowskaz, na którym umieszczone są hasła określające teraźniejszą sytuację społeczno-polityczną w naszym kraju.

Mural i drogowskaz jest przypisany do konkretnego miejsca. Jest nim przestrzeń, w której żyją obywatele miasta Lublina, których życie codzienne stawia przed najtrudniejszymi wyzwaniami. Są nimi bezrobocie, trudna sytuacja materialna, zachwiane relacje międzyludzkie.

Poprzez działanie polegające na namalowaniu napisu na jednym z bloków "Chleba, pracy, igrzysk” , nawiązującego do starożytnego hasła, którym lud upominał się o swoje prawa, spodziewać się należy identyfikacji mieszkańców właśnie z nim. Ma on być ich głosem trwającym w przestrzeni publicznej, skazującym na ich problemy i domagającym się ich rozwiązania. Jest potencjalna nadzieja, że mural ten zjednoczy mieszkańców do wspólnego działania ku polepszeniu sytuacji materialnej jak i stosunków sąsiedzkich.

Drogowskaz postawiony w tej samej przestrzeni próbuje wskazać prawdopodobne przyczyny złej sytuacji ludzi zamieszkujących tenże obszar. Wypisane wyrazy na drogowskazie np: kapitalizm, wolny rynek, bezrobocie, wykluczenie, kieruje uwagę na te aspekty współczesnego życia, które często umykają uwadze tam, gdzie dobrobyt jest powszechny.

O artyście:
Paweł Hajncel (ur. 1967r.) mówi o sobie: Uczeń Andrzeja Łobodzińskiego, Bohumila Hrabala, Petera Singera, Slavoja Źiźki. Członek niezależnych grup i stowarzyszeń artystycznych: Stowarzyszenie Twórców Kultury Niezależnej Kil-210, Stowarzyszenia Galeria Xylolit, Legendy Grupy Momentaryzm Ścierwo, hardpunkowej grupy Pogodancepolo i TTCCzarny Niejadek, Human-ex, Gruse Hajncel Group, Rewolucja 2010, Kultura Aktywna. Współpracuje z tygodnikiem “Przekrój”.

Uczestnik wielu festiwali sztuki, wystaw zbiorowych, wystaw indywidualnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwecji. Jego akcja “Motyl na procesji” z 2011r. stała się tematem ogólnopolskiej debaty w mediach na temat wykorzystywania przestrzeni publicznej.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, filmem video, muralami, działaniami w przestrzeni publicznej. Celem jego różnorodnych zajęć jest samokształcenie, krytyka i kształtowanie zachowań społecznych.

Pracuje w dwóch obszarach. Wewnętrznym, pracowni, gdzie pielęgnuje i rozwija osobiste wątki, uprawiając malarstwo, rysunek, formy rzeźbiarskie, filmy video. I zewnętrznym, w przestrzeni poza pracownią, gdzie zabiera głos w sprawach dla niego ważnych, próbując wpływać na otaczającą rzeczywistość.

Do tych działań można zaliczyć na przykład szeroko komentowaną w mediach akcję “Motyl na procesji bożego ciała” czy wystąpienie pod tytułem “Rafał Ziemkiewicz to tylko fantasta”. Według samego Hajncla, jego twórczość przywraca podstawową funkcję sztuki. Ponownie wpisuje ją, jako głos w debacie społecznej. Sztuka w jego wykonaniu zawsze nacechowana jest szczerością, odwagą i indywidualnością. Nie ma dla niej barier a życie jest jej podporządkowane.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30