Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

18 lipca 2018 r.
17:21

Bitwa, jak tysiąc lat temu nad Bugiem. Inscenizacja w Hrubieszowie

Autor: Zdjęcie autora ask oprac.
2 2 A A
21 lipca 2018 12:00
Według legendy polski władca w zwycięskim geście miał uderzyć mieczem w złotą bramę będącą wjazdem do Kijowa. Miecz wyszczerbił się. Zwany „Szczerbcem” stał się insygnium koronacyjnym dynastii Piastów
Według legendy polski władca w zwycięskim geście miał uderzyć mieczem w złotą bramę będącą wjazdem do Kijowa. Miecz wyszczerbił się. Zwany „Szczerbcem” stał się insygnium koronacyjnym dynastii Piastów

Gdy cała Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości u nas będziemy wspominać wydarzenia z 1018 roku. W weekend obchodzimy 1000 rocznicę bitwy nad Bugiem pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Jarosławem Mądrym. Będzie co rekonstruować, bo za Chrobrym stało ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tys. polskich zbrojnych. Ruski władca dysponował armią zbliżona liczebnie, którą wspomagali Wikingowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pierwszym dniu święta, w sobotę 21 lipca o godz. 12.00 odbędą się eliminacje do turnieju bojowego drużyn, a o godz. 14.00 – eliminacje do indywidualnych zmagań najlepszych wojów. Na godz. 13.00 zaplanowano turniej łuczniczy, a na 15.30 – pokazy wojów konnych. O godz. 17.00 zobaczyć będzie można inscenizację potyczki zbrojnej „Kiedy wreszcie zaatakujemy?”, a godzinę później pokazy sokolnictwa.

W niedzielę od godz. 11.00 rozpoczną się finały drużynowego i indywidualnego turnieju wojów oraz turnieju o miano najbardziej gospodarnej białogłowy.

O godz. 14.30 odbędzie się fabularyzowana inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami Chrobrego i Mądrego przy udziale kilkuset wojów, konnicy oraz łuczników. O godz. 13.30 i 16.00 na scenie zaprezentuje się natomiast zespół Huskarl.

Przez cały imprezę odbywać będą się pokazy dawnych rzemiosł, gry i warsztaty tańca dawnego. Dzieci bawić będą mogły się na historycznym placu zabaw oraz na torze łuczniczym i oszczepniczym. Pełnoletni goście odwiedzić będą mogli natomiast karczmę. W sąsiedztwie historycznych obozowisk współczesne wyposażenie bojowe używane na pograniczy Unii Europejskiej prezentować będzie 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.

Organizatorem „Bitwy nad Bugiem” jest Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie.

Co wspominamy i inscenizujemy

Bitwa nad Bugiem zwana też bitwą pod Wołyniem lub pod Wieluniem została stoczona 22 lipca 1018. Historycy podają, że jedną z przyczyn wyprawy Bolesława Chrobrego na Kijów było odrzucenie jego żądań przez wielkiego księcia Jarosława Mądrego. Dotyczyły one uwolnienia więzionej córki polskiego władcy, przywrócenia na tron jego zięcia Świętopełka oraz zgody na małżeństwo Chrobrego z siostrą Jarosława.

Inni uważają, że wyprawa kijowska miała także kontekst finansowy. Polski skarbiec szybko pustoszał. Kijów wówczas był miastem dużym i bogatym a zajęcie jego skutkowałoby zdobyciem wielu skarbów.

Podjęta przez Rusinów z Jarosławem na czele próba uniemożliwienia Polakom przeprawy przez Bug zakończyła się niepowodzeniem. Niedługo potem przy ujściu Huczwy do Bugu, w pobliżu grodu Wołyń (Wieluń) wojska Bolesława rozbiły doszczętnie nieprzyjaciela. Jarosław musiał uciekać do Nowogrodu, a oddziały polskie bez trudu opanowały Kijów. Poza zdobyciem wielkich łupów, skutkiem wyprawy było przyłączenie tzw. Grodów Czerwieńskich na pograniczu polsko-ruskim.

Zdaniem historyków Bolesław Chrobry zmobilizował ok. 2-5 tysięcy żołnierzy. W większości była to piechota wspierana przez kawalerię w postaci wcześniej wspominanych drużyn książęcych oraz oddziałów niemieckich. Dodatkowo siły polskie zostały wzmocnione przez 500 żołnierzy z Węgier. Polski książę zadbał również o posiłki w postaci 100 wojów koczowniczego plemienia Pieczyngów. Łącznie Polska armia mogła liczyć nawet 6 tysięcy wojowników.

O siłach Jarosława l Mądrego, jak informują fachowcy, nie wiadomo zbyt wiele. Liczebnie były zbliżone do armii Bolesława – lecz nie przewyższały jej ilością żołnierzy. Ruski władca był wspierany przez nieliczne oddziały Wikingów.

Oddziały piechoty (a tej było najwięcej), uzbrojone były w topory oraz włócznie. Dodatkowo jako broni zapasowej używali noży. W armii Bolesława Chrobrego masowo używane były tarcze. Kawaleria - drużyna książęca – miała miecze. Ochronę tułowia oraz brzucha kawalerzysty stanowiła zbroja łuskowa lub kolczuga. Ochroną głowy jeźdźca był hełm zwany szyszakiem.

Korzystaliśmy z tekstów Piotra Kulara (na portalu Historia wojskowa) i Piotra Wróbla (na portalu Twoja historia)

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30