Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

3 grudnia 2014 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Jadą cyganie wielu wozami…

Spotkania, filmy, wystawa, koncert. W piątek i sobotę (5-6 grudnia) Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza do Centrum Kultury w Lublinie (Peowiaków 12) i Teatru NN (Grodzka 21). Wstęp wolny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Projektu ma na celu odkrycie nowych kontekstów tradycji i kultury romskiej i tym samym przełamanie negatywnych stereotypów obciążających relacje z Romami.

5.12 / piątek
godz. 18.00 - Prozę Jerzego Ficowskiego czyta Jarosław Tomica
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 20.00 - Dwa żywioły - koncert Agaty Siemaszko i Kuby "Bobasa" Wilka Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia

6.12 / sobota
godz. 11.00 - Czy powstanie Muzeum Kultury Romskiej - prezentacja multime-dialna Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 12.00 - Jaw Dikh - międzynarodowe plenery artystów romskich w Czar-nej Górze - prezentacja multimedialna Małgorzaty Mirgi-Tas
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 17.00 - Pożegnanie taboru - wernisaż fotografii Andrzeja Polakowskiego (z udziałem artysty i Agnieszki Caban)
Dom Słów / ul. Żmigród 1
godz. 18.00 - Papusza - pokaz filmu i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał * Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN / ul. Grodzka 21

Czytanie prozy Jerzego Ficowskiego
Jerzy Tadeusz Ficowski (1924-2006) był jednym z najwybitniejszych polskich cygano-logów. Poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, tłumacz, żołnierz Armii Krajowej (ps. Wrak), uczestnik powstania warszawskiego. Znawca tradycji i kultury żydowskiej, badacz języka i kultury romskiej, a także twórczości Brunona Schulza.

Dwa żywioły - koncert Agaty Siemaszko i Kuby "Bobasa" Wilka
Agata Siemaszko to silna indywidualność muzyczna, ciekawa osobowość. Z muzyką romską zetknęła się w Czarnej Górze, przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i zespołem "Kałe Bała". To ważne doświadczenie dało jej znajomość języka romskiego, nowe inspira-cje muzyczne, wrażliwość na romską muzykę, no i przyjaźnie. Kuba Bobas-Wilk (gitara) stale współpracuje z zespołem "Siwy Dym", jest jednak basistą w wielu innych zespołach. Artyści tworzą kameralny duet, w którym wiodącą rolę odgrywa ekspresyjny, a czasem liryczny głos Agaty, oraz gitarowe tło, które buduje Kuba interesującymi improwizacjami z pogranicza bluesa, funk, etno i jazzu.

Czy powstanie Muzeum Kultury Romskiej - prezentacja multimedialna Andrze-ja Grzymały-Kazłowskiego
Andrzej Grzymała-Kazłowski jest absolwentem Nauk Politycznych Uniwersytetu War-szawskiego, cyganologiem, podróżnikiem. Właściciel kolekcji kilkuset eksponatów: doku-mentów związanych z historią Romów, archiwalnych zdjęć, obrazów, grafik, pocztówek oraz posiadacz dwóch oryginalnych, wagonowych wozów polskich Romów. Od prawie 20 lat związany z Romami sympatią i osobistymi kontaktami. Jest współautorem rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. W latach 2001-2010 pracował w Wy-dziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jako główny specjalista do spraw romskiej mniejszości etnicznej. Niezależ-ny ekspert, wykładowca, organizator i właściciel pierwszego prywatnego Muzeum Kultury Romów.

Jaw Dikh - międzynarodowe plenery artystów romskich w Czarnej Górze - prezentacja multimedialna Małgorzaty Mirgi-Tas
Małgorzata Mirga-Tas, urodzona w 1978 r. w Zakopanem, wychowała się w osadzie cy-gańskiej w Czarnej Górze na Spiszu. W 2004 r. uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięk-nych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Oprócz pracy artystycznej działa też na rzecz Ro-mów - członkini Stowarzyszenia Harangos, autorka projektu Romski Pstryk, prowadzi in-tegracyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawczyni międzynarodowych plene-rów i warsztatów artystycznych "Jaw Dikh" w Czarnej Górze. Swoje obrazy tworzy intu-icyjnie. Maluje akrylami używając intensywnych barw połączonych z mocnym konturem. Prawie zawsze wkleja na płótno tkaniny, cekiny, sznurki.

Pożegnanie taboru - wernisaż fotografii Andrzeja Polakowskiego
Andrzej Polakowski, urodzony w 1937 r. wybitny lubelski artysta fotografik, autor zdjęć w albumie "Pożegnanie taboru" wydanego przez Bramę Grodzką. Członek ZPAF oraz członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w ponad 300 zbiorowych wystawach fotografii artystycznej. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidual-nych prezentowanych w Polsce i za granicą.

Papusza - pokaz filmu i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał
Barbara Sikorska-Bouffał jest laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orły w kategorii: Najlepsze kostiumy za film "Papusza", opowiadający historię pierwszej romskiej poetki, której wiersze zostały spisane i przetłumaczone na język polski.

Pozostałe informacje

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28