W sobotę, 10 października w godz. 14-16.30 w hali sportowej OSiR Zamość (ul. Królowej Jadwigi 8) odbędzie się amatorski turniej halowej piłki nożnej kobiet+ pod nazwą "Queer Futbol".
- Piłka nożna w Polsce jest uważana za męską dyscypliną sportową a osoby, które nie mieszczą się w funkcjonującej w naszej kulturze definicji męskości nie mają w niej miejsca. Kobiety, osoby homo, bi i transpłciowe doświadczają tego wykluczenia na różne sposoby: może to być przemoc fizyczna i werbalna albo niewidzialność, bycie ignorowaną (np. przez instytucje i kluby sportowe). Organizując wydarzenie pod hasłem Queer Futbol chcemy po pierwsze stworzyć przestrzeń, gdzie piłkarki+ mogą się czuć w pełni akceptowane i widzialne, niezależnie od orientacji, czy tożsamości seksualnej - przekonują organizatorzy turnieju.
Wydarzenie będzie także okazją do rozmowy i uruchomienia debaty o homo-les-bi-transfobii w piłce nożnej.
Do udziału w turnieju zaproszone są drużyny składające się z kobiet (osób z doświadczeniem żeńskiej roli społecznej): ciskobiet, transkobiet, osób niebinarnych, queer, transmężczyzn. Udział w zawodach wezmą m.in. formacje: Perły Lublin i K*AP FAmily.
Turniej odbędzie się w ramach międzynarodowej kampanii Football People Action Weeks 2020 dzięki wsparciu finansowemu FARE network.
Po turnieju odbędzie się impreza w HOLI Design & Cafe w Zamościu. O godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z inicjatywą Queer Tour, Unipride, wręczenie nagród, pokaz filmu "Artykuł osiemnasty" Aktywisty Barta Staszewskiego, potańcówka przy dobrej muzyce i twórczością "Fotografie Katarzynki" w tle – pokazem przeróżnych fotografii. Wstęp na oba wydarzeniach jest wolny.