Znakomity pisarz i jeden z najpopularniejszych dziennikarzy tygodnika "Polityka” spotka się w środę (3.03) z czytelnikami w Lublinie.
Studiował na Państwowym Uniwersytecie w Leningradzie (1955–1956), na Uniwersytecie Warszawskim (1956–1960) i na Uniwersytecie Princeton (1962–1963).
Już jako student rozpoczął pracę dziennikarską w "Sztandarze Młodych” (1956). Od 1959 pisze w "Polityce”. Na początku lat 60. zdobył prawo do publikacji pamiętników Adolfa Eichmanna, odpowiedzialnego za zagładę Żydów. W ten sposób "Polityka” była jednym z dwóch czasopism na świecie, które jako pierwsze je opublikowały.
Był korespondentem podczas wojny wietnamskiej. W latach 80. na łamach "Polityki” bronił decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego oraz polityki ówczesnych władz. W latach 1996–2001 pełnił funkcję Ambasadora RP w Chile.
W telewizji prowadził audycję "Goście Daniela Passenta”. Pisał skecze i monologi dla STS, kabaretu Dudek i kabaretu Pod Egidą oraz do przedstawień rewiowych w Teatrze Syrena. Jacek Kaczmarski zadedykował mu piosenkę "Marsz intelektualistów”, będącą krytyką elity, która popierała reżim wojskowemu w Polsce.
Już po tym zarysie biografii widać, że tematów do rozmowy z Danielem Passentem jest w bród.
A jest on także autorem książek "Bywalec”, "Bitwa pod wersalikami”, "Obywatelu, nie denerwujcie się”, "Co dzień wojna” (reportaże z wojny wietnamskiej), "Pan Bóg przyjechał do Monachium” (o Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku), "Rozbieram senatora”, "Dzisiaj umrą dwie osoby” (o problemie narkotykowym w USA), "To jest moja gra” (o tenisie i Wojciechu Fibaku), "Choroba dyplomatyczna” (wspomnienia z Chile), "Codziennik” (osobiste notatki z 2005 roku) i "Pod napięciem” (zbiór felietonów z lat 2002–2009).
Ukazanie się ostatniej z nich było pretekstem do zorganizowania spotkania z Passentem w ramach cyklu „Salon »Polityki«”. Odbędzie się ono na Wydziale Politologii UMCS. Początek o godz. 17. Adres: plac Litewski 3.
Wstęp wolny.