Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

3 grudnia 2014 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Jadą cyganie wielu wozami…

Spotkania, filmy, wystawa, koncert. W piątek i sobotę (5-6 grudnia) Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza do Centrum Kultury w Lublinie (Peowiaków 12) i Teatru NN (Grodzka 21). Wstęp wolny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Projektu ma na celu odkrycie nowych kontekstów tradycji i kultury romskiej i tym samym przełamanie negatywnych stereotypów obciążających relacje z Romami.

5.12 / piątek
godz. 18.00 - Prozę Jerzego Ficowskiego czyta Jarosław Tomica
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 20.00 - Dwa żywioły - koncert Agaty Siemaszko i Kuby "Bobasa" Wilka Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia

6.12 / sobota
godz. 11.00 - Czy powstanie Muzeum Kultury Romskiej - prezentacja multime-dialna Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 12.00 - Jaw Dikh - międzynarodowe plenery artystów romskich w Czar-nej Górze - prezentacja multimedialna Małgorzaty Mirgi-Tas
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 17.00 - Pożegnanie taboru - wernisaż fotografii Andrzeja Polakowskiego (z udziałem artysty i Agnieszki Caban)
Dom Słów / ul. Żmigród 1
godz. 18.00 - Papusza - pokaz filmu i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał * Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN / ul. Grodzka 21

Czytanie prozy Jerzego Ficowskiego
Jerzy Tadeusz Ficowski (1924-2006) był jednym z najwybitniejszych polskich cygano-logów. Poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, tłumacz, żołnierz Armii Krajowej (ps. Wrak), uczestnik powstania warszawskiego. Znawca tradycji i kultury żydowskiej, badacz języka i kultury romskiej, a także twórczości Brunona Schulza.

Dwa żywioły - koncert Agaty Siemaszko i Kuby "Bobasa" Wilka
Agata Siemaszko to silna indywidualność muzyczna, ciekawa osobowość. Z muzyką romską zetknęła się w Czarnej Górze, przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i zespołem "Kałe Bała". To ważne doświadczenie dało jej znajomość języka romskiego, nowe inspira-cje muzyczne, wrażliwość na romską muzykę, no i przyjaźnie. Kuba Bobas-Wilk (gitara) stale współpracuje z zespołem "Siwy Dym", jest jednak basistą w wielu innych zespołach. Artyści tworzą kameralny duet, w którym wiodącą rolę odgrywa ekspresyjny, a czasem liryczny głos Agaty, oraz gitarowe tło, które buduje Kuba interesującymi improwizacjami z pogranicza bluesa, funk, etno i jazzu.

Czy powstanie Muzeum Kultury Romskiej - prezentacja multimedialna Andrze-ja Grzymały-Kazłowskiego
Andrzej Grzymała-Kazłowski jest absolwentem Nauk Politycznych Uniwersytetu War-szawskiego, cyganologiem, podróżnikiem. Właściciel kolekcji kilkuset eksponatów: doku-mentów związanych z historią Romów, archiwalnych zdjęć, obrazów, grafik, pocztówek oraz posiadacz dwóch oryginalnych, wagonowych wozów polskich Romów. Od prawie 20 lat związany z Romami sympatią i osobistymi kontaktami. Jest współautorem rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. W latach 2001-2010 pracował w Wy-dziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jako główny specjalista do spraw romskiej mniejszości etnicznej. Niezależ-ny ekspert, wykładowca, organizator i właściciel pierwszego prywatnego Muzeum Kultury Romów.

Jaw Dikh - międzynarodowe plenery artystów romskich w Czarnej Górze - prezentacja multimedialna Małgorzaty Mirgi-Tas
Małgorzata Mirga-Tas, urodzona w 1978 r. w Zakopanem, wychowała się w osadzie cy-gańskiej w Czarnej Górze na Spiszu. W 2004 r. uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięk-nych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Oprócz pracy artystycznej działa też na rzecz Ro-mów - członkini Stowarzyszenia Harangos, autorka projektu Romski Pstryk, prowadzi in-tegracyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawczyni międzynarodowych plene-rów i warsztatów artystycznych "Jaw Dikh" w Czarnej Górze. Swoje obrazy tworzy intu-icyjnie. Maluje akrylami używając intensywnych barw połączonych z mocnym konturem. Prawie zawsze wkleja na płótno tkaniny, cekiny, sznurki.

Pożegnanie taboru - wernisaż fotografii Andrzeja Polakowskiego
Andrzej Polakowski, urodzony w 1937 r. wybitny lubelski artysta fotografik, autor zdjęć w albumie "Pożegnanie taboru" wydanego przez Bramę Grodzką. Członek ZPAF oraz członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w ponad 300 zbiorowych wystawach fotografii artystycznej. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidual-nych prezentowanych w Polsce i za granicą.

Papusza - pokaz filmu i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał
Barbara Sikorska-Bouffał jest laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orły w kategorii: Najlepsze kostiumy za film "Papusza", opowiadający historię pierwszej romskiej poetki, której wiersze zostały spisane i przetłumaczone na język polski.

Pozostałe informacje

Andrzej Wnuk był prezydentem Zamościa przez ponad 9 lat. Rozstał się z tą funkcją, gdy w kwietniu 2024 przegrał w drugiej turze wyborów z Rafałem Zwolakiem

Andrzej Wnuk uznany winnym. Prawomocny wyrok dla byłego prezydenta Zamościa

Po kilku miesiącach procesu apelacyjnego dziś Sąd Okręgowy w Kielcach wydał postanowienie w sprawie Andrzeja Wnuka. Wyrok za składanie nieprawdziwych zeznań został utrzymany w mocy. Od zarzutu tworzenia fałszywych dowodów były prezydent Zamościa został uniewinniony.

Magda Balsam była jedną z najlepszych zawodniczek reprezentacji Polski w środowym meczu z Macedonią Północną

Pięć zawodniczek PGE MKS FunFloor walczy z kadrą o awans do mistrzostw świata

Biało-Czerwone w sobotę powalczą w Bitoli o awans do turnieju finałowego mistrzostw świata. Po spotkaniu w Koszalinie Polki są tego znacznie bliżej niż Macedonia Północna.

Modne i funkcjonalne fotele uszaki w domowych wnętrzach

Modne i funkcjonalne fotele uszaki w domowych wnętrzach

Wygodny fotel, który ma miękkie siedzisko to doskonałe rozwiązanie po męczącym dniu, pozwalające zrelaksować się wszystkim. Mając wolną przestrzeń w domu, warto pomyśleć o zakupie takiego mebla, który będzie można dopasować do różnych aranżacji. Do wyboru są modne fotele uszaki, które w ostatnich latach zdobywają na popularności.

Ukraina: dziennikarze nie zostaną dopuszczeni do ekshumacji

Ukraina: dziennikarze nie zostaną dopuszczeni do ekshumacji

Nie zobaczymy ekshumacji polskich ofiar zbrodni OUN i UPA w Puźnikach na zachodniej Ukrainie. O tym, że dziennikarze nie zostaną dopuszczeni na miejsce pochówku poinformował dzisiaj ukraiński archeolog Ołeksij Złatohorski cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Kwiecień plecień, bo przeplata... Prognoza pogody na weekend
Prognoza pogody
film

Kwiecień plecień, bo przeplata... Prognoza pogody na weekend

Przed nami weekend z dynamiczną zmianą warunków pogodowych – zaczniemy od deszczu i chłodu, a zakończymy pełnym słońcem i prawdziwie wiosenną aurą.

W półfinale Orlen Pucharu Polski Azoty zagrają z Orlen Wisłą Płock

Orlen Wisła Płock pucharowym rywalem Azotów Puławy

Azoty Puławy wystąpią w turnieju Final 4. Sobotnim przeciwnikiem będzie mistrz Polski Orlen Wisła Płock. Mecz rozpocznie się o godzinie 18.

W środku - mł. insp. Rafał Skoczylas w trakcie uroczystości pożegnania z komendą powiatową w Puławach

Policyjne zmiany w Puławach. Komendant Skoczylas odchodzi do Zamościa

Młodszy inspektor Rafał Skoczylas, komendant policji w Puławach w czwartek został oficjalnie pożegnany przez pracowników jednostki i samorządowców. Dzisiaj rozpoczął pracę w nowej, większej komendzie - w Zamościu. Dzisiaj również powitanie nowego komendanta.

Wiosenne cięcie drzew to dla Ciebie problem? Z piłą do gałęzi stanie się łatwe i szybkie

Wiosenne cięcie drzew to dla Ciebie problem? Z piłą do gałęzi stanie się łatwe i szybkie

Pielęgnacja drzew owocowych i ozdobnych w okresie wiosennym polega przede wszystkim na przycinaniu gałęzi. Dzięki temu zabiegowi drzewka wydają piękniejsze kwiaty i większe, zdrowsze owoce, a także stają się zdrowsze i silniejsze. Jeśli masz trudności z przycinaniem gałęzi i konarów ręczną piłą lub sekatorem, przyda Ci się piła spalinowa, elektryczna lub akumulatorowa. Dowiedz się, która piła jest odpowiednia do Twoich potrzeb.

Śnieżny poranek w Lubelskiem. Trwa zimowy "epizod pogodowy"
zdjęcia
galeria

Śnieżny poranek w Lubelskiem. Trwa zimowy "epizod pogodowy"

Mimo tego, że już 11 kwietnia, dziś rano za oknem aura przypominająca środek zimy. Według IMGW to już ostatni dzień tego "chłodnego epizodu pogodowego". W kolejnych dniach czeka nas przekonujący kontrakat wiosny. Będzie znacznie cieplej.

Kobiety na wschodzie Polski "zamykają się w sobie". Jakiej pomocy potrzebują?
film

Kobiety na wschodzie Polski "zamykają się w sobie". Jakiej pomocy potrzebują?

Joanna Bartnik, prezes fundacji Razem dla Przyszłości, opowiada o spotkaniach z kobietami w Chełmie i Siedliszczach. Rozmowy dotyczyły wyzwań, z jakimi mierzą się kobiety na wschodzie Polski, w tym powrotu do pracy po urlopach macierzyńskich, problemów z alimentami oraz braku dostępu do wsparcia psychologicznego i prawnego.

Złodzieje, którzy kradli na Lubelszczyźnie usłyszeli zarzuty
film

Złodzieje wspólnie okradali popularne sieciówki. Wpadli w Lubartowie

Od marca tego roku trzech podejrzanych okradało sklepy w województwie lubelskim i mazowieckim, co doprowadziło je do strat o łącznej wartości 25 tys. zł. Kradli głównie artykuły sportowe i kosmetyki. Grasowali m.in. Lublinie, Puławach i Białej Podlaskiej.

Motor wygrał pierwszy mecz z Lechem 2:1

Motor w niedzielę zagra z Lechem Poznań przy pełnych trybunach

Po meczu z ostatnim w tabeli Śląskiem Wrocław tym razem piłkarzy Motoru czeka starcie z wiceliderem tabeli. Do Lublina przyjedzie Lech Poznań. Spotkanie zaplanowano na niedzielę (godz. 17.30). Transmisję będzie można obejrzeć nie tylko na Canal+ Sport 3, ale i na TVP Sport.

Ul. 15 Pułku Piechoty w Dęblinie (na zdj) - od mostu na Wiśle do wiaduktu kolejowego, doczeka się poważnej przebudowy. Sporo na lepsze zmieni się także na wylocie w stronę Moszczanki
drogi

Wygodniej przez Dęblin. Przebudują dwa fragmenty DK48

Dobra wiadomość dla kierowców, którzy korzystają z drogi krajowej nr 48. Jej dwa odcinki, jeden w Dęblinie, a drugi w stronę Moszczanki, czeka gruntowna przebudowa. Najbliżej podpisania umowy jest firma Strabag. Wartość zadania sięga blisko 100 mln zł.

Przed Bogdanką LUK Lublin kolejne wyzwanie - półfinał TAURON Pucharu Polski

Bogdanka LUK Lublin kontra Jastrzębski Węgiel. Spróbują dokonać niemożliwego

W sobotę o godzinie 14.45 Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem w ćwierćfinale TAURON Pucharu Polski. Dwudniowy turniej rozegrany zostanie w Krakowie.

Weekend przedświąteczny w Galerii Zielona!

Weekend przedświąteczny w Galerii Zielona!

Zapraszamy miłośników dobrych smaków już dziś na Kiermasz do Galerii Zielona. W ofercie do 12 kwietnia (sobota) polecamy sery wędzone, syropy, chałwy, słodycze i owoce.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30