Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

3 grudnia 2014 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Jadą cyganie wielu wozami…

0 0 A A

Spotkania, filmy, wystawa, koncert. W piątek i sobotę (5-6 grudnia) Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza do Centrum Kultury w Lublinie (Peowiaków 12) i Teatru NN (Grodzka 21). Wstęp wolny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Projektu ma na celu odkrycie nowych kontekstów tradycji i kultury romskiej i tym samym przełamanie negatywnych stereotypów obciążających relacje z Romami.

5.12 / piątek
godz. 18.00 - Prozę Jerzego Ficowskiego czyta Jarosław Tomica
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 20.00 - Dwa żywioły - koncert Agaty Siemaszko i Kuby "Bobasa" Wilka Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia

6.12 / sobota
godz. 11.00 - Czy powstanie Muzeum Kultury Romskiej - prezentacja multime-dialna Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 12.00 - Jaw Dikh - międzynarodowe plenery artystów romskich w Czar-nej Górze - prezentacja multimedialna Małgorzaty Mirgi-Tas
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 17.00 - Pożegnanie taboru - wernisaż fotografii Andrzeja Polakowskiego (z udziałem artysty i Agnieszki Caban)
Dom Słów / ul. Żmigród 1
godz. 18.00 - Papusza - pokaz filmu i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał * Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN / ul. Grodzka 21

Czytanie prozy Jerzego Ficowskiego
Jerzy Tadeusz Ficowski (1924-2006) był jednym z najwybitniejszych polskich cygano-logów. Poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, tłumacz, żołnierz Armii Krajowej (ps. Wrak), uczestnik powstania warszawskiego. Znawca tradycji i kultury żydowskiej, badacz języka i kultury romskiej, a także twórczości Brunona Schulza.

Dwa żywioły - koncert Agaty Siemaszko i Kuby "Bobasa" Wilka
Agata Siemaszko to silna indywidualność muzyczna, ciekawa osobowość. Z muzyką romską zetknęła się w Czarnej Górze, przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i zespołem "Kałe Bała". To ważne doświadczenie dało jej znajomość języka romskiego, nowe inspira-cje muzyczne, wrażliwość na romską muzykę, no i przyjaźnie. Kuba Bobas-Wilk (gitara) stale współpracuje z zespołem "Siwy Dym", jest jednak basistą w wielu innych zespołach. Artyści tworzą kameralny duet, w którym wiodącą rolę odgrywa ekspresyjny, a czasem liryczny głos Agaty, oraz gitarowe tło, które buduje Kuba interesującymi improwizacjami z pogranicza bluesa, funk, etno i jazzu.

Czy powstanie Muzeum Kultury Romskiej - prezentacja multimedialna Andrze-ja Grzymały-Kazłowskiego
Andrzej Grzymała-Kazłowski jest absolwentem Nauk Politycznych Uniwersytetu War-szawskiego, cyganologiem, podróżnikiem. Właściciel kolekcji kilkuset eksponatów: doku-mentów związanych z historią Romów, archiwalnych zdjęć, obrazów, grafik, pocztówek oraz posiadacz dwóch oryginalnych, wagonowych wozów polskich Romów. Od prawie 20 lat związany z Romami sympatią i osobistymi kontaktami. Jest współautorem rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. W latach 2001-2010 pracował w Wy-dziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jako główny specjalista do spraw romskiej mniejszości etnicznej. Niezależ-ny ekspert, wykładowca, organizator i właściciel pierwszego prywatnego Muzeum Kultury Romów.

Jaw Dikh - międzynarodowe plenery artystów romskich w Czarnej Górze - prezentacja multimedialna Małgorzaty Mirgi-Tas
Małgorzata Mirga-Tas, urodzona w 1978 r. w Zakopanem, wychowała się w osadzie cy-gańskiej w Czarnej Górze na Spiszu. W 2004 r. uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięk-nych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Oprócz pracy artystycznej działa też na rzecz Ro-mów - członkini Stowarzyszenia Harangos, autorka projektu Romski Pstryk, prowadzi in-tegracyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawczyni międzynarodowych plene-rów i warsztatów artystycznych "Jaw Dikh" w Czarnej Górze. Swoje obrazy tworzy intu-icyjnie. Maluje akrylami używając intensywnych barw połączonych z mocnym konturem. Prawie zawsze wkleja na płótno tkaniny, cekiny, sznurki.

Pożegnanie taboru - wernisaż fotografii Andrzeja Polakowskiego
Andrzej Polakowski, urodzony w 1937 r. wybitny lubelski artysta fotografik, autor zdjęć w albumie "Pożegnanie taboru" wydanego przez Bramę Grodzką. Członek ZPAF oraz członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w ponad 300 zbiorowych wystawach fotografii artystycznej. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidual-nych prezentowanych w Polsce i za granicą.

Papusza - pokaz filmu i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał
Barbara Sikorska-Bouffał jest laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orły w kategorii: Najlepsze kostiumy za film "Papusza", opowiadający historię pierwszej romskiej poetki, której wiersze zostały spisane i przetłumaczone na język polski.

Pozostałe informacje

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31