Piątek (6.03) to dzień Drzwi Otwartych UMCS. Wszystkie wydziały organizują ciekawe prezentacje. Atrakcyjny program artystyczny przygotowało też ACK.
Warszaty bębniarskie Agnieszki Kołczewskiej
Agnieszka Kołczewska, członkini Orkiestry św. Mikołaja, od 1996 roku organizuje w Chatce Żaka” warsztaty bębniarskie. Można się na nich nauczyć głównie gry na kubańskich kongach i afrykańskich djembe.
Zajęcia prowadzone przez animatorkę ruchu bębniarskiego w Lublinie niekiedy prowadzą do powstania nowych grup. Z jej warsztatów wyrosły zespoły Escola! Ritmo, Aga Bum Bum, Aga Workshop's Drums i ostatnio Młode Djembe.
Wstęp wolny
Występ Zespołu Tańca Towarzyskiego UMCS \"Impetus”
Prowadzony przez Violettę i Dariusza Dryło Impetus, choć jest zespołem amatorskim, należy do najlepszych formacji tańca towarzyskiego w Lublinie. Studenci prezentują dynamiczne widowiska muzyczno-taneczne, na które składają się tańce towarzyskie standardowe (m.in. walc wiedeński i tango) oraz latynoamerykańskie (samba, cha cha, rumba, jive i paso doble). Występy zespołu są bardzo barwne dzięki strojom zaprojektowanym i wykonanym z uwzględnieniem charakteru poszczególnych tańców.
Wstęp wolny
Otwarcie wystawy fotografii Pawła Bajewa \"Popstrykany”
Paweł Bajew urodził się i mieszka w Puławach. Jest fotografikiem samoukiem. Nie tylko nie ukończył żadnej szkoły fotografii, ale - jak twierdzi - nie ma też swoich mistrzów, którymi śladami by podążał. Robi zdjęcia od maja 2007 roku.
Organizatorzy wystawy tak przybliżają jego proces twórczy: "Przy pomocy, wsparciu i »użyciu« kolegów oraz niedocenianych puławskich i okołopuławskich obiektów i terenów, ale przede wszystkim swojej własnej, nieokiełznanej wyobraźni eksperymentuje z fotografią”. Efekty są niezwykle zjawiskowe i zaskakujące.
Wstęp wolny
Występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS
Ponad dwadzieścia godzin polskich tańców i pieśni narodowych oraz regionalnych, a także tańców i melodii ludowych innych narodów - tak bogaty repertuar ma zespół prowadzony przez Stanisława Leszczyńskiego. Jego formacja powstała w 1953 roku, ale - jak na zespół studencki przystało - ciągle odnawia skład.
Dała ponad 6500 koncertów w kraju. Ma też na koncie 260 wojaży zagranicznych do 51 krajów na 5 kontynentach, gdzie dała około 5000 koncertów. Prezentuje programy w pięknych kostiumach, będących rekonstrukcjami oryginalnych strojów ludowych.
Wernisaż wystawy zbiorowej \"Sharing...”
To ekspozycja współczesnej grafiki i fotografii australijskiej. Składają się na nią prace studentów i wykładowców Queensland College of Art w Brisbane, będącego częścią Griffith University. W tym dzieła Australijczyków polskiego pochodzenia - wyjątkowo oryginalne i nowatorskie grafiki autorstwa Renaty Budziak, wykonane w trudnej i rzadko spotykanej technice biochromu, oraz instalacje drukarskie Tadeusza Jacka Rybińskiego.
Wstęp wolny
16 Studenckie Konfrontacje Filmowe
Z akcją Drzwi Otwarte UMCS zbiega się w tym roku początek Studenckich Konfrontacji Filmowych, uchodzących od lat za najlepszy w Lublinie przegląd nowego ambitnego kina z całego świata.
Tegoroczna odsłona zacznie się od projekcji filmu "Martyrs - Skazani na strach” Pascala Laugiera. Tego samego dnia zostanie też wyświetlona głośna animacja oparta na faktach "Walc z Baszirem”. Przedstawia ona konflikt izraelsko-palestyński w poruszający i wyjątkowo oryginalny formalnie sposób.
Konfrontacje potrwają do 22 marca. W sumie będzie można zobaczyć 20 ekranowych dzieł, które jeszcze nie były pokazywane w Lublinie.
Karnety - po 120 zł - i bilety na pojedyncze seanse - po 15 zł - do kupienia w kasie kina, ul. Radziszewskiego 16.