Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

25 listopada 2017 r.
17:15

Projekt "CreArt". Trwa otwarty nabór na wystawę zbiorową

Autor: Zdjęcie autora DAD
0 0 A A
(fot. Materiały promocyjne)

Do końca listopada trwa otwarty nabór na wystawę zbiorową "Sześć przypomnień", która w przyszłym roku zaprezentowana zostanie w trzech europejskich miastach, w ramach międzynarodowego projektu "CreArt. Network of Cities for Artistic Creation". W jego realizację włączyły się Miasto Lublin i Galeria Labirynt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"CreArt" to pierwszy projekt, jaki Miasto Lublin współrealizuje w ramach programu Kreatywna Europa. Realizacja inicjatywy zaplanowana została na lata 2017-2021, a udział w niej weźmie 12 miast partnerskich z 9 państw europejskich.

– Posiadamy znakomitą sieć partnerów w całej Europie, które z nami ten projekt realizują. Są to miasta z Hiszpanii, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Litwy, Portugalii, Chorwacji i Macedonii. Najważniejsze jednak, że udaje nam się do tego projektu zapraszać najwybitniejszych artystów z tych krajów – przekonuje Michał Karapuda, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

Reprezentantką Polski w projekcie będzie wybitna rzeźbiarka, fotografka i autorka instalacji - Katarzyna Kozyra. Już 28 listopada w Lublinie rozpoczną się prowadzone przez nią warsztaty artystyczne, w których udział wezmą młodzi adepci z europejskich miast, wybrani na podstawie otwartego naboru. Z Lublina będą to Kamila Czosnyk i Katarzyna Rymarz.

Dyrektor współpracującej przy projekcie z Miastem Lublin Galerii Labirynt, Waldemar Tatarczuk, podkreśla z kolei znaczenie zaplanowanej na 2018 rok wystawy "Sześć przypomnień", która zaprezentowana zostanie w Valladolid, Liverpoolu i właśnie w Lublinie. – Do 30 listopada trwa otwarty nabór prac na wystawę, w którym mogą brać udział artyści sztuk wizualnych mieszkający lub pochodzący z Lublina. Zależy nam, by zgłoszeń na ekspozycję było jak najwięcej – zachęca Tatarczuk.

Nazwa wystawy nawiązuje do zbioru esejów włoskiego pisarza Italo Calvino "Wykłady amerykańskie. Sześć przypomnień dla przyszłego tysiąclecia". Tematem ekspozycji będzie koncepcja sześciu pojęć – "Lekkości", "Dokładności", "Szybkości", "Przejrzystości", "Wielorakości" i "Zwartości", które mają pomagać w rozumieniu procesu nieustannej transformacji współczesnego świata. Kuratorką wystawy będzie Chorwatka Branka Bencić. Dla młodych artystów z Lublina może to być znakomita okazja, do zaprezentowania swojej twórczości na arenie międzynarodowej.

Ważnym punktem projektu będzie również organizowany co roku w okolicy 21 marca (począwszy od 2018 rok) Europejski Dzień Kreatywności Artystycznej. Będzie to wydarzenie o charakterze lokalnym odbywające się w każdym z miast partnerskich, któremu towarzyszyć będą warsztaty.

W wybranych miastach organizowane będą także seminaria dla kuratorów, dzięki którym będzie można dowiedzieć się, jak właściwie organizować wystawy, poznać praktyki kuratorskie w Europie oraz sposób działania europejskich galerii sztuki we współpracy z artystami.

Z kolei w 2019 roku w Lublinie przeprowadzona zostanie międzynarodowa konferencja pt. "Rozwój publiczności we współczesnym społeczeństwie", w której udział weźmie 5 ekspertów zagranicznych i 1 reprezentant każdego z miast uczestniczących w inicjatywie.

- Projekt nie jest skierowany wyłącznie do artystów, ale do całego środowiska, które wokół artystów czy takich miejsc jak Galeria Labirynt powstaje. Chcemy zachęcać odbiorców do aktywności, uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, także artystycznych – twierdzi Michał Karapuda.

Założeniem inicjatywy jest wspieranie działalności twórczej poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz współpracę środowisk artystycznych z różnych państw i o różnych tradycjach kulturowych.

Pozostałe informacje

(zdjęcie poglądowe)

Chełm bez Centrum Digitalizacji. Ministerstwo wyjaśnia

Rezygnacja Ministerstwa Zdrowia z budowy Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej w Chełmie wywołała poruszyła mieszkańców tego miasta. Wiele osób zastanawia się, co stoi za tą decyzją. Decyzja MZ wywołała falę spekulacji, nawet mówiono o odwecie za sylwestra z TV Republika. Jak jest prawda?

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

W pierwszym meczu towarzyskiego Turnieju 4 Nations Cup 2025 w Płocku reprezentacja Polski pokonała Austrię 31:19. W Biało-Czerwonych barwach zadebiutował rozgrywający Azotów Puławy Marek Marciniak.

Primark otworzy się w Lublinie, ale kiedy?

Primark otworzy się w Lublinie, ale kiedy?

W Lublinie powstanie pierwszy w województwie sklep irlandzkiej firmy Primark. Kiedy konkretnie zostanie otwarty sklep nie wiadomo, ale padają pewne daty.

Ogród  Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

Ogród Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

W Ogrodzie Saskim widać zalegające śmieci. Problem zgłosił do naszej redakcji Czytelnik. Miasto reaguje.

Patryk Romanowski został wypożyczony z Motoru Lublin do Znicza Pruszków

Młody piłkarz Motoru Lublin będzie zbierał doświadczenie w Betclic I lidze

Patryk Romanowski z Motoru Lublin tymczasowo przenosi się do innego klubu. 20-latek rundę wiosenną sezonu 24/25 spędzi na wypożyczeniu w Zniczu Pruszków.

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.

Mimo poślizgu na starcie na przystanek przy hubie komunikacyjnym autobus dojechał na czas, odjechał z samym kierowcą

Linia B wozi za darmo. Pasażerów niewielu, a uwag sporo

Według oficjalnych danych kilkadziesiąt osób dziennie korzysta z uruchomionej 16 grudnia bezpłatnej linii zamojskiego MZK. Przejechaliśmy trasę z przystanku początkowego do tego, na którym autobus zawraca. Naliczyliśmy... pięcioro pasażerów.

Lk 68 Lublin-Stalowa Wola Rozwadów

Inwestycje kolejowe w Polsce Wschodniej: nowe perspektywy dla biznesu i mieszkańców

Inwestycje w kolej w Polsce Wschodniej to kolejny element modernizacji gospodarki makroregionu. Dają one realną i bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla transportu drogowego. Podróżni – mieszkańcy i goście, docenią komfort i krótszy czas. Biznes zaś – bezpieczeństwo i niezawodność spedycji towarów koleją. A wszystko to dzięki 1,7 mld złotych ze środków unijnych zainwestowanych przez Program dla Polski Wschodniej 2014-2020.

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wyszedł z psem na spacer. Do domu wrócił tylko pies. Młody mężczyzna z Rejowca Fabrycznego cudem uszedł z życiem. Policjanci wyciągnęli go ze stromego wyrobiska.

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

Więcej zagranicznych turystów z całego świata odwiedziło Muzeum na Majdanku w 2024 roku. Oprócz Polaków, najliczniej przyjeżdżają tu goście z Izraela.

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej
18 stycznia 2025, 20:00

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej

W 100. rocznicę urodzin Andrzeja Nikodemowicza odbędzie się wyjątkowy koncert. Wydarzenie połączone będzie z promocją płyty „Misterioso”.

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Proces rehabilitacji to walka na wielu frontach. Twoje ciało regeneruje się, walczy z obciążeniami i adaptuje się do nowej rzeczywistości. Ale co, jeśli najważniejszym sprzymierzeńcem w tej walce jest to, co masz na talerzu? Odpowiednia dieta może przyspieszyć procesy naprawcze i poprawić ogólny stan zdrowia. W tym artykule zajmiemy się szczegółowym spojrzeniem na to, jak żywienie może stać się twoją tajną bronią w drodze do zdrowia.

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Pośród mód lansowanych w internecie przez celebrytki i celebrytów szczególnie dużym powodzeniem cieszą się makijaże proponowane przez Hailey Bieber. Modelka, influencerka i żona piosenkarza Justina Biebera już nie jeden raz udowodniła, że zna się na rzeczy. Pokazywane przez nią na Instagramie i TikToku pomysły na make-up natychmiast stają się trendami i są odtwarzane przez setki tysięcy użytkowniczek (i użytkowników) na całym świecie. Przedstawiamy jedną z propozycji cieszących się niesłabnącą popularnością już od lata 2023 roku – strawberry make-up, czyli makijaż truskawkowy.

Trener Krzysztof Andrzejewski liczy na kolejny triumf swoich podopiecznych

Jadą do spadkowicza po kolejne zwycięstwo. ChKS Chełm kontra Czarni Radom

W meczu 18. kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Czarnymi Radom. Spotkanie zostanie rozegrane już w czwartek, o godzinie 20.30 i obejrzymy je w Polsacie Sport 2.

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Każdy budynek potrzebuje wentylacji, by móc dobrze funkcjonować. Wyobraź sobie duszne wnętrze, wypełnione nieświeżym powietrzem i wilgocią. To nie tylko niewygodne dla przebywających tam ludzi, ale także groźne dla samego budynku. Wentylacja to fundament – dzięki niej można cieszyć się czystym powietrzem.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31